|
Teknoloji

Düşünceyi okumayı başardılar

ABD’deki nöromühendisler, insan beynindeki düşünceleri anlaşılır sözcüklere çevirmeyi başardı. Bu yöntemin, “konuşma kabiliyetini yitirmiş hastalar” için kullanılabileceği belirtiliyor.

Yeni Şafak
04:00 . 1/02/2019 Cuma
Yeni Şafak
Düşünce okumada yapay zekadan faydalandılar

Düşünce okumada yapay zekadan faydalandılar

Columbia Üniversitesi’ndeki Zuckerman Enstitüsü’nden bilim insanları, beynin bir bölümünden diğerine aktarılan sinyallerin anlaşılır sözcüklere çevrilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Nature dergisinde yayımlanan habere göre, yapılan çalışmalardan birinde, içinden 1’den 10’a kadar sayan bir kişinin düşünceleri kelimelere döküldü. Ses kalitesinin çok iyi olmadığı ancak sayıların anlaşıldığı belirtildi.

Yapay zekadan yararlanan teknolojinin, felç geçirdiği için konuşma kabiliyetini yitiren ya da motor nöron hastalığı nedeniyle konuşamayan kişilere yardımcı olması ümit ediliyor.

Elektrokortikografi adı verilen teknik, insanların kafalarına elektrotlar bağlanmasını zorunlu kılıyor. Ancak gelecekte insanların kullandıkları elektronik aletler aracılığıyla rızaları olmadan bilişsel aktivitelerinin izlenebilmesi durumunda düşüncelerinin de kötü niyetli kişiler tarafından okunabilmesinden endişe ediliyor.

#Elektrokortikografi
#Yapay Zeka
#ABD
#Columbia Üniversitesi
5 yıl önce
default-profile-img