DünyaKatliamı durduracakbir tepki gösterilmedi

Katliamı durduracak bir tepki gösterilmedi

Avrupa Rohingya Konseyi Başkanı Dr. Hla Kyaw, uluslararası toplumun Arakan’da yaşananlara karşı yeterli tepkiyi göstermediğini vurgulayarak, katliama müdahale edilmediği takdirde Arakan’da hiçbir Müslümanın sağ kalamayacağını söyledi.

Nur Banu ArasYeni Şafak
Hakan Çavuşoğlu - Hla Kyaw
Hakan Çavuşoğlu - Hla Kyaw

Myanmar’daki Arakanlı Müslümanların temsilcileri, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nin (AYBİR) ev sahipliğinde Ankara’da biraraya geldi. Toplantıya katılan Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Dr. Hla Kyaw Arakanlı Müslümanların 1970’ten beri Myanmar askerlerinin ve radikal Budistlerin zulmüne maruz kaldıklarını hatırlatarak “Bu durum artık bir soykırım haline dönüştü. Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere dünya devletleri Arakan’da yaşanan bu zulme ‘dur’ demelidir” şeklinde konuştu.

İKİ YÜZLÜ DAVRANIYORLAR

Uluslararası toplumun Arakan’da yaşananlara karşı yeterli tepkiyi göstermediğine işaret eden Kyaw, Myanmar devletinin Müslümanlara karşı Batılı devletlerin izlediğine benzer bir politika izlediğini, ABD başta olmak üzere Batılı devletlerin bu konuda iki yüzlü davrandığını kaydetti. Türkiye hariç hiçbir devletin ciddi bir şekilde kendilerine yardım etmediğini dile getiren Kyaw, katliama müdahale edilmediği takdirde Arakan’da hiçbir Müslümanın sağ kalamayacağını söyledi.

SUU Çİİ DESTEK VERİYOR

Kyaw, Myanmar Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii’nin Arakan’daki olaylara sessiz kalmasına ilişkin, "Suu Çii ev hapsindeyken onu destekliyor, serbest bırakılması için gösteriler düzenliyorduk. Ancak Suu Çii, Arakan’daki soykırıma sadece sessiz kalmıyor, aynı zamanda buna ortak oluyor" dedi.

YAVAŞLATILMIŞ SOYKIRIM

Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarına dair uluslararası toplumdan gelen tepkilere ve beklentilerine ilişkin de konuşan Kyaw, "Şu ana kadar uluslararası toplumdan, Arakanlı Müslümanlara yönelik zalimce suçlar işleyen Myanmar ordusunu durduracak kadar etkili bir tepki gelmedi” dedi. Avrupa Birliği, Amerika ve BM’den açıklamalar yapıldığını ancak bunların sahada etkili olmadığını belirten Kyaw, "Uluslararası topluma bu yavaşlatılmış soykırımı durdurma çağrısı yapıyoruz" ifadesini kullandı. 

Şiddetin hemen durmasını istiyoruz

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Avrupa Rohingya Konseyi Başkanı Dr. Hla Kyaw’ı makamında kabul etti. Çavuşoğlu, kabulde yaptığı konuşmasına, “Sizlerin şahsında oradaki kardeşlerimizi selamlıyorum. Mahsun olmasınlar, onların her daim yanında olacağımızı bir kez daha kararlı bir şekilde ifade etmek istiyorum” diyerek başladı. “Biz şiddetin bir an evvel durmasını, kapsamlı çözüm arayışı için uluslararası platform nezdinde girişimlerde bulunulmasını arzu ediyoruz” diyen Hakan Çavuşoğlu, önümüzdeki günlerde Amerika’da yapılacakBM Genel Kurulu’nda da bu konunun ele alınacağını söyledi.

Kardeşlerimizin yanındayız

Rabia Mısır Dayanışma Derneği üyeleri, Arakan’daki zulmü protesto için cuma namazı sonrası Fatih Camii önünde toplandı. Grup adına açıklama yapan Mısırlı Mithad el-haddad, zulmü kabul etmediklerini ve kardeşlerinin yanında olduklarını söyledi.

Sınırdaki 62 köy kundaklandı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Arakan’ın Bangladeş sınırına yakın bölgelerde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırısıyla yakılarak yok edilen onlarca Müslüman köyüne dair uydu görüntülerini ve verileri yayımladı. Örgüt, bu verilere göre Arakan’da 25 Ağustos’tan 14 Eylül tarihine kadar Bangladeş sınırına yakın bölgelerde bulunan 62 Müslüman köyünün "kundaklanarak yok edildiğini" açıkladı.

946 EV YAKILDI

Bu köylerin 35’indeki yapılarda büyük oranda hasar tespit edildiğini belirten HRW, 6 'sında ise toplam 948 yapının yok olduğunun görüldüğünü kaydetti. Bölgedeki 26 köyde de aktif yangınların görüldüğüne dikkati çeken kuruluş, ayrıca 13 Eylül sabahı, sınırın Bangladeş tarafından, Arakan’ın Maungdaw kentine bağlı Taung Pyo Let Yar köyünden siyah dumanlar yükseldiğinin görüldüğünü vurguladı. Bölgedeki kundaklamaların doğurduğu tahribatın boyutunun daha büyük olabileceğini ifade eden HRW, bulutlu hava yüzünden yeterli görüntü alamadığını ve hasar tespitinin net olarak yapılamadığını vurguladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ

Arakan'a yardım için 1866'ya mesaj atın

Recep Akdağ, Arakanlı Müslümanlara yardım göndermek isteyenlerin, "Arakan" yazıp 1866'ya kısa mesaj göndererek 10 lira bağışta bulunabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Arakanlı Müslümanlar için başlatılan yardım kampanyasıyla ilgili bilgi verdi. AFAD, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ortak yardım kampanyası başlatıldığını anımsatan Akdağ, vatandaşların hesap numaralarına ve yardım bilgilerine "www.arakanasahipcik.org" adlı web adresinden ulaşabileceklerini bildirdi.

10 LİRALIK BAĞIŞ

Mesajla da yardım yapılabileceğini söyleyen Akdağ, "'Arakan' yazıp 1866'ya mesaj gönderen vatandaşlarımız 10 lira bağışta bulunmuş olacaktır" bilgisini paylaştı. Vatandaşları Arakan'a yardım konusunda duyarlı olmaya davet eden Akdağ, ciddi miktarda yardım geleceğini düşündüğünü vurguladı. 

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.