EkonomiDestekler açığı arttırdı

Destekler açığı arttırdı

Merkezi yönetim bütçesi yılın ilk altı ayında 25 milyar lira açık verdi. Beklenenin 3-4 puan üzerinde gerçekleşen açıkta piyasaları canlı tutmak için verilen destek ve teşvikler etkili oldu. Desteklerin 2017 bütçesine 11,9 milyar liralık maliyeti olduğunu belirten Maliye Bakanı Ağbal, "Bütçe dengesi kontrol altında" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Naci Ağbal
Naci Ağbal

Maliye Bakanlığı, haziran ayı ile ocak-haziran dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, merkezi yönetim bütçesi; haziranda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre binde 3 azalarak 43,9 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 11 yükselerek 57,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bütçe gelirleri ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,8 artışla 299,2 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 18,5 yükselişle 324,4 milyar lira oldu. Böylece merkezi yönetim bütçesi haziranda 13,7 milyar lira, ocak-haziran döneminde de 25,2 milyar lira açık verdi. Rakamlarını dün Ankara’da düzenlediği bir basın toplantısıyla değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017’ye ilişkin bütçe açık hedefinin 46,9 milyar lira olduğunu hatırlattı.

HEDEF 3,9 PUAN AŞILDI

Ağbal, “İlk 6 ayda gerçekleşen 25,2 milyar liralık bütçe açığı, yılın başında hedeflenen bütçe açığının yüzde 53,9’u oranındadır. Hedeflenen bütçe açığı 46,9 milyar lira” dedi. Ağbal altı aylık faiz giderlerinin ise 27 milyar lira olduğunu ifade etti. Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin 2017 bütçesine 11,9 milyar liralık maliyeti olduğunu belirten Ağbal, “Bu maliyet önümüzdeki yıllarda azalacak” diye konuştu.

96 MİLYARLIK ALACAĞI YAPILANDIRDIK

Ağbal, yaptıkları iki düzenleme kapsamında toplamda 96,2 milyar liralık kamu alacağını yapılandırdıklarını belirtti. Kamu maliyesinde meydana gelen genişlemelerin kontrollü seyrettiğini de ifade eden Ağbal, “Bu gelişmeler geçicidir, seçicidir ve ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda her zaman için değiştirilebilir noktadadır” dedi.

Revizyon ekimde

Ağbal, toplantını soru cevap bölümünde 2018-2020 dönemini kapsayan OVP dokümanını en geç ekim ayının başında yayımlayacaklarını belirtti. Ağbal, “Orada bu yıla ilişkin hükümet olarak revize büyüme tahminimizi kamuoyuyla paylaşacağız ama bugünden beklentilerin olumlu bir revize olduğunu söyleyebilirim” dedi. Ağbal, spor camiasında mali sürdürülebilirliğin olduğu yeni bir sistemi süratle yapmak istediklerini de açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
Gündem

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...