Hayat Tost davasında yeni gelişme Selçuk Yöntem 72 bin TLden olabilir

'Tost davasında' yeni gelişme: Selçuk Yöntem 72 bin TL'den olabilir

Sanatçı Selçuk Yöntem'in 350 bin TL talebiyle açtığı tazminat davasında yeni gelişme yaşandı. Kamuoyunda 'tost davası' olarak bilinen davada Bambi Cafe'nin avukatları tazminatın 72 bin liralık kısmı için adliye ve banka arasında mekik dokudu ve şimdilik kazançlı taraf oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Selçuk Yöntemin tost davasında yeni gelişme
Selçuk Yöntem, fotoğrafının izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle tazminat davası açmıştı.

Oyuncu Selçuk Yöntem, resimlerini izinsiz kullandıkları gerekçesi ile Bambi Cafe’ye karşı tazminat davası açmıştı. Yapılan yargılama sonrası mahkeme Bambi Cafe’yi maddi-manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Bambi Cafe’nin ödeyeceği tazminat, işlenecek faiz ile 424 bin lira olarak hesaplandı.

"Makul bir indirim yapın"

Bu karar Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi geçen Haziran ayında açıkladığı kararda, mahkemenin belirlediği 234 bin liralık maddi tazminat için ‘makul bir indirim yapılsın’ denildi.

Yargıtay kararında 50 bin liralık manevi tazminat için ise herhangi bir karar vermedi. Yargıtay’ın bu kararı için de karar düzeltme başvurusu yapıldı. Bu süreç devam ederken geçen 25 Ekim’de nefes kesen bir gelişme yaşandı.

Teminat mektubunun 72 bin liralık kısmı için

Hürriyet'in haberine göre, Yöntem’in avukatı İstanbul İcra Müdürlüğü’ne başvurarak, Bambi Cafe’nin mahkeme nezdindeki 423 bin 904 liralık teminat mektubunun 72 bin 92 liralık kısmının nakde çevrilerek kendilerine ödemenin yapılmasını istedi. Yapılan başvuruda söz konusu tutarın manevi tazminat ve avukatlık ücreti olduğu kaydedildi.

Zamana karşı yarış

İcra Müdürlüğü de bu başvuru sonrası teminat mektubunun bulunduğu bankaya yazı yazdı. Söz konusu yazıdan sonra Bambi Cafe’nin avukatları da devreye girdi. Bu aşamadan sonra, icra müdürlüğü, mahkeme ve banka arasında nefes kesen bir koşuşturmaca başladı. Banka görevlileri 25 Ekim saat 12.00’ye kadar süre tanıdı. Bambi Cafe avukatları açtıkları davalara ilişkin evrakları bankaya göndererek sonucun beklenmesini istedi.

Kurye son anda yetişti

En son İstanbul Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin icra müdürlüğüne yazdığı yazı ile teminat mektubunun 72 bin liralık kısmının nakde çevrilmemesi istendi. Bu karar, özel kurye aracılığı ile bankaya gönderildi. Saat 18.00 sıralarında karar bankaya ulaştı teminat mektubunun 72 bin liralık kısmının nakde çevrilmesinin önüne geçilmiş oldu.

Selçuk Yöntem'in 'tost davası' Yargıtay'a takıldı
HAYAT
Selçuk Yöntem'in 'tost davası' Yargıtay'a takıldı
Malcolm X'in kızı son yolculuğuna ay yıldız eşliğinde uğurlandı
Dünya

Malcolm X'in kızı son yolculuğuna ay yıldız eşliğinde uğurlandı

ABD’de ırkçılığa karşı mücadele veren sembol isimlerden Malcolm X’in vefat eden kızı Malikah Şahbaz’ın cenazesi, New York’ta babasıyla aynı mezarlığa defnedildi. Törene Washington Büyükelçisi Murat Mercan ile New York Başkonsolosu Reyhan Özgür katılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türk bayraklı çelenk gönderdi.
Sekiz maddede Muhammed bin Zayed’in ziyareti
Gündem

Sekiz maddede Muhammed bin Zayed’in ziyareti

15 Temmuz’u bile destekleyen BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in Türkiye ziyareti günlerdir konuşuluyor. İşte 8 maddede gelişmeler: -Jeopolitik değişim. -Türkiye-Katar işbirliğinin bölgedeki etkisi. -BAE-Suudi ortaklığının yaşadığı başarısızlıklar. -BAE’nin Libya’da desteklediği Hafter’in yenilmesi ve gelen ateşkes. -ABD yönetiminin BAE ile arasına mesafe koyması. -Ortadoğu, Afganistan ve Kafkaslar’daki tansiyonun düşmesi. -BAE’nin, Kabil Havalimanı’ndaki sürece dahil olmak istemesi. -Türkiye-BAE normalleşmesi Akdeniz’de önemli sonuçlar getirecek.
Peygamber’in liderliği bugüne de örnek
Hayat

Peygamber’in liderliği bugüne de örnek

Yalçın Akdoğan, Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed kitabında, Asr-ı Saadet dönemini ele alarak, Peygamber Efendimiz’in liderliğini bir siyaset bilimcinin gözüyle inceledi. Meşruiyetini Allah’ın yetkilendirmesinden aldığı otoritesiyle birebir kopyalamanın mümkün olmadığı Nebevi Liderlik, günümüz dünyası için bir dizi mesaj içeriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.