Özgün EKPSS tercih sonuçları 2022 ne zaman açıklanacak?

EKPSS tercih sonuçları 2022 ne zaman açıklanacak?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girecek olan adaylar EKPSS tercih sonuçları sorgulaması yapıyor. Geçtiğimiz günlerde kamuya ait engelli personel tercih kılavuzu yayınlanmıştı. EKPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2022 engelli memur alımı kura çekimi ne zaman yapılacak? İşte ayrıntılar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
EKPSS tercih sonuçları 2022 ne zaman açıklanacak?
ekpss

EKPSS tercih sonuçları için gözler ÖSYM'den yapılacak açıklamaya kilitlenmiş durumda. ÖSYM tarafından 2022-EKPSS/Kura ile Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercihleri 5 - 14 Ocak arasında gerçekleşti. Peki, EKPSS tercih sonuç tarihi belli oldu mu?

EKPSS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

05 - 14 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılan 2022-EKPSS tercihleri sonrası yerleştirme sonuçları için adayların beklentileri arttı. Yerleştirme işlemlerinde, ortaöğretim düzeyi kadrolar için EKPSSP1 puanı, ön lisans düzeyi kadrolar için EKPSSP2 puanı, lisans düzeyi kadrolar için EKPSSP3 puanı kullanılacak. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenecekler. Ancak EKPSS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz belli olmadı.

EKPSS SONUCU İLE YERLEŞTİRMENİN YAPILMASI

Yerleştirme yapılırken sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan alan/dal/bölüm/program ile kadrolar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS'de alınan puanlar kullanılacaktır. Yerleştirmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayın en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı dikkate alınacaktır. Adaylar, ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirileceklerdir. İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayların yerleştirmelerde mezun olduğu en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı kullanılacaktır.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadrolara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadroya yerleşememiş olacaktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.