|
Yazarlar

Hristiyan terör örgütleri

04:00 . 6/12/2017 Çarşamba

Özlem Albayrak

Hopa İmam Hatip Lisesi mezunu. Lisansını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi-Gazetecilik bölümünde, Yüksek Lisansı’nı Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Sosyoloji bölümünde tamamladı. Aynı bölümde doktora yapıyor. Üniversite yıllarında çalışmaya başladığı Yeni Şafak’ta köşe yazıyor.

Özlem Albayrak

Dünya hele de 11 Eylül’den sonra terörü İslam’la özdeşleştirdi. El Kaide, Taliban, DAEŞ gibi sözümona İslamiyet’i yaymak için savaştıkları söylemiyle terör eylemi yapan örgütler de bu algıya hatırı sayılır derecede katkıda bulundu doğrusu.

Oysa dünyanın çeşitli bölgelerinde ve çeşitli inançlara mensup fundamentalistler var. Geçtiğimiz ayın 26’sında Mısır’da El Ravda Camisi’ne yapılan ve 309 müslümanın hayatını kaybettiği terör saldırısını üstlenen İsa’nın Oğulları adlı örgüt bunlardan sadece biri. Hatırlayacağımız gibi, olay Cuma namazı sırasında meydana gelmiş, camiye önce canlı bomba saldırısı gerçekleşmiş, ardından silahla içeride namaz kılan insanlar taranmıştı. Saldırının ardından Türkiye de bir günlük yas ilan etmişti. Bu kadar büyük ve acımasız bir terör eyleminin faili olan örgüt hakkında internette arama yaptığınızda ise, neredeyse tek bir Türkçe kaynak bulamıyorsunuz, yabancı kaynaklarda da dişe dokunur bir bilgi olmadığı gibi, geleneksel refleksle Mısır’daki katliamı DAEŞ’e yıkma yönelimi göze çarpıyor. Bunun nedeni Hristiyanlığın ya da İslam dışındaki herhangi bir inancın terörle ilgili olamayacağını düşünmek mi, yoksa bu örgütün görece yeni olması mı bilemiyorum. Bildiğim, fundamentalizmin İslam inancından doğan bir eylem-kavram olmadığı, köklerinin Hristiyanlığa dayandığı ve kendini Hristiyan kimliğiyle tanımlayarak terör eylemi yapan örgütlerin sayısının sandığımızdan çok fazla olduğu.

Öncelikle “fundamentalizm” kavramı, 1900’lü yıllarına başında ABD’de muhafazakar evanjelik teologlarca düzenlenmiş metinlerin biraraya getirilmesiyle oluşan bir diziye atfen doğmuştur. Fundamentalizm yani, orijinal olarak bir Hristiyan inancı, deneyimidir.

Örgütlere gelince; bunlardan ilki ABD’deki Amerikan Milisleri ve Vatanseverler Hareketi. Hristiyanlık değerleriyle hareket eden bu örgüt, çeşitli dönemlerde ABD’de terör eylemleri gerçekleştirdi. Bunların en büyüklerinden biri, 1995 yılında Oklahama City’de gübreden imal edilmiş patlayıcılarla yüklü bir kamyoneti havaya uçurmak suretiyle 169 kişinin ölümüne neden oldukları terör eylemiydi. Hristiyanlık değerlerini ve beyazların üstünlüğünü savunan bu örgütün ideolojik tarihi daha eski, ama üyelerinin –açığa çıkarılamamış olsa da- 1994-1996 döneminde çeşitli bombalamalar, banka soygunları, demiryolu sabotajları ve başka şiddet eylemlerinden sorumlu olduğu düşünülüyor.

