Hayat Sedir Adasındaki kumların Mısırdan gelmediği ortaya çıktı

Sedir Adası'ndaki kumların Mısır'dan gelmediği ortaya çıktı

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Gökova Körfezi’ndeki ünlü Sedir (Kleopatra) Adası'nda koruma altında tutulan altın sarısı kumların efsaneye göre Mısır’dan gelmediği, Sedir Adası'ndaki kumun Mısır’daki kumlardan bin 500 yıl önce oluştuğu ortaya çıktı.

Haber Merkezi IHA
Kleopatra Adası'nda koruma altında tutulan altın sarısı kumların efsaneye göre Mısır’dan gelmediği ortaya çıktı.
Kleopatra Adası'nda koruma altında tutulan altın sarısı kumların efsaneye göre Mısır’dan gelmediği ortaya çıktı.

Yaklaşık 120 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Muğla’nın Gökova Körfezindeki Sedir Adası sahilindeki kum ile ilgili bilinen efsaneler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından araştırma konusu oldu.

  • Efsaneye göre Kraliçe Kleopatra ve sevgilisi Romalı komutan Antonius’un adada yüzmeleri için sahildeki kumların Mısır’dan gemiler ile getirildiğine inanılıyordu.

Bin 500 yıl önce oluştu

Dünya’da sadece Mısır’da (İskenderiye) ve Sedir Adası’nda olduğu bilinen altın sarısı kumlar, 2009 yılında Avrupa Birliği Projesi 'Gökova İç Körfezi ve Sedir Adası İçin Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi’ Projesi kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü tarafından incelemeye alındı.

Mısır’dan ve Sedir Adası’ndan alınan kumlar laboratuvar ortamında karşılaştırıldı. Kumların jeolojik yapısı ve yaşının karşılaştırılması sonucu Sedir Adası’ndaki kumun Mısır’dan gelmediği, hatta Sedir Adası’ndaki kumun Mısır’daki kumdan bin 500 yıl önce oluştuğu ortaya çıktı.

Sedir adası ve İskenderiye'den örnek alındı

Sedir Adası’nda altın sarısı kumları inceleyen MSKÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. İlkay Kuşçu, Fizik, Jeoloji ve Maden Mühendisliği bölümünden 5 kişilik bir ekibin iki yerdeki kumu araştırdıklarını belirtti.

Yaşları da farklı çıktı

Kuşçu, kumların yaşlarını da analiz ettiklerini belirtirken, yapılan araştırma sonucunda Sedir Adası'ndaki kumların İskenderiye plajındaki kumlardan bin 500 yıl önce oluştuğu ortaya çıktığını söyledi.

  • Yapılan tüm araştırmaların sonunda Sedir Adası’nın kumunun Kral Antonius tarafından taşınmadığı sonucuna vardıklarını açıklayan Prof. Dr. Kuşçu, “Bu şu demek, Sedir Adası’nda kumlar oluşurken, İskenderiye’de henüz kum yoktu.”

“Buradaki kumların oluşmasından bin 500 yıl sonra İskenderiye’deki kumlar oluştu. Dolayısı ile yaşları, kimyası ve sarım şekilleri morfolojileri farklı. Bu iki kum aynı olamaz. Yani bir başka deyişle; efsanedeki gibi Antonius bu kumları Kraliçe Kleopatra için 60 gemi ile Mısır’dan buraya taşımış olamaz” dedi.

REKLAM

ABD'de 'Diriliş Ertuğrul' temalı kutlama
HAYAT
ABD'de 'Diriliş Ertuğrul' temalı kutlama

Diriliş Ertuğrul hayranları sosyal medyayı salladı
HAYAT
Diriliş Ertuğrul hayranları sosyal medyayı salladı

Nusret'in 24 ayar altın bifteği sosyal medyayı salladı
HAYAT
Nusret'in 24 ayar altın bifteği sosyal medyayı salladı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.