Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Hindistanda buzul felaketi

​Hindistan’da buzul felaketi

Hindistan’da buzul felaketi

Hindistan’da Nanda Devi buzulunun bir parçası koparak nehre düştü. Taşan su çok sayıda evin yıkılmasına ve binlerce kişinin tahliyesine yol açtı. 7 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 125 kişi kayıp.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Hindistan’da buzul felaketi
Afet bölgesinde 7 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 125 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde Nanda Devi buzulunun bir parçasının kopması sonucu sel ve heyelan meydana geldi. Afet bölgesinde 7 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 125 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Buzulun aktığı Alaknanda ile Dhauliganga nehiri.
Buzulun aktığı Alaknanda ile Dhauliganga nehiri.

Hindistan'da dehşet anları: Taşan nehir önüne geleni sildi süpürdü
OYNAT 00:59
Hindistan'da dehşet anları: Taşan nehir önüne geleni sildi süpürdü
Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakand eyaletinde Himalayalar'dan kopan buzul parçası, Chamoli bölgesindeki Dhauliganga Nehri'ne düştü. Uttarakhand eyalet yönetimi, nehirde su seviyesinin yükselmesi sonucu meydana gelen ani selde yaklaşık 100-150 kişinin ölmüş olabileceğini açıkladı. Nehrin çevresindeki köylerde büyük hasar meydana gelirken, bölgede tahliye emri verildiği öğrenildi. Bölgedeki hidroelektrik santralinde çalışan işçilerin de kayıp olduğu belirtildi.

Türkiye'den dayanışma mesajı

  • Eyalet yönetimi, kayıpların ölmüş olabileceğini duyurdu. Buzulun aktığı Alaknanda ile Dhauliganga nehirleri civarındaki halk tahliye edilirken, Bhagirathi nehrinin akışı durduruldu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Hindistanla dayanışma mesajı yayımladı.

Açıklamada, “Kayıpların asgari seviyede kalmasını diliyor, kaybolanların en kısa sürede salimen bulunmalarını temenni ediyor, ülkemizin yardıma hazır olduğunu belirtiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.