Hayat Google Arama Trendleri raporuna göre en çok bu soruya yanıt aradık Ne zaman açılacak?

Google Arama Trendleri raporuna göre en çok bu soruya yanıt aradık: Ne zaman açılacak?

Dünya koronavirüsün etkilerine uyum sağlamaya çalışırken, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli değişiyor. Google Arama Trendleri raporuna göre, geçtiğimiz iki haftada Türkiye’de “ne zaman açılacak”, Almanya’da “spor salonları ne zaman açılacak”, İspanya’da “açık dişçiler” İtalya’da ise “açılan kuaförler” kelimeleri çok aratılanlar arasındaydı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Google Arama Trendleri raporu son haftalarda kullanıcıların yeni duruma uyum sağladıklarını ve davranışlarının daha tutarlı hâle gelmeye başladığını gösteriyor.

Veriler, sokağa çıkma kısıtlamasının aşama aşama azaltıldığı ülkelerde okulların ve mağazaların ne zaman açılacağı ile ilgili soruların arttığını gösteriyor.

Yeni normalde tüketicilerin nelere önem verdiğini anlamanın önemine dikkat çekiyor.

Kısıtlamaların kapsamı koronavirüsün mevcut durumuyla ilişkili olarak her ülkede farklılık gösteriyor. Örneğin, mağazalar ve okullar Almanya’da ve Hollanda’da yeniden açılırken İngiltere’de bu konuyla ilgili hâlâ belirsizlik hâkim.

İngilizler ailelerini düşündü, Polonyalılar anaokullarını merak etti

Google Arama Trendleri raporuna göre, geçtiğimiz iki haftada tüketiciler Türkiye’de “ne zaman açılacak”, İngiltere’de “ailemi ne zaman görebilirim”, Almanya’da “spor salonları ne zaman açılacak”, İspanya’da “açık dişçiler”, Polonya’da “açık anaokulları”, İtalya’da ise “açılan kuaförler” kelimelerini arattı. Türkiye’de aynı zamanda “üniversite sınavı”, “kapıda ödeme” ve “sipariş takip” aramaları artış gösterdi.

Türkiye’de “D Vitamini”, “ateş ölçer” ve “Ramazan Bayramı” arandı

Koronavirüs ile ilgili umut verici gelişmeler olsa da bir yandan belirsizliğin devam etmesi insanları zihinsel ve fiziksel sağlıklarını korumaya odaklanmaya yönlendiriyor. Trendlerden elde edilen veriler, Rusya’da “zihin sağlığı”, Danimarka’da “vücut kitle endeksi”, İspanya’da “online spor”, Polonya’da “dash diyeti” ve Türkiye’de ise “D Vitamini”, “ateş ölçer” ve “Ramazan Bayramı” aramalarının artışta olduğunu gösteriyor.

Yeni normal: YouTube ile gitar çalmayı öğrenmek

Gitar videoları ile ilgili eğitici içeriklerin izlenme süresi yüzde 40'ın üzerinde arttı.

Zamanlarının çoğunu evde geçiren insanlar, online eğitim videolarını daha fazla izlemeye başladı.

Global YouTube verileri, “dil öğrenimi” ile ilgili derslerin izlenme süresinin geçen yıla göre yüzde 500'ün üzerinde arttığını gösteriyor.

Veriler, başlığında “yeni başlayanlar için” veya “adım adım” geçen YouTube videolarının yüzde 65'in üzerinde, başlığında “evde” kelimesi geçen “nasıl yapılır” videolarını yüzde 50'nin üzerinde ve “gitar videoları” ile ilgili eğitici içeriklerin izlenme süresinin ise yüzde 40'ın üzerinde arttığına işaret ediyor.

150 yıl öncesinin İstanbul Boğazı
FOTOĞRAF 9
Title
Albüm, yaldızlı kabartmalı başlıklı kırmızı deri kılıftan oluşuyor.
Title
Panoramik İstanbul Boğazı, 5 farklı karenin birleştirilmiş halinden oluşuyor.
Title
Fransız koleksiyonerin arşivi her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul odaklı olsa da Bursa, İzmir ve Balkanlar'dan kesitler sunuyor.
Title
Dijital arşivde Osmanlı sınırlarında kalan farklı şehirlerden albüm bulmak mümkün.
Title
Arşiv geçmişin kültürel ve kentsel imgelerini açığa çıkarıyor.
Title
Ayrıca koleksiyonda 165'ten fazla fotoğrafçının çalışması bulunuyor.
Title
İsta Gülmez Frères imzalı İstanbul Boğazı'nın yaklaşık 150 yıl önceki panoramik görüntüsü.
Title
Özellikle İstanbul'un eski görüntüsüne dair çalışmalar yapan merkalıları için arşiv, pahalı biçilemez bir hazine niteliğinde.
Title
Bu özel arşiv, meraklıları için ücretsiz olarak online erişime açık.
150 yıl öncesinin İstanbul Boğazı
ABD'da bulunan Getty Araştırma Enstitüsü, 6 binden fazla fotoğraftan oluşan Osmanlı arşivindeki özel görüntüler, eski İstanbul'a dair fikir vermeye devam ediyor. Fransız koleksiyoner Pierre de Gigord'ın adını alan fotoğraf arşivi, Osmanlı zamanı ve Cumhuriyet öncesinde çekilmiş kareleri de kapsıyor. Dijital arşivde Gülmez Frères tarafından oluşturulan 1875-1880 arasında oluşturulan Panaromik İstanbul Boğazı albümü, yaklaşık 150 yıl öncesine ışık tutuyor. 9 parçadan oluşan albümde İstanbul Boğazı, 5 farklı karede çekilerek birleştirilmiş.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.