Teknoloji Uzmanlar uyardı İklim değişikliği 50 yıl içinde canlı türlerinin üçte birini yok edebilir

Uzmanlar uyardı: İklim değişikliği 50 yıl içinde canlı türlerinin üçte birini yok edebilir

ABD'de yürütülen yeni bir araştırma iklim değişikliğinin 2070'e kadar hayvan ve bitki türlerinin üçte birinin yeryüzünden silinmesine yol açabileceğini ortaya koydu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İklim değişikliği 50 yıl içinde canlı türlerinin üçte birini yok edebilir
Arşiv

Arizona Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Departmanı araştırmacıları Cristian Roman-Palacios ve John J. Wiens'in liderlik ettiği çalışmada, belli periyotlarla, dünyanın farklı yerlerindeki 581 bölgede bulunan 538 canlı türü ve bölgelerin iklim verileri incelendi. Çalışma sonucunda şimdiye kadar 538 canlı türünün yüzde 44'ünün çoktan yok olduğu belirlendi.

Küresel iklim değişikliği kışların etkisini azaltıyor
TEKNOLOJİ
Küresel iklim değişikliği kışların etkisini azaltıyor

  • Çalışmada sıcaklık artışlarının şu anki gibi devam etmesi durumunda 2070'e kadar türlerin üçte birinin yok olacağı tahmininde bulunulurken, daha büyük sıcaklık artışlarının yaşanması durumunda kaybın daha fazla olabileceğine işaret edildi.

Araştırmaya liderlik edenlerden Wiens, yaptığı açıklamada, iklim değişikliği ile mücadelede Paris Anlaşması'na sadık kalınırsa daha az kaybın olacağını belirtti.

Araştırmanın sonuçları, "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlandı.

İklim değişikliği afetleri tetikledi
HAYAT
İklim değişikliği afetleri tetikledi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.