Gündem İçişleri Bakanlığı duyurdu 9 ay süren takibin ardından 28 ilde eş zamanlı Çekirge Operasyonu

İçişleri Bakanlığı duyurdu: 9 ay süren takibin ardından 28 ilde eş zamanlı 'Çekirge Operasyonu'

İçişleri Bakanlığı, nitelikli dolandırıcılık suçu işlediği iddiasıyla 28 ilde 20 suç örgütü ve 235 şüpheliye yönelik Çekirge operasyonunun başlatıldığını bildirdi. Operasyon, sahte engelli raporu, reçete, PCR testi düzenleyen, dublör kullanarak başkasının yerine sınava girenler gibi nitelikli dolandırıcılık suçunu örgütlü olarak işledikleri tespit edilenlere yönelik düzenlendi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İçişleri Bakanlığı duyurdu: 9 ay süren takibin ardından 28 ilde  eş zamanlı Çekirge Operasyonu
28 ilde 235 şüpheli için düğmeye basıldı.

Kolay yoldan haksız kazanç elde ederek, vatandaşların alın terini sömürerek kazanç sağlayanlara yönelik Emniyet Genel Mücadele Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekipleri harekete geçti.

KOM Daire Başkanlığı koordinesinde ve İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda 9 ay süren çalışmalar neticesinde;

SGK Kurumunu zarara uğratır şekilde engelli raporu, usulsüz reçete, sahte PCR testi ve usulsüz sigorta pirimi düzenleyenlere, kendisini kamu görevlisi olarak tanıtarak telefon dolandırıcılığı, yüksek kar vaadi-saadet zinciri, dini duyguları istismar ederek falcılık ve medyumluk yapanlara, hazine arazilerinin, gayrimenkullerin satışlarında usulsüzlük yaparak ve avantajlı esnaf kredisi sağlanacağı vadedenlere, naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yapanlar ile iş bulma vaadi ve sınavlara başkasını sokma-JOKER, DUBLÖR şahıs yöntemiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu örgütlü olarak işledikleri tespit edilenlere yönelik düzenlendi.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak olmak üzere toplam 28 ilde yüzlerce vatandaşı mağdur eden ve devletimi milyonlarca TL zarar uğratan 20 örgütlü yapı ve 386 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirildi.

  • Operasyonda şüpheli şahıslardan 235’i hakkında gözaltına alınma kararı mevcut olup, 151 şahıs ise ifadelerine başvurulmak üzere Emniyete davet edilecek.

Devletin ve vatandaşların menfaatleri en büyük öncelik olup suç ve suçlularla mücadele kararlılıkla devam edecek.

Polis ekipleri
OYNAT 00:59
Polis ekipleri "maske cezası" dolandırıcılığına karşı vatandaşları kapı kapı dolaşıp uyardı
Adana'da polisi ekipleri, vatandaşlara, cep telefonlarına 985 lira maske cezası uygulandığı belirtilen SMS ile birlikte link göndererek dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulundu. Hizmetten memnun kalan vatandaşlar, polise uyarıda bulundukları için teşekkür etti.

Dolandırıcılar, vatandaşların cep telefonlarına, “Sayın vatandaşımız hakkınızda Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 985 lira maske cezası uygulanmıştır. Detaylı bilgi” yazıp linkle birlikte SMS gönderiyor.

1) Nitelik Dolandırıcılık Suç Örgütleri ile mücadele kapsamında Aydın, Elazığ, Isparta, Kırıkkale, Rize, Şanlıurfa ve Zonguldak illerinde;

SGK Kurumunu zarara uğratır ve vatandaşlarımızı mağdur eder şekilde engelli raporu, usulsüz reçete ve usulsüz sigorta pirimi düzenlenmesi ile sahte PCR testi kullanılması yöntemleriyle suç işleyen 5 örgütlü yapı ve 132 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirilmiştir. Şüpheli şahıslardan 87’si hakkında gözaltına alınma kararı mevcut olup, 45 şahıs ise ifadelerine başvurulmak üzere Emniyete davet edilecektir.

