Teknoloji James Webb Güneş Sistemi dışındaki gezegenin doğrudan görüntüsünü çekti

James Webb Güneş Sistemi dışındaki gezegenin doğrudan görüntüsünü çekti

Gökbilimciler, James Webb Uzay Teleskobu ile bir ötegezegenin ilk doğrudan görüntüsünü yakaladılar. Söz konusu gezegen Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jüpiter'den en az altı kat daha büyük olmasına rağmen en fazla 20 milyon yaşında.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
James Webb Güneş Sistemi dışındaki gezegenin doğrudan görüntüsünü çekti
James Webb'in çektiği fotoğraf

NASA milyarlarca dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu'ndan yeni görüntüler paylaşmaya devam ediyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi son olarak James Webb'in bir ötegezegeni görüntülediğini tespit etti.

James Webb geçen hafta bir dış gezegenin atmosferinden ölçümler yapmıştı.

HIP 65426 b adındaki gezegen 2017 yılında tespit edilmişti. Jüpiter'den 6-12 kat daha büyük olan bu gezegenin yaşının 15-20 milyon arasında değiştiği tahmin ediliyor.

Gezegenimiz Dünya'nın yaşı ise 4.5 milyardan fazla. Ancak HIP 65426 b, Dünya'nın binlerce katı büyüklüğünde. Aynı şekilde söz konusu gezegenin kendi yıldızına uzaklığı Dünya'nın Güneş'e uzaklığının yaklaşık yüz katıdır.

YILDIZINA ÇOK UZAK

James Webb, Güneş Sistemi dışındaki gezegenin doğrudan görüntüsünü çekti - 1

Webb dört farklı kızılötesi bandında görüntü kaydı yapabiliyor. Gezegenin kendi güneşine uzaklığı nedeniyle teleskop iki devasa gök cismini ayırabildi. Mesafe kısa olsaydı, yıldızdan yayılan ışık gezegeni gölgede bırakacaktı.

Görüntüleri analiz eden ekibin lideri ve Santa Cruz California Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı olan Aarynn Carter, "Bu görüntüyü elde etmek uzay hazinesi aramak gibi hissettirdi" dedi.

Carter, "İlk başta yıldızdan gelen ışığı görebiliyordum, ancak dikkatli görüntü işleme ile bu ışığı ortadan kaldırabildim ve gezegeni ortaya çıkardım" şeklinde konuştu.

KEŞİFLER YENİ BAŞLIYOR

Hubble Uzay Teleskobu, ötegezegenlerin doğrudan görüntülerini çoktan yakalamış olsa da, gelişmiş kamera sistemlerine sahip Webb'in ötegezegenleri kızılötesi keşfi daha yeni başlıyor.

Carter, "Bence en heyecan verici şey, daha yeni başlamış olmamız. Fizik, kimya ve oluşumlarına ilişkin genel anlayışımızı şekillendirecek çok daha fazla ötegezegen görüntüsü var. Hatta daha önce bilinmeyen gezegenleri de keşfedebiliriz" yorumunda bulundu.

James Webb Teleskobu bu kez Jüpiter'i görüntüledi: Hiç böyle görmemiştik
FOTOĞRAF 8
Title
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), James Webb Uzay Teleskobunun, Jüpitere ait daha önce hiç paylaşılmamış görüntüleri paylaştı.
Title
Bilim insanları, güneş sistemlerinin en büyük gezegenine ait yeni görüntüleri pazartesi günü yayınladılar.
Title
James Webb Uzay Teleskobunun Temmuz ayında çektiği fotoğraflarda Jüpiterin kuzey ve güney ışıklarının, dönen kutup sisinin benzeri görülmemiş manzaralar yakalandı.
Title
27 Temmuz 2022de James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilen görüntü, yaklaşık 1 milyon 609 km uzaklıktaki gözlemevinde çekildi.
Title
JÜPİTERİ HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞTİKCalifornia Üniversitesinden Imke de Pater yaptığı açıklamada Jüpiteri hiç böyle görmemiştik. Bunların hepsi oldukça inanılmaz. Dürüst olmak gerekirse, bu kadar iyi olmasını beklemiyorduk. dedi.
Title
James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiteri görüntüledi.
Title
En ayrıntılı fotoğraflar çıktı.
Title
James Webb Teleskobu bu kez Jüpiter'i görüntüledi: Hiç böyle görmemiştik
James Webb Uzay Teleskobu, bu kez Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'i görüntüledi. California Üniversitesi'nden Imke de Pater, görüntülere ilişkin yaptığı açıklamada "Jüpiter'i hiç böyle görmemiştik. Bunların hepsi oldukça inanılmaz." dedi.

James Webb’den çıkarılacak beş ders
HAYAT
James Webb’den çıkarılacak beş ders

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.