Hayat Yıkılan yerlerin hatırası kalsın

Yıkılan yerlerin hatırası kalsın

Savaşın izlerini tablolarına yansıtan Iraklı sanatçı Amed Shareef’in “Harabe” sergisi açıldı. Kerkük’teki yıkıma üzüldüğünü belirten Shareef, “Yıkılan yerlerin bir hatırası kalsın. İnsanlar unutmasın istiyorum” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Iraklı sanatçı Amed Shareef
Iraklı sanatçı Amed Shareef

Amerikan işgalinin izlerini hâlâ canlı olarak taşıyan Irak’tan ülkemize gelen ressam Amed Shareef’in “Harabe” adlı sergisi Bağımsız Sanat Vakfı’nda kapılarını açtı.

Serginin isminin bile çok şey anlattığını belirten Iraklı sanatçı, “Kerkük’te yıkılan yerler için çok üzülüyorum. Geride kalanları estetik bir şekilde tabloya aktarmak için resim yapıyorum. Yıkılan yerlerin bir hatırası kalsın. İnsanlar unutmasın istiyorum” dedi. Shareef, Türkiye’de daha önce Kudüs konulu bir sergi de açmıştı.

SAVAŞIN TAHRİBATI HER ALANDA

Serginin küratörü Hülya Yazıcı, Shareef’in kullandığı renk ve imgelerle kendi coğrafyasını yansıttığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Sanatçılar kendi ülkelerinde yaşanan sorunları içselleştiren, bunu dert edinen insanlar. Dolayısıyla bir çözüm üretemedikleri için sanat yoluyla bunu ifade etmeye çalışıyorlar. Amed’in resimleri bu coğrafyadaki yıkımı, insanların hayatına etki eden yarım kalmışlığı, insanların hayatlarındaki ve coğrafyalardaki kültürel tahribatları konu alıyor. Yaşanan zamanın şahitliğini yapmaya çalışıyor.”

Iraklı sanatçının eserlerindeki hayvan figürlerinin önemini ise “Hayvanlar mekanla çok sıkı bir ilişki kurar, bir mekanda değişiklik olduğu zaman eskiyi arar. Savaş, insanları nasıl etkiliyorsa onları da çok etkiliyor. Bütün canlıları etkileyen korkunç bir şey savaş. Tabii ki bu coğrafyanın sanatçıları da en çok bunun üzerinde çalışıyor” sözleriyle açıkladı. Amed Shareef’in 24 eserinden oluşan sergi, 30 Haziran’a kadar görülebilecek.

Tropikal meyve pazarı radarda
GÜNDEM
Tropikal meyve pazarı radarda
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.