Ekonomi Büyük Göç planlanandan 13 saat erken tamamlandı

'Büyük Göç' planlanandan 13 saat erken tamamlandı

'Büyük Göç' planlanandan 13 saat erken tamamlandı

Havacılık sektöründe dünyanın en büyük göçü olarak nitelendirilen İstanbul Havalimanı taşıma projesi, büyük bir başarıyla tamamlandı. 'Büyük Göç' planlanan bitiş süresinden 13 saat daha erken ve sıfır iş kazasıyla sona erdi.

Haber Merkezi IHA
Büyük Göç' planlanan bitiş süresinden 13 saat daha erken ve sıfır iş kazasıyla sona erdi.
Büyük Göç' planlanan bitiş süresinden 13 saat daha erken ve sıfır iş kazasıyla sona erdi.

5 Nisan Cuma günü saat 03.00 itibarıyla başlatılan ve ’Büyük Göç’ adı verilen Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma çalışmaları planlanan süreden erken bitti.

Taşınma, önceden belirlenmiş olan 45 saatlik planlamadan daha kısa sürerek 33 saat içerisinde yüzde 96 oranında bitirilmiş oldu. 6 Nisan Cumartesi saat 20.00 itibarıyla tamamlanması beklenen proje daha erken sona erdi.

41 bin 805 çalışan ve bin 557 araç ile çift vardiya olarak planlanan kesintisiz bir taşıma gerçekleştirildi. 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar 10 bin parçadan fazla olan malzemeler 5 bin tıra yüklenerek eksiksiz, hatasız ve hızlı şekilde İstanbul Havalimanı’na ulaştırdı.

Hız ve güvenliğin önde olduğu taşımada proje için oluşturulan özel takip sistemleri, trafik kontrol odaları, araç sürücü takip sistemleri, online yük hareketleri, barkodlama sistemleri, bu taşıma için kullanılan özel ekipmanlar ve özel proje eğitimlerinin sayesinde taşıma planlanandan 13 saat daha erken bitti.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise, şunları söyledi:

  • “Planlanandan 13 saatlik daha erken rekor bir sürede emeği geçen Türk Hava Yolları Ailesi’nin tüm çalışanlarına, TGS tüm çalışanlarına ve Arkas Lojistik’in tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Yaklaşık bin 800 personel ve 600’den fazla tır ile sürekli sefer yapmak suretiyle taşımanın yüzde yüzde 96’sını bitirdik”

Rakamlarla ifade edildiğinde ise "Büyük Göç" sırasında taşınan ekipman sayısının 10 bin 459 adet olduğu kaydedildi. Kullanılan araç ekipman sayısının bin 557 adet oldu ve projede bin 805 personelin görev aldığı bilgisi verildi.

Yüklerin bulunduğu araçların arka arkaya koyulduğundaki uzunluğunun 80 kilometre, taşınan ekipmanların kapladığı alanın 242 bin 555 metrekare yani 242 dönüm (33 futbol sahasına eşdeğer) olduğu ifade edildi. Taşınan ekipmanların toplam ağırlığının 47 bin 360 ton, taşınan ekipmanların toplam uzunluğunun ise 121 kilometre olduğu öğrenildi. Taşınan araçların kat ettiği yolun toplam 400 bin kilometre olduğu yani taşınan araçların kat ettiği mesafenin 10 dünya turuna eşdeğer olduğu belirtildi.

Abone Ol Google News
Antalya'da serinlemek isteyen genç ölümden döndü: İhmal yüzünden felç oldu
Gündem

Antalya'da serinlemek isteyen genç ölümden döndü: İhmal yüzünden felç oldu

Antalya'da yaşanan ihmal bir gencin hayatına mâl oluyordu. Alanya ilçesinde yaşayan 28 yaşındaki Yunus Emre Bozkurt, Sapadere Kanyonu'ndaki doğal havuza girerek serinlemek istedi. Bozkurt, derinliğine dair uyarı işaretinin olmadığını iddia ettiği havuza atladığında, başını suyun içindeki taşa vurdu. Boynu kırılan genç, kısmi felç oldu.
Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak
Ekonomi

Bayraktar AKINCI TİHA savaş uçaklarının yükünü alacak

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), savaş uçaklarının yükünü almaya hazırlanıyor. Bayraktar AKINCI TİHA, 40 bin feet irtifaya kadar yükselebilen, 24 saat uçuş gerçekleştirebilen, 5,5 ton kalkış ağırlığına ve 1.350 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Taarruzi İnsansız Hava Aracı sistemi olarak dikkati çekiyor. Türkiye'de milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak AKINCI TİHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek. Bünyesindeki 6 yapay zeka bilgisayarı ile sensörlerden aldığı verileri işleyerek karar verme kabiliyetine sahip olacak Bayraktar AKINCI TİHA, faydalı yük operatörünün insan gözüyle dahi tespit edemediği kara hedeflerini tespit edebilecek.
Lübnan'daki korkunç patlamanın yaralarını sarılıyor: Yer altı otoparklarına hala ulaşılamadı
Dünya

Lübnan'daki korkunç patlamanın yaralarını sarılıyor: Yer altı otoparklarına hala ulaşılamadı

Lübnan'da patlamanın ardından başkentin en işlek caddeleri, enkaz halini almış binalar, hasarın her tarafta gözlendiği adeta savaş filmlerinin çekildiği platoları andırıyor. Lübnanlılar, patlamanın şokunu atlatarak sarsılan hayatlarını normale döndürmek için çalışıyor. Terzi Claudette Mecid Muhanne, "Çok korkunç anlardı anlatabilmem mümkün değil. Bizler çok savaşlar gördük ancak böyle bir durum yaşamadık" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.