Şüpheli şahısların;

Kamu hastanelerinde çalışan rapor düzenlemeye haiz kişiler başta olmak üzere diğer görevlilerin normal şartlar altında rapor alamayacak şahıslara engel oranını arttırır şekilde rapor temin ettikleri ya da temin etme vaadinde bulundukları, sahte rapor alanların ÖTV muafiyeti ile genelde yeni araç alımında %40’a kadar avantaj, engelli maaşı, ücretsiz toplu taşıma kartı sağladıkları, sahte rapor temin edenlerin ya da vaat edenlerin karşılığında menfaat temin ettikleri,

Doğum sonrası yeni doğan bebeklere devletin imkanları ile temin edilen mama ve çocuk bezinin ilgililere hiç verilmediği, hastanede görevli şahıslar tarafından 3. şahıslara satıldığı,

Genelde pahalı olan ilaçların gerçek reçete ile işbirlikçi eczanelerden temin edildiği, bu ilaçların ilaç sıkıntısı yaşayan Kuzey Irak ve Suriye ülkelerine fahiş fiyatta satıldığı,

Sahte PCR testi ile COVİD-19 Pozitif olma ihtimali olan vatandaşların gerek yurtdışına çıkışlarında gerekse gündelikli hayatlarını aksatmadan AVM’ler giriş çıkış, şehirlerarası seyahat sınırlaması yaşamamak adına hiç test yaptırmadan herhangi bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeden test yaptırmış gibi görünerek halk sağlığının tehdit ettikleri, sahte testi sağlayanların maddi menfaat temin ettikleri,

Özellikle pandemi dönemi ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan destekler kapsamında vergi iadesi ya da maddi destek alabilmek amaçlı kağıt üzerinde çalışan gösterilerek bahsi geçen desteklemelerden usulsüz olarak faydalanıldığı, aynı zamanda vergi iadesi temin edildiği belirlenmiştir.

Kendisini dolandırmaya çalışan şüpheliyi polise böyle yakalattı
OYNAT 00:59
Kendisini dolandırmaya çalışan şüpheliyi polise böyle yakalattı
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde Ali Tankışı (63), telefonda kendisini polis olarak tanıtıp 'İsmin FETÖ'cülerin üzerinde çıktı' diyerek dolandırmak isteyen H.T.'yi (20), polise yakalattı. Dolandırıcının yakalanma anı ise güvenlik kameralarınca kaydedildi.

2) Nitelik Dolandırıcılık Suç Örgütleri ile mücadele kapsamında Adıyaman ve Kütahya illerinde;

Kendisini telefonda Kamu Görevlisi ve milletvekili danışmanı olarak tanıtmak yöntemiyle suç işleyen 1 örgütlü yapı ve 11 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirilmiştir.

Şüpheli şahısların;

Bir milletvekilimizin danışmanının ismini araç olarak kullanarak, pandemi döneminin getirdiği ekonomik daralma ile mücadele eden küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine düşük faizle kredi sağlayabileceğini belirterek menfaat sağladığı,

Kendilerini polis olarak tanıtarak “Ziraat bankası soyuldu, bankadaki altınlarınız sahte mi değil mi kontrol edeceğiz evinize polis gelip altınları laboratuvara götürecek incelemeden sonra teslim edeceğiz” şeklinde söylemlerle yaşlı vatandaşımızdan yaklaşık 800.000 TL’lik altın aldıkları anlaşılmıştır.

İstanbul Havalimanı'nda yabancı turistleri dolandıran gişe memurlarının görüntüleri ortaya çıktı
OYNAT 00:59
İstanbul Havalimanı'nda yabancı turistleri dolandıran gişe memurlarının görüntüleri ortaya çıktı
İstanbul Havalimanı'nda düzenlenen operasyonda, yabancı uyruklu kişilerin vize ihlali cezalarını ödemek için verdikleri dövizi düşük kurdan bozan ve Türk lirası ile ödeme yapanların paralarını 'tırnakçılık' yöntemiyle çalan gişe çalışanlarıyla ilgili yeni görüntülere ulaşıldı.

3) Nitelik Dolandırıcılık Suç Örgütleri ile mücadele kapsamında Antalya, Edirne, Gaziantep ve Ordu illerinde;

Yüksek kar vaadi-Saadet Zinciri, Dini Duyguları İstismar yöntemiyle suç işleyen 2 örgütlü yapı ve 20 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirilmiştir.

