Gündem Yeni Şafaktan dayanışma çağrısı

Yeni Şafak'tan dayanışma çağrısı

Facebook, Yeni Şafak'ın Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza attı. Üç dilde yayın yapan onaylı ve global statüdeki hesaplarının toplamda 10 milyondan fazla takipçisi var ve Facebook'un Türkiye'deki en büyük medya hesabıydı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yeni Şafaktan dayanışma çağrısı
Yeni Şafak, Facebook'un Yeni Şafak Türkçe, Arapça ve Spor sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza atması üzerinde dayanışma çağrısında bulundu.

İşte Yeni Şafak'ın yapmış olduğu dayanışma çağrısı:
"Toplamda 10 milyondan fazla takipçiye sahip olan Yeni Şafak Türkçe, Arapça ve Spor sayfaları tarafımıza hiçbir şekilde bilgi verilmeden, hiçbir gerekçe sunulmadan Facebook tarafından kapatıldı.

15 Mart Salı günü saat 20.30'da gerçekleşen yayın durdurma olayından sonra iletişim kurduğumuz Facebook editör ve yöneticileri aradan geçen 5 günde herhangi bir çözüm üretmediği gibi sayfalarımızın açılması yönündeki gerek telefonla gerek yazılı başvurularımız da dikkate alınmadı.

Türkiye'nin Facebook'taki en fazla takipçiye sahip, global statüde ve onaylı ilk medya sayfasının kapatılması kelimenin tam anlamıyla sansürdür.

Yaklaşık 4 yıldır, tamamen Facebook'un belirlediği kullanım koşulları ve profesyonelce yönetilmesi sonucunda büyüyerek başlı başına bir medya gücü olan sayfalarımızın erişime kapatılması Türk basınının ifade özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbedir ve muhatabı sadece Yeni Şafak markası değil Türk medyası ve toplumudur.

Toplumsal olayların propaganda ve manipülasyon merkezi haline gelen sosyal medyada çok büyük bir güç olan Yeni Şafak'ın Facebook tarafından sansürlenmesi, son günlerde ülkemizde yaşanan terör olayları ile ele alındığında kafalarda birtakım soru işaretleri de oluşturmuştur.

Türkiye'de bombalar patlıyor ve terör bağlantılı çok yönlü operasyonlar düzenleniyor. Ülkemiz kritik günlerden geçiyor. Türkiye'den yaklaşık 35 milyon kullanıcısı olan Facebook da bu süreçte çok önemli rol oynayıp, en yalın iletişim araçlarından biri olarak karşımızda duruyor.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün hedef alındığı içinde bulunduğumuz süreçte, 21 yıllık duruşu ve yayın politikası ile tüm bu saldırıların karşısında duran Yeni Şafak'ın sosyal medyada susturulmasını bizler, yaşanan terör olayları ile bağlantılı olarak ele almaktayız.

Biz bunun bir uluslararası operasyon olduğuna, Yeni Şafak'ı sosyal medyada susturmayı, Türk medyasındaki yerli ve milli duruşu zayıflatmayı amaçladığına inanıyoruz.

Nitekim sayfalarımızın kapatılmasından sonra terör örgütü PKK yanlısı sosyal medya hesapları, “Yeni Şafak'ın hesaplarını biz kapattırdık" şeklinde bildiriler yayınlayarak, Facebook'un uyguladığı sansürde pay sahibi olduklarını ilan etmişlerdir.

Kritik süreçlerde toplumu ayakta tutan yayınları ile bilinen Yeni Şafak'ın dijital dünyadan silinmek istenmesi aynı zamanda Türk medyası için de büyük bir tehdittir.

Bu sansür uygulaması, Yeni Şafak'ın habercilik yaptığı sayfalarını hiçbir uyarı ve açıklama yapmadan kapatan Facebook'un diğer medya organlarını da benzer bir şekilde kapatabileceğinin de işareti niteliğindedir.

Hükümetimizin de medyaya yönelik uluslararası düzeydeki susturmaya karşı net bir tavır almasını bekliyoruz.

Bizler Yeni Şafak olarak sesimizi her platformda gür bir şekilde duyurmaya ve haberlerimizi okurlarımızla buluşturmaya devam ederken, Facebook'un bu kritik süreçteki sansürü ile de mücadelemizi hem yerel hem de uluslararası düzeydeki hukuki platformlarda sürdüreceğiz.

Benzer yayınlar yapan medya organlarının da tehdit altında olduğunun, bir süre sonra aynı sansürle yüzleşmek zorunda kalacağının bilinmesini isteriz. Bu yüzden, herkesi duyarlı olmaya, dayanışmaya, ortak tavır koymaya davet ediyoruz.

Sayfalarımızın kapatılmasından sonra okurlarımızdan telefon ve e-posta araçlığı ile gelen binlerce mesaja da teşekkür ediyoruz."

Yeni Şafak, Facebook'un sansürüne karşı tam sayfalık bir dayanışma çağrısı yayınladı.
Yeni Şafak, Facebook'un sansürüne karşı tam sayfalık bir dayanışma çağrısı yayınladı.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.