Dünya Atinaya Türk Egesi golü Türkiyenin aldığı isim hakkı Yunanistanı karıştırdı

Atina’ya ‘Türk Egesi’ golü: Türkiye'nin aldığı isim hakkı Yunanistan'ı karıştırdı

2021 yılı ile birlikte, turizm politikası çerçevesinde Ege’deki Türk sahillerinin reklamını yapan Türkiye’nin, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Komisyonu’ndan (EUIPO), “Turkegean (Türk Egesi)” isim hakkını alması Atina’yı karıştırdı.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Atina’ya ‘Türk Egesi’ golü: Türkiyenin aldığı isim hakkı Yunanistanı karıştırdı
Türkiye’nin, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Komisyonu’ndan (EUIPO), “Turkegean (Türk Egesi)” isim hakkını alması Atina’yı karıştırdı.

2021 yılı ile birlikte, turizm politikası çerçevesinde Ege’deki Türk sahillerinin reklamını yapan Türkiye’nin, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Komisyonu’ndan (EUIPO), “Turkegean (Türk Egesi)” isim hakkını alması Atina’yı karıştırdı. Komisyon Türkiye’nin kararını kabul ederek, “Türk Egesi’nin” Aralık 2021’den Temmuz 2031’e kadar kullanabileceği kararını açıkladı. Karar Yunan siyasetinde depreme neden oldu.

Ülke genelinde akademisyenlerden ve politikacılara kadar birçok kişi, AB’nin kararına tepki gösterdi ve hükümeti hedef alan açıklamalarda bulundu. Muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon’un milletvekili George Katrougalos, kararın “kabul edilemez” olduğunu kaydederek Miçotakis yönetimini topa tuttu. Yunanistan hükümet sözcüsü Giannis Oikonom ise, Türkiye’nin üzerinde münhasır haklara sahip olduğu bir marka oluşturmayacağını belirterek karara itiraz edeceklerini duyurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim: Adalar üzerinde Batı destekli oyun oynanıyor
GÜNDEM
Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim: Adalar üzerinde Batı destekli oyun oynanıyor
Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek
Gündem

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı.
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu

Bakırköy'de 27 Ocak'ta Beşiktaş'ın eski yöneticisi, sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci gününde, olay günü Mahmutyazıcıoğlu'nun yanında olan şoförü Murat Bilmez konuştu. Şoför Bilmez, "Olay öncesinde Ece yenge Şafak Ağabeyi aradı. Şafak Ağabey de '10-15 dakikaya kalkarız' demişti. Olay esnasında da Kadir elini Şafak ağabeyinin omzuna attı. Şafak ağabey de küfürlü bir şekilde sanıkları kovdu. Kadir o esnada Şafak ağabeye sıktı" dedi. Duruşmada Celal Mahmutyazıcıoğlu'nun avukatı Murat Akyüzoğlu ise, "Maktul aynı zamanda benim yeğenimdir. Karşı taraf soruşturmanın doğru yürütülmediğini söylüyor. Benim yeğenim yerlerde sürüklenerek katledildi. Bütün dünya bunu izledi" diye konuştu. Mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.