Hayat Kırgız sanatçıdan "Büyük Türkiye" marşı Türk liderlerin yer aldığı klip büyük beğeni topladı

Kırgız sanatçıdan "Büyük Türkiye" marşı: Türk liderlerin yer aldığı klip büyük beğeni topladı

Kırgız sanatçı Turdakun Niyazaliyev büyük beğeni toplayan ’Büyük Türkiye’ isimli marşının klibini yayınladı. Klibinde Metehan, Oğuzhan, Ertuğrul Bey, Osman Bey, Sultan Fatih, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamid Han, Necmettin Erbakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portrelerinin yer aldığı şarkı, büyük Türkiye devletinin Türk ve İslam Âlemi'ne sahip çıktığını anlatıyor. Niyazaliyev, şarkısı ile Kırgızistan ile Türkiye ilişkilerinin daha da güçlenmesine katkı sağlamayı amaçladığını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kırgız sanatçı Turdakun Niyazaliyezden Büyük Türkiye marşı
Niyazaliyev'in 'Türkiye Marşı' isimli marşının klibi izleyenlerden tam not aldı.

2020 yılının aralık ayında ’Büyük Türkiye’ şarkısını yazan ve seslendiren Kırgız sanatçı Turdakun Niyazaliyez, şarkının klibini ise geçtiğimiz hafta sonu yayınladı.

Klip ile büyük ilgi gören genç sanatçı Niyazaliyev, Türkiye’nin Kırgızistan’a verdiği maddi ve manevi destekten etkilenerek şarkıyı yazdığını söyleyerek, “Beni daha çok etkileyen manevi destek oldu. Örneğin geçen yıl Türkiye’de bir askeri araç üretildi ona Tulpar adı verildi.

Bu aracı üreten fabrika müdürü Serdar Görgüç, Tulpar isminin ‘Manas’ destanından alındığını açıkladı. Bunu dışında Türkiye’de Manas adlı bir fabrikanın olduğunu öğrendim ve bunları sosyal medyada paylaştım. Türk kardeşlerimize teşekkür etmek için Türkiye hakkında bir şarkı yazmaya karar verdim” dedi.

Kırgız sanatçıdan
OYNAT 02:49
Kırgız sanatçıdan "Büyük Türkiye" marşı: Türk liderlerin yer aldığı klip büyük beğeni topladı
Kırgız sanatçı Turdakun Niyazaliyev büyük beğeni toplayan 'Büyük Türkiye' isimli marşının klibini yayınladı. Klibinde Metehan, Oğuzhan, Ertuğrul Bey, Osman Bey, Sultan Fatih, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamid Han, Necmettin Erbakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portrelerinin yer aldığı şarkı, büyük Türkiye devletinin Türk ve İslam Âlemi'ne sahip çıktığını anlatıyor. Niyazaliyev, şarkısı ile Kırgızistan ile Türkiye ilişkilerinin daha da güçlenmesine katkı sağlamayı amaçladığını söyledi.

Türkiye'ye 3 kere geldiğini ve hiç yabancılık çekmediğini söyleyen Niyazaliyev, “Türk halkı gerçekten bize yakın bir halk. Dilimiz, dinimiz aynı. Türkiye'ye gidenler iyi biliyor. Orada kendini yapancı hissetmezsin. Birçok ülkeye gittim ama kendimi Türkiye'deki gibi hissetmedim” ifadesini kullandı.


“Türkiye’den arayarak teşekkür edenler oldu”

Şarkının sözlerini yazarken İstanbul’da yaşayan bir arkadaşının Türk kahramanlarının listesini hazırladığını aktaran Niyazaliyev, “Tüm kahramanları bir şarkıya sığdırmak mümkün değil bu nedenle sese göre onların isimlerini kullandım” diye konuştu.

Niyazaliyev, şarkının müziğinin de kendisine ait olduğunu ifade ederek, şarkı yayınlandığında kendisini Türkiye’den arayarak teşekkür edenler olduğunu söyledi.

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker’in geçen yıl Aralık’ta Kırgızistan ziyareti kapsamında kendisini davet ederek şarkı için teşekkürlerini ilettiğini kaydeden Niyazaliyev, Şeker’in görüşmede İznik Fethi sırasında Kırgız askerlerini desteklerinden ve Şabdan Baatır’ın 2. Abdulhamit döneminde Mekke’ye giden demiryolu inşaatı için altın gönderdiğinden bahsettiğini dile getirdi.

Niyazaliyev, “Şeker, Kırgızların zamanında kendilerine destek verdiklerini ve şimdi kendilerinin Kırgızları destekleyeceklerini söyledi” dedi.

“Birçok ülkeye gittim ama kendimi Türkiye’deki gibi hissetmedim”

Türkiye’ye 3 kere geldiğini ve hiç yabancılık çekmediğini söyleyen Niyazaliyev, “Türk halkı gerçekten bize yakın bir halk. Dilimiz, dinimiz aynı. Türkiye’ye gidenler iyi biliyor. Orada kendini yapancı hissetmezsin. Birçok ülkeye gittim ama kendimi Türkiye’deki gibi hissetmedim” ifadesini kullandı.

Niyazaliyev, “Büyük Türkiye” şarkısının klip çekimini arkadaşlarıyla birlikte yaptıklarını söyledi.

Klipteki Türk kahraman ve liderlerin resimlerini Ruslan isimli ressam arkadaşının çizdiğini ifade etti.

"Tüm masraflarımızı kendimiz karşıladık"

Klip için Türkiye’den para aldığımızı söyleyenler var. Bize kimse para vermedi. Tüm masrafları kendimiz karşıladık. Amacımız para değil iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlamak” dedi.

Kırgızistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Türkiye ile olan ilişkilerinin hızla geliştiğine dikkat çeken Niyazaliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un bu hafta Türkiye’ye gerçekleştireceği resmi ziyaretin ikili ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağından emin olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdurrahim Karakoç ile Cahit Zarifoğlu'nu andı
HAYAT
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdurrahim Karakoç ile Cahit Zarifoğlu'nu andı

Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor
HAYAT
Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor

Ünlü sanatçılardan  Türkiye Marşı
OYNAT 03:40
Ünlü sanatçılardan Türkiye Marşı
Mehmetçiğe destek için bir araya gelen sanatçılar Türkiye Marşı'nı seslendirdi.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.