Ramazan Ramazan davulcularından Tütünsüz Günü manileri
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2020 - İSTANBUL

Ramazan davulcularından 'Tütünsüz Günü' mânileri

Sağlık Bakanlığı'nın 'Dünya Tütünsüz Günü' nedeniyle düzenlediği etkinlik kapsamında 81 ilde davulcular, sahurda sigaranın zararlarını anlatan mâniler söyledi.

Haber Merkezi DHA
81 ilde davulcular manileriyle sigaranın zararlarını anlattı.
81 ilde davulcular manileriyle sigaranın zararlarını anlattı.

Bakanlığın bu yıl '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü' nedeniyle düzenlediği etkinliğe, Ramazan davulcuları da destek verdi. 27-31 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde davulcular, sahurda sigaranın zararlarını anlatan mâniler söyledi. Dört gündür Türkiye'nin dört bir yanında sahur vakti, sigarayı bırakmaya teşvik eden mânilerle karşılandı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ramazan ayının sigara ile mücadelede önemli bir süreç olduğu belirtilerek şöyle denildi:

  • "Sigarayı bırakmak isteyenler bu ayda, psikolojik bağımlılıkla çok daha rahat mücadele ediyor. Sigaradan ayrı kalınan süre uzadıkça, sigaraya duyulan ihtiyaç azalıyor. Oruç nedeniyle uzun süre sigara içmeden kalabilmek, iftar sonrasında da içmemek konusunda sigara kullanan kişileri cesaretlendiriyor. 31 Mayıs, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından 'Dünya Tütünsüz Günü' olarak kabul ediliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs'ta, 'Dünya Tütünsüz Günü'nde tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çeken ve bırakmak isteyenleri teşvik eden etkinlikler gerçekleştiriliyor."


MÂNİLERDEN ÖRNEKLER:

Hoş geldin ya şehr-i Ramazan
Şükürler olsun ey Yaradan
Sigaradan kurtulmak için
Çok güzel fırsat Ramazan
Bereket geldi sofralara
Paylaşmak güzeldir dostlarla
Bozma bu güzelliği
Yemekten sonra yakma sigara

Sadece öğrencilere iftar veriyor cağ kebap ikram ediyor
RAMAZAN
Sadece öğrencilere iftar veriyor cağ kebap ikram ediyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.