SİNEMA

Unutulmayan film müzikleri / Borsalino / İki büyük usta, ilk ve son kez bir arada…

Haber Merkezi Yeni Şafak

“Unutulmayan Film Müzikleri” köşemizde bu hafta, suç filmleri türünde öteden beri pek çok başarılı yapıt ortaya koymuş olan Fransız sinemasının, bu alandaki kilometre taşı örneklerinden birini konuk ediyoruz.

Yönetmenliğini Jacques Deray'ın yaptığı 1970 tarihli “Borsalino”, 1930'ların tekinsiz Marsilya'sında ufak tefek işlerle yeraltı piyasasına giren iki yakın arkadaşın (François Capella ve Roch Siffredi), biraz şanslarının yaver gitmesi biraz da deli cesaretleri sayesinde bu çetin ceviz piyasada adım adım yükselişlerini, sonunda ise onlardan her zaman daha büyük kalacak olan mafya baronlarının emriyle birbirlerinden ebediyyen kopartılmalarını anlatmaktaydı.

“Borsalino”, diğer bütün sanatsal niteliklerinden önce, Avrupa sinemasının iki efsanevî oyuncusu Jean-Paul Belmondo ve Alain Delon'u beyazperde tarihinde ilk ve son kez biraraya getirmek gibi bir ayrıcalığa sahip. Her ikisi de kendine özgü katı kuralları ve kaprisleriyle tanınan bu iki büyük yıldızın birlikte bir gangster filminde oynamayı kabul etmeleri o dönemde sinema dünyasında büyük sansasyona yol açmış ve gişedeki sonuç da tam bir zafer olmuştu. Öyle ki yönetmen Deray, filminin çok sevilmesi üzerine dört yıl sonra “Borsalino and Co.” adıyla bir devam filmi bile çekecekti. Ancak bu ikinci serüvende, ilk filmin sonunda kader arkadaşı Delon'un kollarında son nefesini verdiği için Belmondo yer almadı.

Üzerinde her açıdan özenle çalışılmış bir film olan “Borsalino”, kaliteli oyunculukları, nefes kesen çatışma sahneleri ve trajik finalinin yanısıra, usta işi sanat yönetimiyle de dikkati çekmiştir. Adını -öyküdeki gangsterlerin giydikleri- dünyaca ünlü “Borsalino” fötr şapkalarından alan yapıt, stilize kostüm tasarımları, bu proje için özel olarak üretilmiş gıcır gıcır eski zaman otomobilleri ve uzunca bir dönem suç örgütlerinin simgesine dönüşmüş olan tamburalı makineli tüfekleriyle, yapımının üzerinden 37 yıl geçtikten sonra bugün bile etkisinden hiç bir şey yitirmeyen yüksek bir seyir zevki sunuyor sinemaseverlere…

Gösterime girdiği dönemdeki bütün önemli yarışmalarda büyük ödüle aday gösterilen “Borsalino”, bunların pek çoğunda zaferi kıl payı farkla kaçırdı. 1970 yılı Altın Küre ödüllerinde “en iyi yabancı film”, ertesi yıl Berlin Festivali'ndeki “Altın Ayı” ve Edgar Allan Poe Yarışması'ndaki “Edgar” ödülü adaylığı, kıyısından dönülen başarıların yalnızca bir kaçı…

Sinemaseverlerin kulakları, suç sinemasının hiç eskimeyecek örnekleri arasında yer alan bu zarif filmin jenerik melodisine -özellikle sinema konulu radyo ve televizyon programlarında sık sık arka fon melodisi olarak kullanıldığından dolayı- oldukça alışıktır. Fransız besteci Claude Bolling tarafından hazırlanan bu ünlü melodiye MP3 formatında sahip olmak için film.muzikleri@yahoo.com.tr adresine bir adet boş elektronik posta mesajı göndermeniz yeterli.

Tanıttığımız filmle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için:

http://www.imdb.com/title/tt0065486/

Borsalino şapkalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için:

http://en.wikipedia.org/wiki/Borsalino

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Vizyondakiler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+