|

Yazar Ahmet Ümit Avrupa'nın İslam düşmanlığına dikkat çekti: İsmimin Ahmet olması bile sorun

Polisiye roman yazarı Ahmet Ümit, Avrupa'nın İslam düşmanlığına dikkat çekti. Katıldığı bir televizyon programında Nobel'e ödülünü bir Türk'e vermeyeceklerini dile getiren Ümit, "Artık bir Türk yazara Nobel Edebiyat Ödülü'nü vermezler. Zaten istemiyorum. Avrupa'nın bize bakışı, dürüst değil. Benim ismimin Ahmet olması bile sorun. Avrupa'da İslamofobi çok fazla" ifadelerini kullandı.

10:18 - 12/10/2022 Çarşamba
Güncelleme: 10:22 - 24/10/2022 Pazartesi
Yeni Şafak
Ahmet Ümit
Ahmet Ümit

Polisiye roman yazarı Ahmet Ümit, Haber Global'de katıldığı programda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Avrupa'nın çok İslamofobik olduğunu belirten Ahmet Ümit şunları söyledi: "Geçmişte yapıp pişman olduğum çok şey var. Şimdi olsa asla kavga etmem, insanları farklı görüşlerde oldukları için ötekileştirmem.


'AVRUPA BİZE KARŞI DÜRÜST DEĞİL'

Muhtemelen artık bir Türk yazara Nobel Edebiyat Ödülü'nü vermezler. Zaten istemiyorum. Orta Doğulu olanlar, bir otoriteye karşı direnebiliriz ama sanat konusunda bize çok farklı bakıyorlar. Avrupa'nın bize bakışı, dürüst değil. Türkiye'yi göçmenler konusunda bir baraj ülke olarak görmek istiyorlar. Bizim olduğumuz yerde kalmamızı isteyen bir Avrupa var. Benim ismimin Ahmet olması bile sorun. Avrupa'da İslamofobi çok fazla. Entrika yazdıkça daha sakin bir adam oldum. Dedektif olmak istemem. Birçok şey anlatıyorum, neden dedektif olayım? "

#AHMET ÜMİT
#AVRUPA
2 yıl önce