|
Konferans Ligi için ne olur biraz dikkat!

Hafta arası Konferans Ligi maçları oynanırken turnuvadaki takımların durumuna da şöyle bir göz atma fırsatı yakaladık. Fenerbahçe rahat kazanırken, formsuz Beşiktaş Brugge karşısında çok zorlandı. Hatta 2 puan kaybetmedi. 1 puanı Mert'in de performansıyla kazanarak İstanbul'a döndü. Peki bu turnuvada kupayı kazanmak zannetiğimizden daha mı zor yoksa daha mı kolay? Kendimizi çok yukarılarda görmeden daha motivasyonlu ve dikkatli olmak bize bu kulvarda ne kazandırır gelin birlikte düşünelim.


Takım takım giderek analize hiç girmeyeceğim lakin kendi takımlarımızın ne yapacağı da burada önemli. Sonuçta Şampiyonlar Ligi'nin o büyük takımları bu turnuvada yoklar. Tek risk Avrupa Ligi'nden gelebilecek daha iyi takımlar o kadar. Bu tabii ki kağıt üzerinde görünen kısmı. Avrupa'da her takım neredeyse yıllardır kendi oyun felsefesi ve anlayışı ile oynuyor. Bu şablon kaliteyi olmasa dahi başarıyı getirebilecek büyük bir faktör. Bugün Kopenhag, Sevilla, Sporting ve Villarreal gibi takımlar her sene bu gibi turnuvalarda boy gösterip başarılı sonuçlar alıyorlar. Burada organizasyon ve oyun felsefesinin istikrarı devreye giriyor. İstediğin kadar takım üzerine yatırım da yapsan bir eşiği geçemiyorsun. Peki bu takımlarımız şampiyonluk yarışının bu kadar önemsendiği bir ortamda bu turnuvaya gereken motivasyonu sağlayabilecekler mi? Sevilla ve Villarreal şampiyonluğa zaten oynamıyor, onlar için hava hoş ancak Fenerbahçe'nin tahammülü yok. Beşiktaş ise her ne olursa olsun hedefine yine şampiyon olmak. Bu beklentiler Avrupa'da takımlarımızı hep olumsuz etkiledi. Teknik adamların da bundan etkilenmemesi mümkün değil. Avrupa'da kupa hedefi hiç olmaz, hep "Gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz" denir. Gidebileceğimiz yer final olabilir ama bunu hep öteliyoruz ve güç yetiremiyoruz. Kadro planlamasını sadece Şampiyonlar Ligi'ne giden takımlarımız Avrupa'ya göre yapıyor. Şampiyonlar Ligi'nde ne kadar gidiyoruz ki bunun için kadro kuruyoruz? Şimdi hali hazırda Konferans Ligi var, gelin teknik adamı, medyası, taraftarı buna biraz motive olalım. Ligimizde elbet şampiyonluklar alacaksınız. Allah ömür versin yine kutlamalara çıkacaksınız. Bir kez de başka bir heyecanı yaşayalım.


Artık mart ayında sadece lige kalmış ve sadece lige odaklanmış takımlarımız olmasın. Eğer çok zor geliyorsa ne olur istemeyen Avrupa kupalarına gitmesin. Bunu ayak bağı görüyorsak çok isteyen takımlara bu hakkı devredin. Bu turnuvalardan para da kazanıyorsa kulüpler, o zaman öncelikli hedef de buralar olmalı. Temennimiz bu sene Konferans Ligi'nde finalde takımlarımızı görmek. Olursa başka Avrupa finalleri ona da yok diyecek halimiz yok.

#Konferans Ligi
#Beşiktaş
#Fenerbahçe
2 ay önce
default-profile-img
Konferans Ligi için ne olur biraz dikkat!
Batılı Putlar, yıkılmaya mahkûmdur…
Yitirdiğimiz samimiyeti nerede bulabiliriz?
Dünya çapında siyasetçi...
ABD’nin silah stoklarına İsrail’e sınırsız erişim izni vermesi yasal mı?
Siyah leke