Dünya 15 Temmuz etkinlikleri dünya basınında böyle görüldü

15 Temmuz etkinlikleri dünya basınında böyle görüldü

15 Temmuz darbe girişimine üstü kapı destek veren Batı medyası, darbe girişiminin 1. yılındaki anma etkinliklerini de manşetine taşıdı. Washington Post gazetesinden BBC'ye kadar çok sayıda gazete, darbe girişiminin birinci yılına ilişkin gelişmeleri birinci sayfasından duyurdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Yeni Şafak
Fotoğraf: Yeni Şafak

15 Temmuz darbe girişimine üstü kapalı destek veren Batı medyası, darbe girişiminin 1. yılındaki gelişmeleri manşetlerinden duyurdu.


İngiliz yayın kuruluşu BBC, terörist elebaşı Gülen için 'sayın' ifadesi kullanmaya devam ederek "Türk yetkililer, darbenin arkasında Fethullah Gülen'i suçluyor." ifadesine yer verdi. BBC analizinde "Türkiye başarısız darbenin yıl dönümünü kitlesel gösterilerle anıyor. İstanbul, dev yıl dönümü panoları ve minareler arasına asılmış darbe karşıtı sloganlarla dolu" cümlesi yer alıyor.

ABD'de yayın yapan Washington Post gazetesi ise, Henri Barkey'in yazısına yer verdi. Yazdığı yazılarla FETÖ'ye destek olan Barkey, "Türkiye'deki darbe girişiminde birçok şey hala gizemli" dedi.


Financial Times gazetesi "Türkiye, ülke çapında şok dalgaları göndermeye devam eden başarısız darbenin birinci yıl dönümünü anma törenleriyle kutluyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de yayın yapan CNN International ise, Türk vatandaşıyla 15 Temmuz gecesi neler yaşandığını dair kısa röportaj yayınladı.

Voice of America ise "Türk hükümeti başarısız askeri darbenin birinci yıldönümünü, 7 bin 400 memuru daha görevden uzaklaştırıp parlamentoda özel bir oturum yaparak ve bir dizi 'milli birlik yürüyüşü' düzenleyerek kutladı" ifadelerine yer verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.