|

ABD'nin İsrail için kâbus senaryosu: Korkulan olursa devreye alınacak

The Washington Post gazetesine göre, savaşın başladığı günden bu yana İsrail'e tam destek veren ABD, Tel Aviv yönetimine verdiği güçlü kamuoyu desteğine rağmen gerilimin tırmanmasından derin endişe duyuyor ve bu nedenle adeta alarma geçmiş durumda. ABD'nin acil durum planlamaları hakkında bilgi sahibi dört yetkiliye göre Biden yönetimi, Gazze'de akan kanın durdurulamaması halinde yüz binlerce Amerikan vatandaşının Orta Doğu'dan tahliye edilmesi ihtimaline karşı hazırlık yapıyor.

13:28 - 24/10/2023 Salı
Yeni Şafak
ABD medyasına konuşan üst düzey yetkililer verdikleri desteğe rağmen Washington yönetiminin 'çok ama çok endişeli' olduğunu söylediler.
ABD medyasına konuşan üst düzey yetkililer verdikleri desteğe rağmen Washington yönetiminin 'çok ama çok endişeli' olduğunu söylediler.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre İsrail'de yaklaşık 600 bin Lübnan'da ise 86 bin ABD vatandaşı bulunuyor.

Washington Post'a konuşan yetkililer, bu büyüklükteki bir tahliyenin 'en kötü senaryo' olarak kabul edildiğini vurgulayarak Biden yönetiminin şuan işin lojistik kısmına odaklandığını anlattı.

Washington Post gazetesine göre, ABD yönetimini asıl korkutan konu Hamas'tan daha çok İsrail'e kuzeyden saldırmaya başlayan Hizbullah.

ABD yönetimi Hizbullah'ın saldırılarının iki cepheli zorlu bir savaşa yol açabileceği ve 'işin kontrolden çıkacağından' çok ama çok endişeli.

Savaş gemileri de operasyona dahil olabilir

Yetkililerin bölgedeki Amerikalılar arasında paniğe yol açmamak için bu tür acil durum planlamalarını şimdiye kadar kamuoyu önünde tartışmadığına dikkat çeken Washington Post, bu tutumun artık değiştiğini ve endişelerin daha sık dile getirildiğini yazdı.

Uzmanlar, olası bir ABD tahliyesinin ölçeğine bağlı olarak, yakın geçmişteki operasyonlardan daha zor olabileceğini vurguluyor ve bu ay bölgeye akın eden Hava Kuvvetleri uçakları ya da donanma savaş gemilerinin de operasyona dahil olabileceğini belirtiyor.


ABD'li vatandaşlara 'daha dikkatli olun' uyarısı

Ölçek, kapsam ve karmaşıklık açısından tahliye operasyonunun oldukça zor olacağını iddia eden Brookings Enstitüsü Dış Politika Direktörü Suzanne Maloney, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı son tavsiyelere dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta artan gerilim, terör saldırısı potansiyeli ve ABD karşıtı gösteriler nedeni ile dünya çapındaki tüm ABD vatandaşlarına "daha dikkatli olmaları" yönünde bir tavsiye yayınladı. Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder da önümüzdeki günlerde daha geniş çaplı bir gerilimin mümkün olduğunu belirtti ve ABD personellerini korumak için "gerekli tüm önlemlerin" alındığını vurguladı.


#ABD
#İsrail
#Filistin
#Gazze
7 ay önce