Dünya Türkiye ile ABD ilişkilerinden kaygılıyız

Merkel ile Yıldırım görüştü: Toplantı sonrası kritik açıklamalar

'Türkiye ile ABD ilişkilerinden kaygılıyız'

Başbakan Yıldırım ile Almanya Başbakanı Merkel görüşmesi sona erdi. İki Başbakan, görüşmenin ardından düzenlenecek ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Merkel, "NATO açısından Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinde kaygılarımız var" ifadelerini kullandı. Başbakan Yıldırım ise "Türkiye-Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür, PYD/YPG terör örgütüdür. Aslında YPG, PYD/PKK'nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere de söylüyor, bunu Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor" dedi.

Yeni Şafak
Merkel ile Yıldırım ortak basın toplantısında açıklama yaptı.
Merkel ile Yıldırım ortak basın toplantısında açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sona erdi.

Merkel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha kınadım. Türkiye ile ortak çıkarlarımız var. NATO'da birlikteyiz. Türkiye'nin mülteciler için sergilediği tavır her zaman taktir edilmelidir. AB fonları bir an önce takdim edilmelidir. Ben daha önce de bu fonların devreye girmesi gerektiğini ifade ettim. Türkiye'nin bu konuda destek görmesi gerekiyor."

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"1 yıl aradan sonra Türkiye ile Almanya arasındaki durumlar çok değişti. Bir referandum yaşadık, Almanya ise seçimler.. Artık yeni bir dönemdeyiz. 15 Temmuz 2016'da yaşanan hain darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini, Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti, Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde bunların yargılamaları devam ediyor.

"Türkiye 3.5 milyon mülteciyi ağırlıyor"

Türkiye 3.5 milyon mülteciyi ağırlıyor. Aynı zamanda Avrupa'ya yönelen göçün önüne geçiyoruz. Suriye'deki savaşı biz başlatmadık. Orada canını kurtarmaya çalışan insanlarla ekmeğimizi paylaştık"

"Deniz Yücel'in tutuklanması"

Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak. Gerek Deniz Yücel davası gerekse diğer davalar hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde devam ediyor. Şunu herkesin takdir etmesini bekliyorum; Türkiye, büyük bir darbeye maruz kaldı. Binlerce bu darbeyle ilgili dava açılan insanlar var. Mahkemeler çok yoğun. Dolayısıyla buradaki iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir."

REKLAM

"PYD'nin terör örgütü olduğu istihbarat örgütlerince yazıldı"

"Türkiye-Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür, PYD/YPG terör örgütüdür. Aslında YPG, PYD/PKK'nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere de söylüyor, bunu Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor. Dolayısıyla isimleri ne olursa olsun. Bunların amacı bölgede huzur bozmak ve yeni sorun alanları oluşturmak. Bu mücadeleyi verirken dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeyi arzu ediyoruz."

Başbakan Yıldırım: Almanya ile normalleşme zamanı geldi
GÜNDEM
Başbakan Yıldırım: Almanya ile normalleşme zamanı geldi

Yeni sayfa açalım
GÜNDEM
Yeni sayfa açalım

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.