|

Erdoğan'dan basına: Namuslu ol!

Kazlıçeşme Meydanı'nda Milli İradeye Saygı mitinginde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hadi bakalım. BBC, CNN, Reuters. Günlerdir yalan haber ürettiniz. Türkiye'yi dünyaya farklı gösterdiniz. Siz yalanlarınızla başbaşa kaldınız." dedi.

.
00:00 - 16/06/2013 Pazar
Güncelleme: 19:10 - 16/06/2013 Pazar
Yeni Şafak
Erdoğan'dan basına: Namuslu ol!
Erdoğan'dan basına: Namuslu ol!

Başbakan Erdoğan saat 17.30 sıralarında Kazlıçeşme Meydanı'na geldi. Burada kalabalığa seslenen Erdoğan, Türkiye'nin imajını zedeleyen yayınlar yapan yabancı medyayı eleştirdi. Erdoğan, "Uluslararası medyaya rağmen Türkiye fotoğrafı görmek isteyen varsa Türkiye fotoğrafı burada." diye seslendi. Erdoğan'ın konuşması "Türkiye seninle gurur duyuyor." sloganları ile kesildi.

Erdoğan, "Uluslararası medya bunu da gizleyin olur mu. Hadi bakalım. BBC, CNN, Reuters. Günlerdir yalan haber ürettiniz. Türkiye'yi dünyaya farklı gösterdiniz. Siz yalanlarınızla başbaşa kaldınız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu millet, sizin dünyaya tanıttığınız millet değil. Bu millet samimi. Bu millet gece tencere tava çalan bir millet değil. Bugün üniversite giriş imtihanları var değil mi? Sabah saat 4'e, 5'e kadar tencere tava çalanlar bu milletin gençlerini çocuklarını düşündüler mi? Ne adına bu tencere tavayı çaldılar? Ne adına acaba sabaha kadar bu işleri yaptılar? Bu milletin gençlerini çocuklarını sevdikleri için mi? Çevreci oldukları için mi? Çevrecilikte gürültü kirliliğine olmak da var. Görüntü kirliliğine karşı olmak da var. Çevrecilikte yeşili korumak da var. Bunlar çevreci filan değil, bunlar dürüst değil. Bakın, şimdi yenikapı'dan geliyordum. Belediye başkanlığım zamanında diktiğimiz ağaçların gölgesinde piknik yapanları gördük. Bunlar ne adına yapıldı? Çevrecilik adına. Türkiye'de neler olduğunu merak eden varsa Kazlıçeşmeye, İstanbul'a baksın. Burada yüzbinlerce insan yıkan, kırıp döken değildir. Buradaki yüzbinlerce insan Elinde çelik bilyalarla sapan taşlarını milletimin üzerine atan hainler değildir. Eline motolof alıp polise fırlatan, eline sopa alıp yakan yıkan kırıp dökenler burada değildir."

Erdoğan, ayrıca, Türkiye'deki basına da sert tepki gösterdi. Erdoğan, Basın ahlak işidir. Ahlaklı namuslu olun'' ifadeleri kullandı.

11 yıl önce