Dünya Pakistanda Kovid-19 kaynaklı çocuk ölümlerinin oranı Batılı ülkelerden daha yüksek

Pakistan'da Kovid-19 kaynaklı çocuk ölümlerinin oranı Batılı ülkelerden daha yüksek

Pakistanlı bilim insanlarının yaptığı araştırmada, bu ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle çocuk ölümlerinin oranının yüzde 14 ile Batılı ülkelerden daha yüksek olduğu ortaya konuldu. Pakistan'da şimdiye kadar 1 milyon 288 binin üzerinde Kovid-19 vakası görülürken, salgın sebebiyle 28 bin 800'ün üzerinde kişi öldü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Pakistanda Kovid-19 kaynaklı çocuk ölümlerinin oranı Batılı ülkelerden daha yüksek
Arşiv

Yerel basındaki haberlerde, Aga Khan Üniversitesi, Karaçi Ulusal Kalp ve Damar Hastalıkları Enstitüsü, Çocuk Sağlığı Enstitüsü, Lahor Çocuk Hastanesi ve Ravalpindi Benazir Butto Hastanesince ortak yürütülen araştırmanın, Mart 2020-Aralık 2021’de yeni doğanlar ile 18 yaş arasındaki 1100 çocuğu kapsadığı belirtildi.

Araştırma neticesinde, Pakistan’da Mart 2020'den bu yana 159 çocuğun Kovid-19 nedeniyle öldüğü ve virüs sebebiyle yaşamını yitiren çocukların oranının yüzde 14 olduğu aktarıldı.

Bu oranın, Batılı ülkelerde yüzde 1’in altında seyrettiği, Pakistan’da Kovid-19’a yakalanan her 7 çocuktan birinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Araştırmacılar, 2021’de geçen yıla göre daha fazla ölümcül vaka yaşandığını vurgularken, bu durumu virüsün daha ölümcül bir yapıya kavuşmuş olabileceği şeklinde yorumladı.

Pakistan’a geçmek isteyen binlerce Afgan sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu
OYNAT 00:52
Pakistan’a geçmek isteyen binlerce Afgan sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu
Afganistan'dan Pakistan'a geçmek isteyen binlerce Afgan, Kandahar vilayetindeki Spin Boldak sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Pakistan'dan ABD'ye tepki: Türkiye'ye yönelik yaptırımlardan derin endişe duyuyoruz
DÜNYA
Pakistan'dan ABD'ye tepki: Türkiye'ye yönelik yaptırımlardan derin endişe duyuyoruz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.