Dünya Şimdi de MEB ilan etti Terörist Hafter, Yunan ile anlaştı

Terörist Hafter Yunanistan ile işbirliği yaparak Türkiye'yi tehdit etti

Şimdi de MEB ilan etti: Terörist Hafter, Yunan ile anlaştı

Libya’da terörist Hafter’in sözde ‘dışişleri bakanlığı’, Yunanistan’la deniz sınırlarını yeniden çizmek üzere bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Libya’nın tek meşrû temsilcisi olan Trablus yönetimine karşı daha önce iki kez ‘cihat’ ilan eden, ardından kendini ‘ülkenin tek hakimi’ olarak duyuran darbeci Hafter tarafı, Atina ile anlaştıklarını iddia etti ancak ayrıntılara yer vermedi.

Hatice Saka Yeni Şafak
Hafter
Hafter

Savaş lordu Hafter’le resmi muhataplığı bir üst noktaya taşıyan Atina’nın giderek tuhaflaşan pozisyonu ilgiyle izleniyor. Önceki gün Libya doğusundaki Tobruk’u ziyaret ederek Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’le buluşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Libya’nın Türk mallarını, Yunan mallarıyla değiştirmek istediğini” iddia etti. Taraflar, ‘ikili ilişkilerin ilerletilmesi ve ikili ticaretin artırılması için Bingazi kentinde bir konsolosluk açılmasını’ da müzakere etti. Hafter’in sözde dışişleri bakanı Abdulhadi Huveyj ise “Ortak düşmanımız Türkiye’ye karşı Yunanistan’la her türlü ittifaka hazırız” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Libya'da: Libyalı kardeşlerimiz için yapılması gereken ne varsa yapacağız
GÜNDEM
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Libya'da: Libyalı kardeşlerimiz için yapılması gereken ne varsa yapacağız

TRABLUS’U İSTEMİYORLAR

  • Gelişmeleri yorumlayan Libyalı gazeteci Abdullah Çerkesî, Libya’nın Hafter’i destekleyen ülkelerce 3’e bölünme çabalarına ilişkin şunları söyledi: “Fransa, BAE ve Mısır petrol gelirlerinin Trablus’a gitmesini asla istemiyor. Özellikle Fransa, Rusya’nın dahil olmasıyla kendini dışarıda kalmış hissediyor. Bu nedenle her türlü yolu deniyor. Hafter’in ateşkes müzakerelerinde petrol üretiminin yeniden başlayacağını duyurmasının nedeni, Türkiye’nin desteğini alan el-Vifak güçlerinin Sirte’yi ele geçirmesine engel olmak. Çünkü Sirte alınırsa petrol kaynaklarına ulaşamayacaklar.”

Atina uslanmıyor: Libya'ya giden gemimizin önünü kesmeye çalıştılar
DÜNYA
Atina uslanmıyor: Libya'ya giden gemimizin önünü kesmeye çalıştılar

Yunanistan'dan tehlikeli tahrik: Türk donanmasının önünü kestiler
GÜNDEM
Yunanistan'dan tehlikeli tahrik: Türk donanmasının önünü kestiler
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.