Şüpheli şahısların;

Yüksek kar vaat eden bir sistem kurdukları, sistemin PİRAMİT SATIŞ yöntemi olduğu, sistemde toplanan paranın gerçekte var olmayan ev, arsa, araç alım satımı işinde kullanarak kar sağlayacağı, sisteme dahil olabilmek için ilk aşamada üyelik adı altında bir miktar para ödendiği, üye olanlara, yeni katılımcı sağlamaları halinde daha fazla kar sağlayacakları söylendiği, bu doğrultuda üye olan bir kişinin sisteme 5 kişiye kadar katılımcı dahil edebildiği, tepede bulunan yönetici/yöneticilerin ilk aşamada üyeleri ellerinde tutabilmek ve daha fazla mağduriyet yaratabilmek adına küçük miktarlarda parayı kar adı altında ödedikleri, ufak miktarda karı alan katılımcının daha fazla kazanabilmek adına daha çok para yatırdığı ya da daha çok üyeyi sisteme dahil ettiği, maksimum kazancı sağladığını düşünün örgüt yöneticisi/yöneticilerinin bir müddet sonra toplanan tüm parayla ortadan kaybolduğu ve böylece milyonlarca TL menfaat temin ettikleri,

Medyumluk, falcılık, büyücülük yöntemleri ile maddi manevi sıkıntı içerisinde olan vatandaşlarımızın hedef alındığı, evlenmek istediği şahsın karşılık vermemesi, çocuğu olmayan ailenin evlat sahibi olma isteği karşılığında bu taleplerin yerine getirilebileceği, mağdurları ikna etmek ve gözlerini boyamak maksatlı bir kap içerisinde bulunan suya bir takım işlemler gerçekleştirerek mağdurlara cinlerin musallat olduğunu, cinlerden kurtulmak için özel bir mürekkep ile ayrıca kan akıtmak gerektiğini, bununda belli bir bedel karşılığında olduğunu ifade ederek maddi menfaat temin ettikleri anlaşılmıştır.

Dolandırıcı kadından vatandaşa tehdit: Ben de polise tacizci olduğunu söyleyeceğim
OYNAT 00:44
Dolandırıcı kadından vatandaşa tehdit: Ben de polise tacizci olduğunu söyleyeceğim
Ataşehir'de bir motosiklet sürücüsü, hastaneye gidecek paraları olmadığını belirterek vatandaşlardan para toplayan kadınların dolandırıcı olduğunu söyleyip sürücülere uyarıda bulununca, kadın şahıslar tarafından tehdit edildi.

Dolandırıcı olduğu iddia edilen kadınlardan biri, motosiklet sürücüsünü “Polisi çağırırsan bende senin tacizci olduğunu söyleyeceğim' diyerek tehdit etti. Yaşanan o anlar ise motosiklet sürücüsünün kask kamerasına yansıdı.

4) Nitelik Dolandırıcılık Suç Örgütleri ile mücadele kapsamında Ankara, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Tekirdağ ve Muğla illerinde;

Hazine arazilerinin, gayrimenkullerin ve araçların satışlarında usulsüzlük ve avantajlı esnaf kredisi sağlayacağı iddiası yöntemiyle suç işleyen 5 örgütlü yapı ve 138 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirilmiştir. Şüpheli şahıslardan 58’i hakkında gözaltına alınma kararı mevcut olup, 80 şahıs ise ifadelerine başvurulmak üzere Emniyete davet edilecektir.

Şüpheli şahısların;

Kamu kurumlarınca satışa sunulmamış hazine arazilerini ilgili kurumlarda bulunan tanıdıkları vasıtasıyla satış yaptırabileceğini, bunun belirli bir bedel karşılığında gerçekleşeceğini, bu bedelin kurumlarda çalışanlara rüşvet ve arazinin bedeli olarak belirtildiği, ucuza hazine arazisi temin etmek isteyenlerin bu komisyonu ödedikleri, komisyon alan şahısların bir müddet sonra ulaşılamaz duruma geldikleri ya da komisyoncunun ilk aşamada beyan ettiği belgelerin sahte olduğunu anlaşılması sonrası durumun farkına varıldığı, bu doğrultuda maddi menfaat temin ettikleri,

