Gündem Tekstilcinin kafası soru kasası çek ile dolu

Tekstilcinin ''kafası soru kasası çek'' ile dolu

İstanbul''un önemli tekstil merkezlerinden Bayrampaşa''da esnaf karşılıksız çekten dertli. Bu yüzden işlerin durma noktasına geldiğini, kimsenin ödeme yapamadığını ileri süren tekstilci Cemal Biratlı, "Tekstilcinin kafası soru, kasası çek ile doldu. Elimizde dünya kadar çek var, kimse ödemiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık." dedi.

Abone Ol Google News
Cihan Yeni Şafak
Tekstilcinin kafası soru kasası çek ile dolu
Tekstilcinin ''kafası soru kasası çek'' ile dolu
Yasayla kaldırılan hapis kararı yüzünden kimsenin çekini ödemediğini belirten Jan Cardin Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Biratlı, ''Çek koçanını cebine alan piyasayı dolandırıyor. Üretici ve imalatçı zor durumda. Devlet bu işe artık el atmalı. Çekteki riski bankalar almalı. Herkes çek kullanamamalı. Tekstil sektörü yüzde 80 çekle dönüyor. Şu anki yasa diyor ki; çekini ödemeyenin evinde iki TV varsa, iki bilgisayar varsa biri alınır. Kimin evinde ikişer tane eşya var ki? Yaptırım olmadığı için kimse çekini ödemiyor. Mahkeme de, avukat da bir şey yapamıyor. Acilen çek yasasının değişmesi lazım. Çekin riskinin tamamının bankalarda olması lazım. Herkes çek alamamalı. Eğer risk bankada olursa 3-5 aylık çekler elden ele gezer ve vade farkı da ortadan kalkar." ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.