|

8. YARGI PAKETİ: Genel af var mı, af çıkacak mı? Konu hakkında detaylar...

"Genel af var mı, af çıkacak mı?" sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. Yeni yargı paketine günler kaldı! Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ocak ayında maddelerin açıklanacağını duyurmuştu. 2024 yılı itibariyle evlenen kadınların sadece kendi soyadını kullanabilmesi, hapis cezası gerektiren suçlarda ön ödeme miktarı, denetimli serbestlik süresi gibi birçok konuda maddenin yer aldığı yargı paketinde infaz düzenlemesi ve genel affın düzenlemede yer alıp almayacağı merak ediliyor. Peki, Genel af var mı, af çıkacak mı? İnfaz düzenlemesi yargı paketinde yer alacak mı, var mı?

19:36 - 11/12/2023 Pazartesi
Yeni Şafak
8. yargı paketi ne zaman çıkacak?
8. yargı paketi ne zaman çıkacak?

"Genel af var mı, af çıkacak mı? İnfaz düzenlemesi yargı paketinde yer alacak mı, var mı?" sorularının cevapları araştırılan konular arasında yer alıyor. Şu ana kadar 67 maddesinin hazır olduğu bilinen yargı paketinde birçok alanda düzenleme yer alıyor. Peki, Genel af var mı, af çıkacak mı? İnfaz düzenlemesi yargı paketinde yer alacak mı, var mı?

ADALET BAKANI'NDAN YARGI PAKETİ AÇIKLAMASI


Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 60'tan fazla maddeden oluşan bir yargı paketi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.


Adalet Bakanı Tunç, yeni yargı paketine ilişkin soru üzerine, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı çalışmalarının 3-4 aydır sürdüğünü belirtti.


"Yargı Reformu Strateji Belgemiz ve İnsan Hakları Eylem Planı, Türkiye Yüzyılı'nın ilk belgeleri olacak." ifadelerini kullanan Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız kamuoyuyla paylaştıktan sonra o hedefler doğrultusunda biz yasamayı ilgilendiren hususları milletvekillerimizin takdirine sunacağız, yürütmeyi ilgilendiren idari uygulamaları da yürütme olarak hangi bakanlığa düşüyorsa bunların bir hedef olarak gerçekleşmesi için gayret içerisinde olacağız." diye konuştu.


Söz konusu kanun paketine ilişkin çalışmaların sürdüğünü bildiren Tunç, düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok hususun yer aldığını aktardı.


Yargı Reformu Strateji Belgesini beklemeden önce kanunlaşması gereken hususlar bulunduğunu ifade eden Tunç, "Şunu ifade edebilirim, 60'tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların." dedi.


Özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması noktasında kamuoyunda büyük bir beklenti bulunduğunu, bu beklentinin karşılanması gerektiğini dile getiren Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor. Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. 1 ay cezası olanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz. Bu bizim katıldığımız toplantılarda hep dile getirildi. Yine 2 yıl ceza alan birisinin özellikle koşullu salıvermesi 1 yıl. 1 yılın beşte biri denetimli serbestlik olduğunda da en az 9-9,5 ay gibi cezaevinde kalması, özellikle cezasızlık algısının ortadan kaldırılması açısından önemli diye düşünüyoruz. Teklif yasalaştığında cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından, bu suçları işleyenler bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak."

#8. yargı paketi
#genel af yasası
#infaz düzenlemesi
3 ay önce
default-profile-img