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın emeklerinin sömürüldüğü, bu işlemin binanın yapım aşamasında olduğu esnada alınarak daha uygun fiyata olacağı düşüncesinin istismar edilerek gerçekleştirildiği, binanın inşaatının hiç bitmediği, sürekli para istenilerek para verilmesi halinde bitirileceği söylendiği ya da bitmiş satışa hazır evlere birden fazla alıcı ile sözleşme yapılarak vatandaşların mağdur edildiği, evlerin parası ödenmesine rağmen hiçbir tarafın tapu sahibi olamadıkları, bu şekilde menfaat temin ettikleri,

Yurt dışında yaşayan ya da uzun süredir gayrimenkulü üzerinde işlem yapmayan bir nevi mal sahibi olduğunun farkında olmayan şahısların ev ve arsalarının tapuda başkasına aitmiş gibi gösterilerek 3. şahıslara satılarak maddi menfaat temin ettikleri,

COVİD-19 salgını nedeniyle esnaflara destek amaçlı kamu bankalarının vermiş olduğu KOBİ esnaf destek kredisi almak için müracaat eden fakat kredi çekmeye haiz olmayan şahıslara yetkili kamu görevlisi ile birlikte hareket ederek kredi çekebilmeleri için gerekli iş takibi yaptıkları, kredi hesaba yattıktan sonra komisyon adı altında krediden pay alıp menfaat temin edip kamuyu zarara uğrattıkları,

İcra dairelerinde satışa çıkarılan gayrimenkul ihalelerinde, ihaleye katılan şahıslara baskı cebir ve tehdit yolu ile ihale sürecindeki işlemlere katılmalarını engelledikleri, ihaleden çekilmek için ihaleye katılan diğer şahıslardan ihalelerden çıkma karşılığında para alarak ihaleden vazgeçtikleri, bu yolla haksız menfaat elde ettikleri anlaşılmıştır.

Polisler kapı kapı dolaşarak vatandaşları aşı dolandırıcılığına karşı uyardı
OYNAT 00:30
Polisler kapı kapı dolaşarak vatandaşları aşı dolandırıcılığına karşı uyardı
Bursa İnegöl ilçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, ilçede kapı kapı dolaşarak vatandaşları aşı dolandırıcılığına karşı uyardı. Ekipler, kendilerini sağlıkçı olarak tanıtıp aşı önceliğini bahane ederek vatandaşları dolandırmaya çalışanlara karşı bilgilendirme ve uyarılarda bulundular.

5) Nitelik Dolandırıcılık Suç Örgütleri ile mücadele kapsamında Afyon, Antalya, Bolu, Mardin, Mersin ve Yalova illerinde;

Naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yöntemiyle suç işleyen 5 örgütlü yapı ve 66 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirilmiştir. Şüpheli şahıslardan 40’ı hakkında gözaltına alınma kararı mevcut olup, 26 şahıs ise ifadelerine başvurulmak üzere Emniyete davet edilecektir.

Şüpheli şahısların;

Kamu kurum ve kuruluşlarına yakıt tedariki yapılması esnasında yakıt taşıyan tankerlerin normal şartlar altında sağlayacağı yakıtın 3 katı yakıt sağlamış gibi gösterildiği, yakıt tedariki esnasında gitmesinin imkansız olacağı güzergahların kullanıldığı, kamu kurumlarından alınması gereken yakıtın organizasyon tarafından çalınan yakıtlardan oluştuğu, tankerlere tonaj işlemi uygulanırken ikiz plaka yönteminin kullanıldığı ya da tonaj fişlerinin usulsüz olduğu, bu şekilde menfaat temin ettikleri,

Sahte çek koçanı ile mal alındığı, alınan malların nakde çevrildiği, mal sahibinin çekin karşılığının olmadığını bankadan öğrendiği, arada geçen zaman zarfında sahte çek ile işlem yapan şahsın ulaşılamaz duruma geldiği, nakde çevirdiği malların bedeli ile maddi menfaat temin ettiği,

İhaleye çıkılması gereken konuda doğrudan temin ile tedarik yapılarak anlaşmalı firmadan alım yapıldığı ve menfaat temin ettiği,

