Ekonomi Fatih hazırlıklara başladı Türkali köyü sakinleri heyecanlandı

Fatih hazırlıklara başladı: Türkali köyü sakinlerinde doğalgaz heyecanı

Fatih hazırlıklara başladı Türkali köyü sakinleri heyecanlandı

Zonguldak'ın Filyos Limanı’na demirleyen Fatih Sondaj Gemisi, buradaki hazırlıkların ardından derin deniz tespit kuyusu olan Türkali-1 kuyusunda çalışmalara başlarken kuyunun adını alan ve Filyos Limanı’na 4 kilometre mesafede yer alan Türkali köyü sakinleri ise doğalgaz heyecanını yaşıyor.

Haber Merkezi İHA
Kuyunun adını alan ve Filyos Limanı’na 4 kilometre mesafedeki Türkali köyü sakinleri ise doğalgaz heyecanını yaşıyor.
Kuyunun adını alan ve Filyos Limanı’na 4 kilometre mesafedeki Türkali köyü sakinleri ise doğalgaz heyecanını yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl Mayıs ayında İstanbul’dan Trabzon’a yolcu edilen, 30 Haziran 2020 günü hazırlıklarının tamamlanmasının ardından Zonguldak’a hareket eden Fatih Sondaj Gemisi, 20 Temmuz itibariyle sondaj faaliyetlerine başladı.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli sondaj gemisi olan Fatih’in Tuna-1 bölgesindeki arama tarama faaliyetleriyle birlikte, 320 ve 85 olmak üzere bölgede toplam 405 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Tuna-1 bölgesine giderek yeni müjdeyi açıklamasının ardından Fatih’in bölgedeki sondaj çalışmaları tamamlanmış oldu. Ardından Filyos Limanı’na demirleyen Fatih Sondaj Gemisi, buradaki hazırlıkların ardından derin deniz tespit kuyusu olan Türkali-1 kuyusunda çalışmalara başladı.

Sakarya doğal gazına 6,8 milyar yatırım
GÜNDEM
Sakarya doğal gazına 6,8 milyar yatırım

Fatih’in sondajı Türkali halkını heyecanlandırdı

Geçen 5 Kasım günü Türkali-1 kuyusunda sondaja başlayan gemi 77 günlük çalışmalarını geçen 18 Ocak günü tamamladı.

MÜJDEYİ BAKAN DÖNMEZ VERDİ

Filyos Limanı’ndan demir alan gemi bu kez de yeni durağı olan Türkali-2 kuyusuna hareket etti. Müjdeyi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez verdi. Dönmez, Filyos Limanı’ndan demir alan Fatih sondaj gemimiz Karadeniz’deki yeni durağı Türkali-2 kuyusuna ulaştı. Gemimiz, hazırlıklarının ardından Sakarya gaz sahasındaki çalışmalarına başlayacak. Karadeniz’in Fatih’i çalışmalarını aralıksız sürdürüyor" ifadelerine yer verdi.

2. Abdülhamit'in rüya projesi gerçek oluyor: Filyos Limanı Türkiye'nin yeni enerji üssü olacak
EKONOMİ
2. Abdülhamit'in rüya projesi gerçek oluyor: Filyos Limanı Türkiye'nin yeni enerji üssü olacak

KÖY SAKİNLERİNİN GURURU OLDU

Projeye en yakın köylerden biri olan Türkali köyü sakinleri aynı zamanda iki kuyunun adını da köylerinin ismini almasından dolayı gurur duyduklarını ifade ettiler.

Türkali-2 kuyusuna ulaşan ilk yerli sondaj gemisi Fatih, hazırlıklarının ardından derin deniz tespit kuyusunda çalışmalarına başlayacak.

