Ekonomi 780 bin hektar arazi Türkiyeye teslim edildi

780 bin hektar arazi Türkiye'ye teslim edildi

Türkiye ile Sudan arasında 780 bin hektarlık tarım arazisinin Türkiye'nin kullanımına açılması ve ülkedeki bir petrol sahasında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile ortaklaşa petrol arama faaliyeti yürütülmesine ilişkin iki anlaşma imzalandı. Ziraat Katılım Bankası'nın da ülkede bir şube açması konusunda mutabakata varıldı.

Haber Merkezi Reuters
Sudan 780 bin hektarlık tarım arazisini Türkiye'nin kullanımına açacak.
Sudan 780 bin hektarlık tarım arazisini Türkiye'nin kullanımına açacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye, Sudan ve üçüncü ülkelerin gıda arz güvenliğini sağlayacak olan 780,500 hektarlık arazinin koordinatları bize teslim edildi" dedi.

Türkiye bir süredir tarımda arz güvenliğinin temini için yurtdışında özel sektör eliyle tarımsal üretimi destekliyor.

TPAO Sudan'da petrol arayacak

Öte yandan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı arasında bir sahanın geliştirilmesi için çalışma anlaşması imzalandı.

Pakdemirli, bu anlaşma için "TPAO anlaşmasının akabinde başlangıçta 100 milyon dolara varan yatırım Sudan’a yapılacak" dedi.

Ziraat Katılım şube açacak

Ayrıca ikili ilişkilerin finans alanında daha da geliştirmesi için Ziraat Katılım Bankası'nın da Hartum'da bir şube açması konusunda anlaşmaya varıldı.

Pakdemirli, "İki ülke arasındaki ticaret miktarını artırmak için bankacılık ve finans sektörünün de bu işin içinde olması gerekiyor. Bu da saç ayaklarından biriydi, bunda da mutabakata varıldı" dedi.

Rus milyarder Marmaris’te servet bıraktı
EKONOMİ
Rus milyarder Marmaris’te servet bıraktı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.