Yük taşıyan araçların gümrük işlemleri esnasında ödemesi gereken Transit Vergi Pulunun sahtesinin temin edildiği, bu şekilde normal şartlar altında gümrükten geçemeyecek araçlara göz yumulduğu, gümrükten günlük geçen araç sayısı dikkate alındığında yekünün kayda değer olduğu, bu şekilde menfaat temin ettikleri, aynı zamanda devleti vergi kaçırarak devleti zarara uğrattıkları,

Var olmayan şirketler üzerine fatura kesilerek-naylon fatura düzenleyip vergi desteği aldıkları, mal alım satımı gösterdikleri, gerçekte hem şirketlerin hem malların hiç var olmadığı, zaman zaman naylon faturaları işlem yapılmış gibi göstererek piyasaya %10 bedelle sattıkları ve maddi menfaat temin ettikleri,

Amerika, Kanada ve Schengen bölgesi ülkelerine gidebilmek amaçlı pasaportun gerçek, eski vizenin sahte olduğu belgeler ürettikleri, bahsi geçen ülkelerin müracaat esnasında geçmiş vize olmasının en önemli kriterlerden biri olduğu, böylece eski vizeyi gören görevlinin daha kolay şekilde yeni vizeye onay verdiği, sahte vize sağlayan vatandaşların bu şekilde maddi menfaat temin ettikleri anlaşılmıştır.

Kuyumcuya sahte altın satmaya çalışan dolandırıcıyı kaçarken tekme atarak durdurdu
OYNAT 00:48
Kuyumcuya sahte altın satmaya çalışan dolandırıcıyı kaçarken tekme atarak durdurdu
İstanbul Pendik'te bir kuyumcuya gelen dolandırıcılık şüphelisi, elindeki sahte altından kolyeyi satmak istedi. Kuyumcunun, altının sahte olduğunu anlamasıyla birlikte şüpheli kolyeyi de alarak dükkandan kaçtı. O sırada kovalamacayı gören bir motokurye ise koşan şüpheliyi tekme atıp yere düşürerek yakaladı. O anlar güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

6) Nitelik Dolandırıcılık Suç Örgütleri ile mücadele kapsamında Batman, Muş ve Muğla illerinde;

İş bulma vaadi ve sınavlara başkasını sokma-JOKER şahıs yöntemiyle suç işleyen 1 örgütlü yapı ve 17 hedef şahsa yönelik 12.10.2021 tarihinde ÇEKİRGE kod adlı eş zamanlı planlı operasyon gerçekleştirilmiştir. Şüpheli 17 şahsın tamamı gözaltına alınacaktır.

Şüpheli şahısların;

Yeni açılan hastanede taşeron işçi ihalesi yapıldığı, ihaleyi kendisinin kazandığı, işçiye ihtiyaç olduğu, istenildiği taktirde belli bir bedel karşılığında işçi kadrosunda istihdam sağlayabileceğini vaat ederek maddi menfaat temin ettiği,

Sürücü belgesi sınavında kendi yerine başkasının sınava girerek karşılığında menfaat temin ettiği anlaşılmıştır.

İstanbul’un göbeğinde organize dolandırıcılık ve hırsızlık kamerada
OYNAT 00:59
İstanbul’un göbeğinde organize dolandırıcılık ve hırsızlık kamerada
Şişli Kurtuluş'ta yabancı uyruklu 3 şahıstan ikisi, müşteri gibi girdikleri bir giyim mağazasında çalışanı ürün fiyatı sorarak oyalarken, diğeri ise dolar bozdurma bahanesiyle kasadaki esnafın 15 bin lirasını kaşla göz arasında el çabukluğuyla cebe indirdi. Organize hırsızlık güvenlik kameralarına yansırken, işyerinden ayrı ayrı çıkan şahıslar kayıplara karıştı.

‘FETÖ soruşturmasında adınız geçti’ diye dolandırıcılık yapan 2 şüpheli tutuklandı
OYNAT 00:31
‘FETÖ soruşturmasında adınız geçti’ diye dolandırıcılık yapan 2 şüpheli tutuklandı
İstanbul'da kendilerini polis-savcı olarak tanıtarak vatandaşları 'FETÖ soruşturmalarında isminiz geçti diyerek dolandıran 2 şüpheli tutuklandı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.