Gündem Minareler bir aya yükselecek

Minareler bir aya yükselecek

Çamlıca tepesindeki caminin yapımı hızla devam ediyor. İstanbullular, bir kaç ay içinde, temeli 8 ay önce atılan caminin ilk iki minaresini görebilecek.

Abone Ol Google News
Aa Yeni Şafak
Minareler bir aya yükselecek
Minareler bir aya yükselecek
İstanbul''un yeni sembollerinden biri olmaya aday, Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami olma özelliği taşıyacak Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatında birkaç ay sonra minareler görülebilecek. İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatıyla ilgili son durumu değerlendirdi. Caminin yapımına 29 Mart''ta hafriyat çalışmalarıyla başlandığını anlatan Külünk, bugüne kadar yüzde 95''lik kısım olan 700 bin metreküp hafriyat çıkarıldığını ifade etti. Külünk şu bilgileri verdi:

3 SENE İÇİNDE BİTECEK

''Camimiz 4 ana bloktan yani A, B, C ve D olarak tariflediğimiz 4 bloktan oluşmakta. Bu bloklardan şu anda A bloğumuzun hafriyatının yüzde 70''i alınmış durumda, temel çalışmaları devam ediyor. B bloğumuzun 4., C bloğumuzun 3. katındayız, D bloğumuzun 1. katını yapmaktayız. İnşaattaki fiziki gerçekleşme yüzde 20''nin üzerine çıkmış durumda.'' Külünk, caminin ''Cumhuriyet döneminde yapılan en büyük cami'' olma özelliği taşıdığını ifade ederek, ''Camimizi projelendirdiğimiz zaman 6 ana minare bir de şadırvanın üstüne muvakkithane dediğimiz bir vakit minaresi koymuşlardı. Zaman içerisinde gelen tenkitleri nazarı itibare alarak, o küçük minareyi şimdilik kaldırdık. Caminin minarelerini vatandaşlarımız bir aksilik olmazsa birkaç ay sonra görecekler'' diye konuştu.

293 kişi çalışıyor

Külünk, ''Projede 293 kişi çalışmakta. Bunun yanında yaklaşık 40 kişilik mühendis, mimar, teknikerden oluşan bir teknik kadroyla projeyi yürütmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.