Yazarlar Bu köyün çocukları hayvan otlatmıyor, robotik kodlama yapıyor

Bu köyün çocukları hayvan otlatmıyor, robotik kodlama yapıyor

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Ne diyordu Mahmut Hoca Hababam sınıfının öğrencilerine tarihi konuşmalarından birinde; Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Bu köyün çocukları hayvan otlatmıyor, robotik kodlama yapıyor
Haber Merkezi 18 Kasım 2018, Pazar Yeni Şafak
Bu köyün çocukları hayvan otlatmıyor, robotik kodlama yapıyor yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Okul her yerdir.

Mahmut Hoca haklı.

İçinde çok fazla fedakarlık barındıran öğretmenlik de aşk olmadan parayla yapılacak bir meslek değildir.

Üstelik öğretmenler sadece iki ayaklı konuşan insan türünden ibaret de değildir.

Sen arı olmasını bilirsen, her şey öğretmendir.

**

Öğretmen kimdir?

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Değirmendere mahallesindeki bir okul müdürü Adem Çangal ve idareci öğretmenlerin gayret ve çabalarıyla kentin ilk robotik kodlama ve STEM sınıfı açıldı.

Şehirde bile böyle bir sınıf yok.

Üçüncü sınıf öğrencisi Esmanur Belibağlı, “Hayvan otlatmıyoruz, yazılım yapıyoruz.” diyor.

7. sınıf öğrencisi Ahmet Samet Karagöz de, “Bir köy okulunda okuyorum. Hayvan da otlatabilirdim ama robotik kodlama öğreniyorum” diyerek kendini şanslı hissettiğini söylüyor.

İşte öğretmen budur.

**

“Baba Bana Bir Masal Anlat Projesi” 45 ilde uygulanır hale geldi.

“Oyuncak Kumbarası” projesi 43 ilde yaygınlaştı.

Bazı projeleri, Dubai ve Kanada’daki okullarda uygulanmaya başlandı.

Azerbaycan, Makedonya, Romanya, Hollanda, Belçika, Almanya ve Çekya’dan davet alarak bu ülkelerde öğretmenlere tecrübelerini aktardı.

Samsun’un Ayvacık ilçesinde, anaokulu müdürlüğü yapan Nurten Akkuş Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi”nin (The Global Teacher Prize) 2018 yılı için seçtiği “En iyi 10 öğretmen” arasında yer aldı.

Pek çok ülkedeki öğretmenlere rol model oldu.

Bu başarıyı Samsun’a 70 kilometre uzaklıktaki küçük bir ilçede yakaladı.

İşte öğretmen budur.

**

Arjantin’deki 3. Gençlik Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak olimpiyat şampiyonu olan Muhammed Furkan Özbek hikayesini anlattı;

Beden eğitimi öğretmenim ‘Yaramaz çocuklar, enerji ve streslerini atsınlar’ diyerek halter salonuna göndermişti. Yapmayacağım diye kaçtım, ağladım ama Gökhan Kuşçuoğlu hocam beni bırakmadı. ‘Sende ışık görüyorum. Sen iyi yerlere geleceksin’ dedi. Yaramazlığım beni olimpiyat şampiyonu yaptı.”.

İşte öğretmen budur.

**

Suriye sınırındaki Şanlıurfa’da, Suruç ilçesindeki köy okuluna bu yıl atanan 23 yaşındaki sınıf öğretmeni Burcu Efendioğlu, sosyal medyadan yürüttüğü yardımlar ve yaptığı çalışmalarla 60 yıllık okulu adeta yeniden inşa edip öğrencileri ve yöre halkını kendine aşık etti.

İşte öğretmen budur.

**

Konya Ereğli’de yaşayan emekli öğretmen Rahim Demirbaş, yaşanan çevre felaketlerinden etkilendi ve kendi imkânları ile zamanla bir orman oluşturdu.

Birçok insana iş imkânı sağlayarak göçü önledi.

17 değişik kuş türü ormanı mekân tuttu.

Öğrenciler buraya gelip fidan dikmeyi öğrendiler.

İşte öğretmenin emeklisi.

**

Kayseri’de bir teknik kolejden mezun olan 137 öğrenciden 106’sı staj yaptıkları fabrikalarda işe başladı, 21’i üniversitelere kaydoldu.

Fabrika sahipleri okula ‘sözleşme yapalım mı?’ diye geliyor.

Okul Müdürü Durmuş Payas, okulun “ara” değil, “aranan” nitelikli elemanlar yetiştirmek misyonuyla yola çıktıklarını söylüyor.

İşte idareci öğretmen budur.

**

Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu ilçesindeki Yahya Kemal İlkokulu’nda , “Biz size güveniyor ve inanıyoruz” temasıyla uygulanmaya başlanan sistemde öğrenciler öğretmensiz sınıflarda sınava giriyor.

İşte öğretmen budur.

**

University College London Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rose Luckin diyor ki; Yapay zekanın eğitim-öğretimde kullanılmasında eğitimciler kilit nokta. Çoğunlukla teknolojiyi konuşurken eğitimcileri unutuyoruz. Eğitimde kullanılacak yapay zeka geliştiricilerinin öğrenmenin ve öğretmenin ne olduğunu daha iyi anlamaları lazım.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin’e göre de çocuk için en iyi örnek, kitap okuyan anne, baba ve öğretmendir.

Eğer iyi bir örnek yoksa çocuk dijital medyalara yöneliyor. Dolayısıyla okuma sabrı gelişmiyor.

**

Bize lazım olan şeyler öncelikle moral ve modeldir.

Sürekli sorun var demekle hiçbir sorun çözülmediği gibi bozulan moral ve ümitsizliğin getirdiği yorgunluk, mevcut potansiyel enerjimizi de bitiriyor.

Deve kuşu gibi başımızı kuma sokmadan, sorunları görerek onlara çare üretmek, kültürel ve ekonomik kalkınma için tek yol.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.