Yazarlar Enerji arz güvenliğinin önemi

Enerji arz güvenliğinin önemi

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl İnternet Yazarı
Abone Ol Google News

Enerji arz güvenliği, ekonomilerin sürdürülebilirliği, güvenliği ve geleceği açısından en ciddi konulardan birisi. Gelişmiş ülkelerin sahip oldukları GSYH seviyelerini devam ettirmeleri için zaten yüksek enerji tüketimine ihtiyaçları var. Gelişmekte olan ülkeler ise daha çok üretmek ve daha hızlı büyümek için daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyorlar.

Bu nedenle ekonomik açıdan hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde enerji arz güvenliği olmazsa olmazlardan.

AB ÜLKELERİ VE İNGİLTERE’DE YAŞANAN ENERJİ KRİZİ

Tüm dünyada Kovid-19 kaynaklı kısıtlamaların azalması, ekonomilerin toparlanmasıyla özellikle Asya'dan gelen yüksek talep enerji fiyatlarında artışa neden oldu.

Bu günlerde AB ülkelerinde artan doğal gaz fiyatları AB ülkelerinde ve özellikle İngiltere’de yaşanan enerji fiyat artışları enerji krizi yaşanmasına neden oluyor. Bu kriz, öncelikle AB ülkelerinde ve İngiltere’de yaşanıyor olsa da enerji fiyat artışlarının küresel bir sorun olacağı konusunda endişeler de yok değil.

Enerji krizi yaşayan İngiltere örneği önemli. İngiltere’nin enerji tüketiminde doğal gaz, yüzde 40 oranında bir paya sahip. En önemlisi de İngiltere’nin, elektrik üretmek için doğal gaza bağımlı olması Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının artması neticesinde doğal gaz yoluyla elektrik üretiminin olumsuz etkilenmesine neden oldu.

Çünkü, mayıs ayından beri Avrupa’da doğal gaz fiyatı iki kattan daha fazla arttı.

Artan doğal gaz fiyatlarıyla karşı karşıya kalan İngiltere’nin enerji arz güvenliğini sağlamak için, tekrar kömürle çalışan elektrik santrallerini çalıştırmak zorunda kalması bu krizi açıklamak adına oldukça çarpıcı bir örnek.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN NE YAPILMALI?

Ülkelerin enerji arz güvenliğinin tehlikeye düşmemesi için enerji kaynaklarının çeşitlenmesi önemli.

Son yıllarda enerji arz güvenliği içinde kayda değer bir yeri olan doğal gaz kaynaklarında ülke ve kaynak çeşitliğini sağlamak çok önemli. Yani bir taraftan doğal gaz boru hatlarıyla doğal gaz akışının sağlanması diğer yandan birçok ülke için hızlı arz güvenliği sağlayan LNG ile doğal gazın tedarik edilmesi doğal gazda arz güvenliği için fayda sağlayan bir politika.

Bu şekilde çeşitlendirmeler yoluyla sağlanacak kaynaklar sonrasında olası arz kısıtlamalarından olumsuz etkilenilmemesi için doğal gaz depolama da öne çıkan bir diğer önemli husus. Çünkü doğal gazın depolanması, hem olası arz güvenliği sıkıntılarının aşılması hem de yeni kaynaklar ile doğal gaz tedarikinin sağlanması adına zaman kazanılması için oldukça stratejik bir adım.

Son günlerde İngiltere’nin doğal gazda sorun yaşamasının en önemli nedenlerinden birisi de doğal gaz depolama miktarının azalmasıdır.

Diğer yandan, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimi içindeki payının arttırılması ve bunun sürdürülebilir hale gelmesi çok önemli.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ VE EKONOMİLERİN GÜVENLİĞİ

Sonuç olarak, birçok ülke gibi Türkiye’nin de yüksek oranda dışa bağımlı olduğu doğal gaz kaynaklarında ülke ve tedarik çeşitliliğini sağlanması çok ciddi bir husustur.

Bunun yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınması hem enerjide dışa bağımlılığı azaltacak hem de enerji fiyatlarındaki olası artışın ekonomileri tehdit etmesi riskini bertaraf etmiş olacak.

Zira, bunun ne kadar ciddi bir sorun olduğunu, İngiltere’nin yaşadığı krizden görebiliyoruz.

Dolayısıyla, ekonomik güvenliğin sağlanması ve ekonomilerin tehditlere maruz kalmaması için enerji arz güvenliğini sağlamak elzemdir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.