Ekonomi Kulüplerin borcu silinmeyecek

Kulüplerin banka borçları silinecek mi?

Kulüplerin borcu silinmeyecek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), son günlerde özellikle sosyal medyada yer alan futbol kulüplerinin 7 milyarlık TL'lik borçlarının silineceğine yönelik haberleri yalanladı. TBB, futbol kulüplerinin borçlarının silinmesi veya piyasa normları dışında fiyatlama yapılmasının söz konusu olmayacağını açıkladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi
Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi

Büyük tepkilere neden olan ve sosyal medyada hareketli bir şekilde tartışılan futbol kulüplerinin borçlarının silineceğine yönelik iddialara Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklık getirdi. TBB’den yapılan açıklamada; 27 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile ortaklaşa bir çalışma başlatıldığını, bu çalışmayla futbol kulüplerinin idari ve mali yapılarının bir bütünlük içinde yönetilmesinin amaçlandığını ancak sosyal medyada olayın çarpıtıldığı ifade edildi. Açıklamada futbol kulüplerinin borçlarının silinmesi veya piyasa normları dışında fiyatlama yapılmasının söz konusu olmayacağı aktarıldı.

YENİ KREDİYE KAPI AÇMIYOR

Futbol kulüplerinin bankalara 7 milyar lirayı aşan borcu bulunuyor. Kulüplerin bir banka ile değil, çok sayıda banka ile kredi ilişkisi içinde olduğu hatırlatılan açıklamada, “Kulüplerimizin gelirlerinin, giderlerini karşılayacak düzeyde olduğu da bilinmekte. Ancak, bu çalışma ile geçmişten gelen ve geleceği de etkilemekte olan borçluluk yapısının yeniden vadelendirilmesi/yapılandırılması amaçlanmakta. Sıkı mali kriterler getiren bu çalışma futbol kulüplerine yeni kredi kullandırımı anlamına da gelmemekte” denildi.

DEVİR OLMAYACAK

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın TBB Başkanı sıfatıyla TFF başkanıyla yaptığı görüşme, “Borçları Ziraat Bankası üstlenecek” iddialarını gündeme getirmişti. Dün bu konuya da açıklık getirildi: “Futbol kulüplerimiz ile bankalar arasındaki ilişki, ticari olup, bundan sonra da aynı anlayışla devam edecek. Bu çerçevede; futbol kulüplerimizin borçlarının bir bankaya devredilmesi söz konusu olmayıp her banka kendi kredi riskini yönetmeyi sürdürecek. Bankalar diğer sektör müşterilerine sundukları yapılandırma imkanlarında olduğu gibi, bu proje çerçevesinde de futbol kulüpleriyle benzer bir uygulama içerisinde olacaklardır. Bu proje, Türkiye Futbol Federasyonu’nun liderliğinde, TBB’nin de iştiraki ile futbol endüstrisinin sürdürülebilir bir performans içinde gelişimini mümkün kılacak yapıya kavuşturulmasına yönelik ilgili tüm tarafların dahil olduğu bir çalışmadır.”

REKLAM

KULÜP HİSSELERİ SERT YÜKSELDİ

Ağır borç yükü altındaki futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılacağına dair medyada çıkan haberlerin ardından üç büyük futbol kulübünün hisseleri de haftanın ilk işlem gününde güne sert yükselişle başladı. Saat 11.48 itibarıyla Beşiktaş hisseleri yüzde 5.06, Fenerbahçe 4.97, Galatasaray hisseleri yüzde 4.13 primli hareket etti. Trabzonspor hisseleri ise yüzde 2.68 primli işlem gördü.
  • SON GÜN 31 OCAK
  • Tartışmalara neden olan görüşme; geçen hafta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Süper Lig kulüp başkanlarının TBB Başkanı Hüseyin Aydın’ı ziyaret etmesiyle başladı. Kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması konuşulduğu toplantıda kulüplere 31 Ocak’a kadar gelir gider bilançolarını hazırlamaları için süre verildiği ifade edilmişti. Bilançoları inceleyecek olan TBB ve konsorsiyum ortakları her kulüp için farklı bir plan çıkaracak. Borçların 5 yıla kadar taksitlendirilmesi önerisi de değerlendirilecek. Süre ise borca ve bilançolara göre belirlenecek.

Çiftçiye 2,2 milyar liralık ödeme
EKONOMİ
Çiftçiye 2,2 milyar liralık ödeme

Enerjide yıllık 700 lira tasarruf
EKONOMİ
Enerjide yıllık 700 lira tasarruf
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.
Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde
Gündem

Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından neredeyse 3 yıl, 17-25 Aralık’ın üzerinden ise yaklaşık 6 yıl geçti. Aradan geçen bunca süreye rağmen halen güne FETÖ operasyonlarıyla uyanıyor, son derece kritik kurumlardan çıkmaya devam eden örgüt mensuplarının gözaltına alınma haberlerini izliyoruz. Yaptığı haberlerle bu sürece damga vuran gazeteci Toygun Atilla, işi bir adım daha öteye taşıdı ve 'FETÖ ile mücadelenin tarihe not düşülmüş en önemli eserlerinden birini' kaleme aldı. Atilla ile kısa sürede 4. baskısı yapılan kitabını konuştuk. FETÖ ile mücadeledeki garabetlerden örgütün yeniden 'darbe girişimi' ihtimaline, FETÖ'nün halen en güçlü olduğu kurumdan, MİT'teki FETÖ'cülerin şuan hangi görevlerde bulunduğuna kadar birbirinden farklı konuları konuştuk…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.