Teknoloji Apple Watch yaşlı adamın hayatını kurtardı

Apple Watch yaşlı adamın hayatını kurtardı

Apple’ın yeni tanıttığı Apple Watch Series 4’ün EKG çekmesinden sonraki en dikkat çekici özelliği düşme algılaması Norveç’te bir hayat kurtardı. Hareket sensörleri sayesinde 67 yaşındaki adam için ambulans çağırdı.

Haber Merkezi Diğer
Apple Watch Series 4
Apple Watch Series 4

Norveç’te meydana gelen olayda 67 yaşındaki Toralv Ostvang isimli adam gece yarısı evinin içinde dengesini kaybederek yere düştü ve kafasını yere çarptı. Kafatasında üç çatlak oluşan talihsiz adamı, düşme algılama özelliği sayesinde acil servise haber veren Apple Watch kurtardı.

Apple Watch 4, ivmeölçer ve jiroskop sensörleri sayesinde ani düşmeleri algılayabiliyor. Kişi düştükten sonra bir dakika boyunca kişiden bir hareket tespit etmeye çalışan akıllı saat, eğer hareket algılayamazsa direkt acil servisi arıyor.

67 yaşındaki Toralv Østvang, bileğindeki Apple Watch Series 4 sayesinde kurtuldu.

Talihsiz adamın kızı, babasını yerde baygın olarak bulduklarını ve akıllı saat sayesinde babasının yaşama tutunduğunu söyledi.

Apple Watch’un hayat kurtarma hikayeleri, genellikle kalpteki ritim bozukluklarını ölçen özelliği ile ilgili oluyor; ancak yaşanan bu olay, yeni düşüş algılama özelliği ile Apple Watch’un her zamankinden çok daha kullanışlı hale geldiğini kanıtlıyor. Söz konusu özelliğin, yaş ayarını 65 yaş ve üstü olarak işaretlemediğiniz sürece devre dışı olduğunu belirtmekte fayda var.

Geçtiğimiz haftalarda Elissa Lombardo isimli kişi Apple CEO’su Tim Cook’a bir tweet atarak, yeni Apple Watch’un kocasının düzensiz kalp atışlarını tespit ettiğini paylaşmıştı. Apple Watch kullanıcısı bu sayede hastaneye giderek kalbi için tedavi görmüştü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.