Özgün Pitbull beslemek yasak mı? Pitbull beslemenin cezası var mı?

Pitbull beslemek yasak mı? Pitbull beslemenin cezası var mı?

Gaziantep'teki pitbull saldırısı Türkiye'nin gündeminde yer aldı. 4 yaşındaki Asiye Ateş'in pitbull cinsi iki köpeğin saldırısına uğraması köpek besleme ile ilgili araştırmaları artırdı. Özellikle pitbull cinsi köpeklerin bakımı beslenmesi ile ilgili endişeler oluşurken vatandaşlar "Pitbull beslemek yasak mı? Pitbull beslemenin cezası var mı?" gibi soruların yanıtını araştırıyor. Peki, Pitbull beslemek suç mu? Pitbull beslemenin yaptırımı var mı? İşte ayrıntılar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Pitbull beslemek yasak mı? Pitbull beslemenin cezası var mı?
PİTBUL beslemek

Gaziantep'te bir site bahçesinde iki pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğrayan 4 yaşındaki kız çocuğu ağır yaralandı. Olay sonrası ağır yaralanan kız çocuğu hastaneye kaldırılırken, saldırgan iki köpek güçlükle yakalanarak barınağa götürüldü. Gaziantep Valiliği ise olayla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Üzücü olay sonrası Pitbull beslemek yasak mı, suç mu, merak kazandı.

PİTBULL BESLEMEK YASAK MI?

Pitbull’u başıboş salan sahibi hakkındaki yasal mevzuattan bahseden Avukat Fırat Epözdemir, “Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 177'nci maddesinde, ‘Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması’ suçu düzenlemiş olup, düzenlemeye göre bu suçu işleyen fail, 6 aya kadar hapis cezasına veya adli para cezasına çarptırılır” diyor.

“Pitbull 'silah' olarak tanımlanabilir mi?” diye sorduğumuz Epözdemir, bu soruyu da şöyle cevaplıyor:

“Pitbull da dahil olmak üzere saldırı veya savunmada kullanılmaya elverişli herhangi bir hayvanın saldırı veya savunmada kullanılması halinde TCK’nın 6/f-1 maddesine göre silahla saldırı veya savunmadan bahsedilecektir. Özetle, bir pitbull saldırı veya savunma amaçlı kullanılır ise silah olarak tanımlanır.”

Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

b) Hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlamak. c) Hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satmak.

d) Ev ve süs hayvanlarını onaltı yaşından küçüklere satmak.

e) Hayvanların kesin olarak öldüğü anlaşılmadan, vücutlarına müdahalelerde bulunmak.

f) Kesim hayvanları ve 4915 sayılı Kanun çerçevesinde avlanmasına ve özel üretim çiftliklerinde kesim hayvanı olarak üretimine izin verilen av hayvanları ile ticarete konu yabani hayvanlar dışındaki hayvanları, et ihtiyacı amacıyla kesip ya da öldürüp piyasaya sürmek.

g) Kesim için yetiştirilmiş hayvanlar dışındaki hayvanları ödül, ikramiye ya da prim olarak dağıtmak.

h) Tıbbî gerekçeler hariç hayvanlara ya da onların ana karnındaki yavrularına veya havyar üretimi hariç yumurtalarına zarar verebilecek sunî müdahaleler yapmak, yabancı maddeler vermek.

ı) Hayvanları hasta, gebelik süresinin 2/3'ünü tamamlamış gebe ve yeni ana iken çalıştırmak, uygun olmayan koşullarda barındırmak.

j) Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak, işkence yapmak. k) Sağlık nedenleri ile gerekli olmadıkça bir hayvana zor kullanarak yem yedirmek, acı, ıstırap ya da zarar veren yiyecekler ile alkollü içki, sigara, uyuşturucu ve bunun gibi bağımlılık yapan yiyecek veya içecekler vermek.

l) Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.

SALDIRIYA UĞRAYAN ASİYE'NİN SON DURUMU NEDİR?

Asiye Ateş'in son durumunu, Prof. Dr. Ömer Özkan aktardı. Ateş’in başarılı ameliyatını gerçekleştiren Özkan, “Ek doku talebi gerekebilir. Epeyce derin yarası ve kemik eksiklikleri vardı. Bunları tamamlamaya çalışacağız. Şu an gayet iyi yoğun bakımda izleniyor" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.