Bir başkası, Afrika’da faaliyet gösteren Tanrı’nın Direniş Ordusu (Lord of Resistance Army) adını taşıyan terör örgütü. Alive Lakvena adlı bir rahibe tarafından kurulan terör örgütü LRA, başta Uganda olmak üzere, Kongo, Güney Sudan ve Orta Afrika’da bir teokratik bir Hristiyan devleti kurmayı amaç edinmiş durumda. Bu ülkelerin halklarına sistematik biçimde zulmeden örgüt 1986’dan bugüne dek bölgede onbinlerce insanı katletti. Bu terör örgütünün vahşi saldırılarına maruz kalmamak için, 2 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı; zorla kaçırılmış onbinlerce (rakamın 600 bin olduğu söyleniyor) çocuğu eğiterek terör eylemlerinde kullanan örgütün en çok kullandığı eylem ise insan uzvu kesmek. Adı banga olan, palaya benzeyen bıçakları kutsal kabul ediyorlar.

Ancak, nasıl ki Mısır’da 300’ün üstünde insanı ibadet ederken katleden “İsa’nın Çocukları” örgütü konusunda fazla bilgiye ulaşılamıyorsa, binlerce insanın ölümüne neden olmuş acımasız LRA örgütü konusunda da, çok az bilgi bulunuyor. Tanrının Direniş Ordusu küresel medyada; IŞİD’in, Boko Haram’ın ya da Müslüman kimlik üzerinden silaha sarılan diğer terör örgütlerinin kapladığı yerin onda biri kadar bile yer almıyor. Hatta, özel bir ilginiz yoksa, Afrika’da bu derece acımasız bir Hristiyan terör örgütü olduğundan haberiniz olmadan yıllarca yaşayıp, bu dünyadan göçebilirsiniz bile… Durum bu kadar vahim…

Tanrının Ordusu (God’s Army) adını taşıyan ve Tanrı’nın Direniş Ordusu’nun (Lord Of Resistance Army) yenilikçi kanadı olarak Mynmar’da faaliyet gösteren bir başka terör örgütü daha var. Tanrının Ordusu’nun amacı da, Myanmar’da Kitabı Mukaddes’in kurallarıyla yönetilen bir devlet kurmak. Örgütün eylem biçimleri ise en az Afrika’daki benzeri kadar acımasız ve korkunç.

Bir başka terör örgütü, Nagaland Rebels adını taşıyor ve Hindistan’da Hinduların yaşadığı bölgede Hristiyanların yoğunlukta olduğu yerlerde faaliyet gösteriyor. 2004’te Hindistan’daki birkaç bombalama olayı ile bağlantısı olduğuna inanılan örgütün nihai hedefi ise komşu şehirlerden Hristiyan olanları ve Burma’yı ilhak ettikten sonra Hindistan’dan bağımsız bir Hristiyan devleti kurmak.

Bir başkası Phineas Rahipleri adıyla anılan aşırılıkçı, dindar bir yer altı örgütü. ABD üslü bir Hristiyan hareketi olması dışında, yetkililer tarafından ortaya çıkarılamamış bazı terör eylemlerinden bu örgütün üyelerinin sorumlu olduğu düşünülüyor.

Bunların yanında, yaptıkları terörü Hristiyan fundamentalizminden ivme alarak yapmadıkları için; IRA’yı, ETA’yı, Meksika’daki EZLN (Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu) adlı silahlı örgütü; Kolombiya’da faaliyet gösterenleri, çileci bir dini tarikat olarak Japonya’da ortaya çıkan ve çok sayıda terör eylemine imza atan Japon AUM SHİNRİKYO’yu bu listeye almadım bile…

Fundamentalizmi de, terörü de sadece İslam’la ilişkilendiren; masum insanları vahşice katletme gibi kötülüklerin sadece İslam’dan sadır olabileceğine inananlara duyurulur.

#Hristiyanlık
#Terör
#ABD
#Avrupa
5 yıl önce
default-profile-img
Hristiyan terör örgütleri
“Erdoğan’sız seçim” senaryosu!
Kılıfa sokulan süngerin ince işleri
Çerkeszade bir muhacir alim Cevdet Said
Beş bin Kur’ân-ı Kerim yakan piskopos
Cumhuriyetçi Parti Trump’tan kaçıyor mu?