Ekonomi Kulüplerin borcu silinmeyecek

Kulüplerin banka borçları silinecek mi?

Kulüplerin borcu silinmeyecek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), son günlerde özellikle sosyal medyada yer alan futbol kulüplerinin 7 milyarlık TL'lik borçlarının silineceğine yönelik haberleri yalanladı. TBB, futbol kulüplerinin borçlarının silinmesi veya piyasa normları dışında fiyatlama yapılmasının söz konusu olmayacağını açıkladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi
Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi

Büyük tepkilere neden olan ve sosyal medyada hareketli bir şekilde tartışılan futbol kulüplerinin borçlarının silineceğine yönelik iddialara Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklık getirdi. TBB’den yapılan açıklamada; 27 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile ortaklaşa bir çalışma başlatıldığını, bu çalışmayla futbol kulüplerinin idari ve mali yapılarının bir bütünlük içinde yönetilmesinin amaçlandığını ancak sosyal medyada olayın çarpıtıldığı ifade edildi. Açıklamada futbol kulüplerinin borçlarının silinmesi veya piyasa normları dışında fiyatlama yapılmasının söz konusu olmayacağı aktarıldı.

YENİ KREDİYE KAPI AÇMIYOR

Futbol kulüplerinin bankalara 7 milyar lirayı aşan borcu bulunuyor. Kulüplerin bir banka ile değil, çok sayıda banka ile kredi ilişkisi içinde olduğu hatırlatılan açıklamada, “Kulüplerimizin gelirlerinin, giderlerini karşılayacak düzeyde olduğu da bilinmekte. Ancak, bu çalışma ile geçmişten gelen ve geleceği de etkilemekte olan borçluluk yapısının yeniden vadelendirilmesi/yapılandırılması amaçlanmakta. Sıkı mali kriterler getiren bu çalışma futbol kulüplerine yeni kredi kullandırımı anlamına da gelmemekte” denildi.

DEVİR OLMAYACAK

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın TBB Başkanı sıfatıyla TFF başkanıyla yaptığı görüşme, “Borçları Ziraat Bankası üstlenecek” iddialarını gündeme getirmişti. Dün bu konuya da açıklık getirildi: “Futbol kulüplerimiz ile bankalar arasındaki ilişki, ticari olup, bundan sonra da aynı anlayışla devam edecek. Bu çerçevede; futbol kulüplerimizin borçlarının bir bankaya devredilmesi söz konusu olmayıp her banka kendi kredi riskini yönetmeyi sürdürecek. Bankalar diğer sektör müşterilerine sundukları yapılandırma imkanlarında olduğu gibi, bu proje çerçevesinde de futbol kulüpleriyle benzer bir uygulama içerisinde olacaklardır. Bu proje, Türkiye Futbol Federasyonu’nun liderliğinde, TBB’nin de iştiraki ile futbol endüstrisinin sürdürülebilir bir performans içinde gelişimini mümkün kılacak yapıya kavuşturulmasına yönelik ilgili tüm tarafların dahil olduğu bir çalışmadır.”

KULÜP HİSSELERİ SERT YÜKSELDİ

Ağır borç yükü altındaki futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılacağına dair medyada çıkan haberlerin ardından üç büyük futbol kulübünün hisseleri de haftanın ilk işlem gününde güne sert yükselişle başladı. Saat 11.48 itibarıyla Beşiktaş hisseleri yüzde 5.06, Fenerbahçe 4.97, Galatasaray hisseleri yüzde 4.13 primli hareket etti. Trabzonspor hisseleri ise yüzde 2.68 primli işlem gördü.
  • SON GÜN 31 OCAK
  • Tartışmalara neden olan görüşme; geçen hafta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Süper Lig kulüp başkanlarının TBB Başkanı Hüseyin Aydın’ı ziyaret etmesiyle başladı. Kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması konuşulduğu toplantıda kulüplere 31 Ocak’a kadar gelir gider bilançolarını hazırlamaları için süre verildiği ifade edilmişti. Bilançoları inceleyecek olan TBB ve konsorsiyum ortakları her kulüp için farklı bir plan çıkaracak. Borçların 5 yıla kadar taksitlendirilmesi önerisi de değerlendirilecek. Süre ise borca ve bilançolara göre belirlenecek.

