AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
P O L İ T İ K A
'Özgürlük ve demokrasi hedeflerimiz örtüşüyor'

Başbakan Erdoğan, küresel sorunlarla mücadelede dünyanın ABD'ye ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Türkiye ile ABD'nin temel hedeflerinin örtüştüğünü söyledi ve "stratejik ortaklığın" sürdüğünü vurguladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, küresel sorunlarla mücadelede dünyanın ABD'ye ihtiyacı bulunduğunu vurgulayarak, "Öngörülebilir gelecekte en etkili küresel güç olma konumunu sürdürecek olan ABD ile evrensel değerler ve ortak çıkarlar etrafında kurduğumuz ortaklık küçümsenmemelidir" dedi.

Erdoğan, "Foreign Policy Association"da "Türk Dış Politikası ve ABD'yle İlişkiler: Paylaşılan Vizyonlar ve Birbirini Güçlendiren Yetenekler Ortaklığı" konulu bir konuşma yaptı.

Türk dış politikasının ekseni

Konuşmasında Türkiye'nin, dünyanın merkezi bir bölgesinde "orta düzeyde bir güç" olarak yer alan bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin buna karşılık tarihi ve kültürel birikimi, jeopolitik konumu ve insan kaynakları bakımından herhangi bir bölgesel güçten beklenenden daha önemli bir konumda bulunduğunu, sahip olduğu potansiyeli gittikçe daha etkili şekilde hayata geçirdiğini söyledi. Erdoğan, "Halkımızın talep ve çıkarları ile uluslararası camianın beklentileri doğrultusunda bir yol izlemekteyiz. Başka bir ifadeyle, gerçekliği elden bırakmadan, evrensel değerlerin daha geniş bir coğrafyada uygulanmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz" dedi.

"ABD, tek süper güç konumunda"

ABD'nin, bu itibarla merkezi bir öneme sahip bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Öngörülebilir gelecekte en etkili küresel güç olma konumunu sürdürecek olan ABD ile evrensel değerler ve ortak çıkarlar etrafında kurduğumuz ortaklık küçümsenmemelidir" dedi.

Erdoğan, bu gücü nedeniyle dünyanın terörizmden kitle imha silahlarına, ekonomik ve demografik dengesizliklerden çevresel meselelere kadar tüm uluslararası sorunlarla mücadelede ABD'ye ihtiyacı oldouğunu da kaydetti. Erdoğan, "ABD, bu süreçte öncelikle müttefiklerini yanında bulacaktır" diye konuştu.

Irak'taki duruma da değinen Erdoğan, bu ülkeye en fazla yardımın Türkiye'den ulaştığını vurguladı. Erdoğan, Irak sorunuyla baş etmek için izlenecek yöntem konusunda başlangıçta ABD ile müttefiklerinin tam bir mutabakat sağlayamadığını, Türkiye'nin de kendi tecrübeleri ışığında ve demokratik karar süreçleri neticesinde kendi uygun gördüğü şekilde ABD'ye destek verdiğini söyledi.

"Temel hedeflerimiz örtüşüyor"

Türkiye'nin ABD ile yaklaşım ve hedeflerinin örtüştüğü bir diğer alanın da Türkiye'nin komşu coğrafyalarındaki reform ve demokratikleşme gündemi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin Ortadoğu ve İslam dünyasına yönelik arzusunun, "hür, açık ve demokratik toplumlar, refaha ulaşılmasını kolaylaştıracak etkin ekonomik yapılar ve iyi yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesi" olduğunu söyledi. Erdoğan, "Türkiye, ABD ile aynı genel hedeflere doğru ilerlemektedir. Bunun en yeni ve somut sonuçlarından biri, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının hayata geçirilmesidir" dedi.

"Stratejik ilişkimiz devam ediyor"

Erdoğan, "Washington temaslarının nasıl geçtiğine" dair bir soruya da şöyle cevap verdi: "Sayın Başkan'la birlikte bir basın açıklaması yaptık. Çok açık ve net olarak stratejik ilişkilerin ve aramızdaki stratejik ortaklığın devam ettiği vurgulanmıştır. Şimdi ABD'nin stratejik ilişki içinde olduğu ülkeler içerisinde kimler var diye bakarsanız, İngiltere ve belki İtalya'yı görürsünüz. Bunları sağa sola çekmeyi arzu edenler, çekiyorlar."

