Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan Cengiz Aytmatov ortak değerimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cengiz Aytmatov ortak değerimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da Cengiz Aytmatov Uluslararası 4. Issık-Göl Forumu'nda konuştu. Aytmatov'un Türk dünyası için ifade ettiği anlama değinen Erdoğan, "Yazarlarımız, şairlerimiz ve fikir adamlarımız yeniden diriliş ve yükseliş için bize yol gösteriyor. Büyük şairimiz Yahya Kemal Türkçe için 'ses bayrağımız' diyor. Aytmatov, işte bu bayrağı Türkistan coğrafyasının kutup yıldızı olarak bir sancak haline getiren değerlerimizin başında geliyor" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cengiz Aytmatov ortak değerimiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Cengiz Aytmatov Uluslararası 4. Issık-Göl Forumu'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Atacağımız ortak adımları kararlaştırdık"

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile yaptığımız görüşmede, pek çok alanda atacağımız adımları kararlaştırdık. İkili ilişkilerimizin hak ettiği seviyeye ulaşması konusunda Kırgız dostlarımızı aynı hissiyatı paylaştığımızı gördük.

Aytmatov değerlerimizin başında geliyor

Yazarlarımız, şairlerimiz ve fikir adamlarımız yeniden diriliş ve yükseliş için bize yol gösteriyor. Büyük şairimiz Yahya Kemal Türkçe için 'ses bayrağımız' diyor. Aytmatov, işte bu bayrağı Türkistan coğrafyasının kutup yıldızı olarak bir sancak haline getiren değerlerimizin başında geliyor.

"Mankurtluk kavramını hayatımıza kazandırdı"

Aytmatov, dünya edebiyatının en iyi kalemlerindendir. Doğduğu ve yaşadığı toprakları tüm insanlığa tanıtmıştır. Ait olduğu toplumun sevinçlerini, özlemlerini ve kederlerini yansıtmıştır. Hem dünya edebiyatına hem de siyasi tarihe kazandırdığı en dikkat çekici kavramlardan biri mankurtluk'tur. Kişinin daha önce sahip ve ait olduğu her şeye yabancılaşmasıdır. Kendisini rahmetle yad ediyorum.

Coğrafyamızı mankurtlardan kurtarabildiğimiz ölçüde hep birlikte geleceğimize güvenle bakabileceğimize, hedeflerimize hızla yaklaşabileceğimize inanıyoruz.
  • Ketebe Yayınları'nın Cengiz Aytmatov kitaplığına buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.ketebe.com/aytmato...

Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor
HAYAT
Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor

Türk dünyasının ortak değeri Cengiz Aytmatov vefatının 13. yılında anılıyor
HAYAT
Türk dünyasının ortak değeri Cengiz Aytmatov vefatının 13. yılında anılıyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.