Çiftçiye 2,2 milyar liralık ödeme
EKONOMİ
Çiftçiye 2,2 milyar liralık ödeme

Enerjide yıllık 700 lira tasarruf
EKONOMİ
Enerjide yıllık 700 lira tasarruf
Abone Ol Google News
2 yıl sonra değiştirmek zorundalar

2 yıl sonra değiştirmek zorundalar

​Ehliyetlerle ilgili çok önemli değişiklik kararı.
Kaos planı devrede

Kaos planı devrede

​Türkiye seri provokasyonlarla karşı karşıya kaldı.
Maske takmış amagözünü gerçeğe kapatmış

Maske takmış ama
gözünü gerçeğe kapatmış

​Bakan Koca'dan maske kullanıma sert eleştiri.
Çemberler silindi

Çemberler silindi

Vatandaşlar sosyal mesafeyi kendisi belirlemeye çalıştı.
Babam dünyayı değiştirdi

Babam dünyayı değiştirdi

​George Floyd'un kızı Gianna ilk kez seslendi.
Test sonucu<br> belli oldu

Test sonucu
belli oldu

​Koronaya yakalanan kadın otobüste muavini öpmüştü.
Libya'yı yalnız bırakmayız

Libya'yı yalnız bırakmayız

Akdeniz'de işbirliği alanlarımızı genişletme konusunda anlaştık.
On beş ile <br>hafta sonu yasağı

On beş ile
hafta sonu yasağı

​İçişleri Bakanlığı genelgesi ile detaylar belli oldu.
FETÖ biten<br>DHKP-C'ye el uzatıyor

FETÖ biten
DHKP-C'ye el uzatıyor

​FETÖ - DHKP/C ilişkisinin ele alındığı raporda çarpıcı tespitler bulunuyor.
Mahkemenin<br>bilirkişi skandalı

Mahkemenin
bilirkişi skandalı

​Sanayi arazisi olarak kullanılması planlanan araziyi tarım arazisi yaptılar.
Yerli motorlu<br>zırhlılar 2021'de

Yerli motorlu
zırhlılar 2021'de

​TÜMOSAN çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
Temassız<br>yaşam önlemleri

Temassız
yaşam önlemleri

​Yeni normalde sosyalleşme böyle olacak.
Ödünç<br>vekile etik ayar

Ödünç
vekile etik ayar

AK Parti, siyasi etik kurallarına yönelik bir düzenleme üzerine çalışıyor.
İki kardeşimi<br>Selman kaçırdı

İki kardeşimi
Selman kaçırdı

​Tutuklamadan tam on gün sonra ortadan kayboldular.
Bakanlık dur dedi

Bakanlık dur dedi

Türkiye'de yıllık 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor.
ABD'de<br>asker-sivil çatışması

ABD'de
asker-sivil çatışması

​Donald Trump eski Savunma Bakanı'na 'kuduz köpek' benzetmesi.
Otomatik<br>vitese yöneldik

Otomatik
vitese yöneldik

​Her on aracın yedisinde otomatik vites tercih edildi.
Doğanın sesini duyabildik mi? 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlu olsun
Hayat

Doğanın sesini duyabildik mi? 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlu olsun

Doğa binlerce yıl sonra yeniden nefes aldı. Salgın insanları eve hapsetti, doğayı özgür bıraktı. Bu süreçte, karbondioksit salınımında tarihteki en büyük düşüş yaşandı. İstanbul Boğazı kıyılarında görülen yunuslar hepimizi heyecanlandırırken, dünyanın farklı bölgelerinden gelen görüntüler şaşırttı. Doğanın kıymetini bir kere daha anladığımız şu günlerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle yarınlarımız için bugünden harekete geçelim.
Endemik bitkiler doğaya kazandırıldı
Hayat

Endemik bitkiler doğaya kazandırıldı

Yassı alüminyum sektörünün dünyadaki en önemli üreticileri arasında yer alan Assan Alüminyum, Türkiye’de Uluabat Gölü, İstanbul Menekşe Deresi ve Balıkesir Hıdırlık Tepe’de bulunan ve dünyanın başka hiçbir bölgesinde doğal olarak bulunmayan endemik (ender) ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak doğaya kazandırılmasını sağladı.
Uzun süre sonra özgürlük: Trablus’un 429 günlük esareti bitti
Dünya

Uzun süre sonra özgürlük: Trablus’un 429 günlük esareti bitti

Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma başkent Trablus’a güvenlik ve özgürlük getirdi. 4 Nisan 2019’da başlayan kuşatma, 429 gün sonra darbeci Hafter’in Trablus Havaalanı ile Ayn Zara ve Vadi er-Rebi bölgelerinden çıkarılmasıyla resmen bitti. Başkentin kontrolü tamamen UMH’nin eline geçti. Trablus’un güneydoğusundaki Tarhuna da kuşatılırken, kentin Hafter’e bağlı milis lideri, kaçarken yakalandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.