|
Gündem

6,4 ve 5,8'lik depremler sonrası o sözleri akıllara geldi: Prof. Dr. Naci Görür 'Hatay' uyarısında bulunmuştu

Hatay'da bu akşam 3 dakika arayla 6,4 ve 5,8 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Paniğe neden olan depremler sonrası, Prof. Dr. Naci Görür'ün uyarıları akıllara geldi. Görür, 6 Kasım'da Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Hatay'a dikkat çekerek stres transferinin olabileceğini ve oralarda özenli ve dikkatli olmak gerektiğini belirtmişti.

22:26 . 20/02/2023 Pazartesi
DHA
Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası 'Hatay' uyarısında bulunmuştu.

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası 'Hatay' uyarısında bulunmuştu.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür
, Kahramanmaraş'taki iki depremden sonra yaptığı değerlendirmede, "Hatay'ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum. Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım" uyarısında bulunmuştu.Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından DHA'ya değerlendirmelerde bulunmuştu. Hatay'da bu akşam 3 dakika arayla meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremler Prof. Dr. Naci Görür'ün bu değerlendirme sırasında yaptığı uyarıyı akla getirdi.


"Hatay ve Adana kesiminde dikkatli olmak lazım"

Prof. Dr. Naci Görür
, Hatay ve Adana için uyarılarda bulunarak, "
Çevredeki faylarda belirli bir stres transferi olabilir. Bu depremlerden sonra Hatay ve Adana yöresinin daha hassas hale geldiğini düşünüyorum. Adana havzasında Doğu Anadolu fay kuşağının devamı gibi düşünülen, orada da irili ufaklı faylar var, Hatay'ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum. Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım ama onun dışında büyük ölçüde Doğu Anadolu fayı enerjisini boşalttı ve azalttı. Tıpkı Kuzey Anadolu fayı gibi. Bundan sonra büyük ölçüde o faylarda bir rahatlama olacaktır. Uzun dönem büyük depremler meydana gelmeyecektir ama dediğim yerlerde de dikkatli olmamız gerekiyor. Bizim endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında, Doğu Anadolu fayının en Kuzey Doğu ucunda bir kesim var. Orada en son deprem 1766 gibi oldu, oradan endişe ediyoruz. Bu Maraş fayından dolayı, Hatay ve Adana havzası kesiminde dikkatli olmamız lazım
" şeklinde konuştu.


#Prof. Dr. Naci Görür
#deprem
#Hatay
#Samandağ
#Defne
#Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür
#Kuzey Anadolu fayı
7 ay önce
default-profile-img