Gündem Tek Başkan Yardımcısı

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay kimdir? Erdoğan'ın yardımcısı kim oldu? Fuat Oktay nereli

Tek Başkan Yardımcısı

Türkiye'nin yeni sistemindeki ilk günü Erdoğan'ın TBMM'deki yemin töreniyle başladı. Başkan Erdoğan yemin töreninin ardından önce Anıtkabir'e gitti, ardından Külliye'de düzenlenen 'Yeni Döneme Geçiş Töreni'ne katıldı. Başkan Erdoğan daha sonra kameraların karşısına geçerek hem kendi yardımcılarını hem de yeni kabineyi açıkladı. Böylece uzun zamandır en merak edilen konulardan biri olan 'Erdoğan'ın yardımcıları kim olacak' sorusu da yanıt bulmuş oldu. Başkan Erdoğan, yardımcısı olarak 'Fuat Oktay' ismini açıkladı. Bu açıklamanın ardından 'Fuat Oktay kimdir' 'Fuat Oktay nereli' gibi aramalar trendlere girdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Erdoğan'ın 'Başkan Yardımcısı' olarak görevlendirdiği Fuat Oktay.
Erdoğan'ın 'Başkan Yardımcısı' olarak görevlendirdiği Fuat Oktay.

Başkan Erdoğan'ın liderliğinde yeni süreci inşa eden Türkiye bugün tarihi bir güne tanıklık etti.

24 Haziran seçimlerinden ilk sırada çıkan ve Türkiye'nin yeni döneminin ilk Başkan'ı olmaya hak kazanan Recep Tayyip Erdoğan yeni yönetimi açıkladı.

Öğleden sonra TBMM'de yemin eden Erdoğan, daha sonra Anıtkabir'e gitmiş ve buradaki defteri imzalamıştı.

Daha sonra Külliye'deki resmi törene katılan Başkan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada geleceğe dair çok önemli mesajlar vermiş ve Türkiye'nin her alanda daha da büyümesi için gerekli olan tüm adımları hızlıca atacaklarını vurgulamıştı

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay

Doç. Dr. Fuat Oktay, 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. Fuat Oktay Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

Fuat Oktay kimdir?

  • 1964 yılında Yozgat'ın Çekerek ilçesinde doğdu. Ayrıca Fuat Oktay 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı ve 1990 yılında, ABD'de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı.

Ayrıca Fuat Oktay hem kamu hem de özel sektör olmak üzere birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulundu ve bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine getirildi. Bunun yanı sıra 2000'li yılların başında Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı ve İşletme Bölüm Başkanlığı yapan Oktay, 2008-2012 yılları arasında Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

REKLAM
  • Tüm bunların yanı sıra Fuat Oktay THY Teknik A.Ş. bünyesinde bakım- onarım, tasarım ve imalat alanlarında çeşitli ortak girişim projesini hayata geçirerek Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nda, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde de bulundu.
  • Doç. Dr. Fuat Oktay, 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. Fuat Oktay Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra Oktay çok iyi derecede İngilizce biliyor ve 3 çocuk babasıdır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedir?

Türkiye'nin yeni yönetim modelinde Cumhurbaşkanı yürütmenin başı oluyor. Erdoğan kendisine 2 ya da 3 tane yardımcı belirleyecek. Bakanlar kurulu dışında cumhurbaşkanlığına bağlı 8 başkanlık ile 4 başkanlık ofisi olacak. Bunlara ilaveten bir de kurullar var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.