"Her konuda mutlak mutabakat olmaz"

Bush'la Kıbrıs, Irak, Suriye, Lübnan ve Afganistan'ı konuştuklarını anlatan Erdoğan, "Genelde mutabık kaldığımız konular... Bir şeyi daha söylemek lazım, her konuda dört dörtlük bir anlaşma her zaman olur diye bir şey yok ki. Belki farklı düşüncelerimiz, farklı yaklaşım göstereceğimiz konular da olabilir. Fakat bunu açık ve net ortaya koyabilmek çok önemlidir. Biz Washington'dan memnuniyetle ayrıldık. Stratejik ilişkimiz, stratejik ortaklığımız aynen devam ediyor. Ortak çıkarlarımız doğrultusunda da geleceğe doğru yürüyoruz, yürüyeceğiz."

Medyaya da çağrıda bulunan Erdoğan, "Gerek Türk, gerekse Amerikan medyası Türk-Amerikan ilişkileri konusunda daha hassas olursa bu herhalde halklarımızı da olumsuz yönde etkilemez diye düşünüyorum" dedi.

"Kuzey Irak'taki PKK varlığı bitirilmeli"

Erdoğan, terörle ilgili bir soru üzerine de, "Hiç kimse benim teröristim iyidir, kötüdür diyemez. Terörün dini, dili milleti yoktur. Türkiye de teröre en çok kurban vermiş bir ülkedir. Terörle ortak mücadele edeceksek, Türkiye'ye de gerekli desteği istiyoruz. Kuzey Irak'taki PKK KONGRA/GEL'in orada barınmasına fırsat verilmemesi talebimizi tekrarlıyoruz" dedi.

Dış Politika Derneği'nde konuşan Erdoğan, daha önce de New York'taki Türk derneklerinin çatı kuruluşları olan Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu, Türk-Amerikan İşadamları Forumu, Türk-Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası, Amerikan-Türk Toplumu'ndan temsilcilerle bir araya geldi.

Erdoğan'dan musevi karşıtlığına tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Musevi Karşıtlığına Karşı Savaşım Grubu'nda yaptığı konuşmada Musevi karşıtlığı "utanç verici bir akıl hastalığının tezahürü" olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, New York'ta önde gelen Musevi kuruluşlarından 'Anti Defamation League' tarafından İkinci Dünya Savaşı'nda soykırıma uğratılan Musevileri kurtaran Türk diplomatlara verilen Cesaret Ödülü'nü Türkiye adına aldı. Başbakan Erdoğan, Musevi soykırımının tarih boyunca insanlığa karşı gerçekleştirilmiş en akıl almaz suç olduğunu dile getirdi. Milyonlarca Musevi'nin bu suçun doğrudan kurbanı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Musevi düşmanlığını "utanç verici bir akıl hastalığının tezahürü" olarak değerlendirdi ve "Katliamla sonuçlanan bir sapkınlıktır, sapıklıktır" dedi. Musevi düşmanlığının Türkiye'de yeri olmadığını ifade eden Erdoğan, "Peygamberimiz Hazreti Muhammed, Musevilerle birlikte yaşamış ve inananlardan onları korumasını istemiştir. Başka dinlere hoşgörü göstermek bize Peygamberimizin mirasıdır'' dedi.

Türkiye ABD'den 12 Skorsky alıyor

Türkiye'nin, Amerikan şirketi Skorsky ile 389 milyon dolar karşılığında 12 adet deniz karakol helikopteri alımı konusunda mutabakat sağladığı bildirildi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Connecticut eyaletindeki Skorsky tesislerine yapacağı ziyaret ile bu alım işlemine muvafakat vereceği belirtildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, New York'ta gazetecilere, 12 adet deniz karakol helikopteri konusunda da mutabakatın sağlandığını, imzanın ise Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar tarafından atılacağını belirtti. Gönül, 3-4 ay içinde teslimatı yapılacak helikopterlerin tanesinin Türkiye'ye 25-30 milyon dolara malolacağını kaydetti. Gönül, Skorsky'lerin denizaltılara karşı da kullanılabileceğini belirtti.11 Haziran 2005
Cumartesi
 
Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu
Online İlan

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED