Gündem Polisi görünce bilgisayarını camdan attı

Polisi görünce bilgisayarını camdan attı

İzmir'deki FETÖ operasyonunda aralarında eski merkez valisi Ahmet Pek’in de olduğu 27 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden emekli emniyet müdürü Oğuz Karakuş’un, gözaltı sırasında bilgisayarını evin penceresinden dışarı attığı öğrenildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Polisi görünce bilgisayarını camdan attı
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgüte mali destek sağlanmasına ilişkin edinilen bilgiler doğrultusunda, 7 ilde 27 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İzmir, Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa, Manisa ve Isparta'da belirlenen adreslerde düzenlediği operasyonda 13 kişiyi gözaltına aldı. Haklarında gözaltı kararı verilenlerden merkez valisi Ahmet Pek ile Ş.A'nın cezaevinde bulundukları belirlendi.

DELİLLERİ KARARTTI

Eski Polis Sandığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili, emekli emniyet müdürü Oğuz Karakuş'un operasyon kapsamında Ankara'da gözaltına alındığı bildirildi. Karakuş'un gözaltı sırasında dizüstü bilgisayarını evin penceresinden dışarı atması nedeniyle “delil karartmak” suçlamasıyla hakkında ayrıca işlem yapıldığı öğrenildi. Eski İzmir İl Dernekler Müdürü Bülent Korkmaz'ın da derneğin ruhsatsız çalışması ve faaliyetlerine göz yummak suçlamasıyla gözaltına alındığı kaydedildi. Operasyon kapsamında Isparta'da gözaltına alınan Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu öğretim görevlisi H.Ç, İzmir'e gönderildi.

ÖRGÜTE FİNANSMAN SAĞLADILAR

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği (İZDİM) ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) bünyesinde görevli bazı kişilerin örgütün talimatları doğrultusunda hareket ettikleri ve haksız kazanç sağladıkları iddiaları üzerine “Terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına haksız kazanç sağlamak, terör örgütüne finansman sağlamak, görevi kötüye kullanmak, suç delillerini yok etmek, gizlemek ve değiştirmek” suçlarından çalışma başlatıldığı belirtildi.

FETÖ'ye bina kiraladı

Zanlılara yönelik suçlamalar arasında, Konak ilçesi Karataş semtinde daha önce Polis Moral Eğitim Merkezi olarak kullanılan binanın, İZDİM'e verilmesinde usulsüzlük yapıldığı iddiası da yer aldı. “Selam Tevhid” soruşturması kapsamında tutuklu bulunan merkez valisi Ahmet Pek'in Polis Sandığı Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde binanın değerinin altında ve usulüne aykırı İZDİM'e kiralandığı, derneğin FETÖ'nün uluslararası düzeyde faaliyet gösteren bir kurumu olduğu, geniş kesimlere hitap ederek hoşgörü vurgusu altında sempati topladığı ve böylelikle örgütün faaliyetlerini perdelediği, merkezde alenen örgüt propagandası yapıldığı, binanın mesken gibi gösterilerek otel olarak işletildiği, Meryem Ana Evi ve Selçuk ilçesini ziyaretine gelen ABD'den üst düzey kişiler ve yakınlarının burada konaklatıldığı ileri sürüldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.