Köy muhtarı Bahattin Durgut, "Türkali köy halkına faydası olacaksa gurur verici bir şey. Köyün isminin verilmesi daha ayrı gurur veriyor. Herkes Sakarya Gaz Sahası diyor ama bölgenin ismi. Sondaj tespit kuyusunun da Türkali açıklarında uluslararası su sınırında vurulan bir sondaj. Yöremiz halkına inşallah hayırlı olur. İnşallah bir şeyler çıkar. Rezervin Filyos’tan limana çıkacağı söyleniyor. Türkiye Petrolleri de tesislerini kurmaya başladı. Gazın buradan çıkacağı söyleniyor. İnşallah olur. Filyos geliştikçe alan da genişleyecek. Köyümüze doğru genişleyeceğini düşünüyoruz. Yerleşik bin 350 nüfusumuz var. Dışarıda göçümüz çok. Yurt dışında var genellikle. Toplam yaz aylarında nüfusumuz 6 bini buluyor. Göç edenlerin yeni gelişmelerle birlikte iş imkanları olduğu sürece dönüleceğini tahmin ediyorum. İnsan eninde sonunda özüne dönecek. Ne derece şehir hayatı yaşanır bilemem ama en sonunda köylerine dönecekler" diye konuştu.

Kuyunun adını alan ve Filyos Limanı’na 4 kilometre mesafedeki Türkali köyü sakinleri ise doğalgaz heyecanını yaşıyor.

KÖYE DÖNÜŞE KATKI SAĞLAYACAK

Köy sakinlerinden Hülya Dumlupınar, çocuklarının Gürcistan ve Kıbrıs’ta yaşadığını anlattı. Türkali kuyusunun köyün ismini almasından dolayı mutlu olduklarını belirten Dumlupınar, Filyos ile birlikte Türkali köyünün de kalkınacağını düşündüğünü hatta köye dönüşlere katkı sağlayacağını söyledi. Dumlupınar, "Bizim köyümüz için de iyi olur. Köyümüzün gururu olur. İlerleyecek o zaman. Köyümüzde doğalgaz yok. Filyos Limanı ile birlikte belki çocuklarımız iş sahibi olur. Bizim için de iyi olur. Oranın sayesinde Türkali de gelişir. Fatih Sondaj Gemisi’ni gördük" dedi.

Sondaj Fatih'ten testleri Kanuni'den
EKONOMİ
Sondaj Fatih'ten testleri Kanuni'den
Abone Ol Google News
Sinemanın tarihi Beyoğlu’nda yazıldı
Hayat

Sinemanın tarihi Beyoğlu’nda yazıldı

İki yıllık restorasyonun ardından tarihi Atlas Pasajı’nda yer alan Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi ziyarete açıldı. Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz “Beyoğlu’na en çok ne yakışır diye kendimize sorduğumuzda verdiğimiz cevap bir sinema müzesiydi. Sinemanın kalbi Beyoğlu, Yeşilçam. Burada bir müze olmalıydı. Biz de bu binaya müze olarak konumlandırdık” diyor.
Tarihi Liman Han kültür ve sanatın yeni başkenti
Hayat

Tarihi Liman Han kültür ve sanatın yeni başkenti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Beyazıt Sirkeci hattını yeniden ihya ediyor. Mimar Vedat Tek’in yaptığı tarihi Liman Han dünyanın en nadide kültür sanat merkezi olacak. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yıkılma tehlikesiyle yüz yüze olan Vedat Tek’in yaptığı tarihi Liman Han’ı bir kültür merkezine dönüştürmek için yapılan çalışmaları anlattı. Avdagiç, kültür merkezinde İstanbul kitaplarından oluşan nadide bir kütüphane kurulacağı müjdesini de verdi. Beyazıt Sirkeci hattını yeniden kültür sanatın buluşma adresi yapmak için yola çıktıklarını belirten Avdagiç, ayrıca İTO’nun ek binasını da kültür merkezi olarak hizmete sokacaklarını, bitişikteki Hİdayet Camisini ise restore edeceklerini belirtti.
Tatlımız Antalya’dan
Hayat

Tatlımız Antalya’dan

Ülkemizde son yıllarda hız kazanmış bir çaba var: coğrafi işaretler. Şehirlerimizin, köylerimizin ürünlerini belli bir standart içerisinde aslına uygun olarak üretip dünyanın dört bir yanında satışa sunabilmek için verimli, güzel bir yol. Türk mutfağını dünyaya tanıtan örnek bir çaba.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.