Teknoloji Karabük üniversitesi öğretim üyeleri Türkiyede demir yolunda benzeri olmayan sistem geliştirdi

Karabük üniversitesi öğretim üyeleri Türkiye'de demir yolunda benzeri olmayan sistem geliştirdi

Karabük Üniversitesi öğretim üyelerince geliştirilen, demir yolunda kullanılan teker-dingil komponentlerinin bağlantılarında sürtünmeye bağlı aşınma ve yorulma hasarlarının geciktirilmesi projesi, Türkiye'de benzeri olmayan bu sistemin kurulmasını ve millileştirilmesini hedefliyor. Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Okan Ünal ile Dr. Fazıl Hüsem’in demir yolunda kullanılan teker-dingil komponentlerinin bağlantılarında sürtünmeye bağlı aşınma ve yorulma hasarlarının geciktirilmesini sağlayacak proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunurken, hayata geçirilecek projeyle Türkiye’nin bu bağlamda dışa bağımlılığı da ortadan kalkacak.

Haber Merkezi AA
Doç. Dr. Okan Ünal ile Dr. Fazıl Hüsem
Doç. Dr. Okan Ünal ile Dr. Fazıl Hüsem
Doç. Dr. Okan Ünal ile Dr. Fazıl Hüsem
Doç. Dr. Okan Ünal ile Dr. Fazıl Hüsem

Karabük Üniversitesi (KBÜ) öğretim üyeleri, demir yolunda kullanılan teker-dingil komponentlerinin bağlantılarında sürtünmeye bağlı aşınma ve yorulma hasarlarının geciktirilmesini amaçlayan proje hazırladı.

  • "Demir Yolu Dingil-Teker Bağlantılarının Sürtünmeli Temas Aşınmasına Bağlı Yorulma Dayanımlarının Bilyalı Dövme ve Ultrasonik Yüzey İşlem Destekli Yüzey Modifikasyonu ile İyileştirilmesi" isimli proje sayesinde Türkiye’de benzeri olmayan bu sistemin kurulması ve millileştirilmesi hedefleniyor.

KBÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Ünal'ın yürütücülüğünü, araştırma görevlisi Fazıl Hüsem'in de araştırmacılığını yaptığı proje, "TÜBİTAK-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında 2 bin 226 proje arasından seçilerek desteklenmeye hak kazandı.

SÜRTÜNMEYE BAĞLI AŞINMALARI GEÇİKTİRECEK

Fazıl Hüsem, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin hedefinin demir yolunda kullanılan teker-dingil bağlantılarında sürtünmeye bağlı aşınma ve yorulma hasarlarının geciktirilmesi, bakım sürelerinin geleneksel ve modern yüzey modifikasyonları ile uzatılması olduğunu belirtti.

AA
Doç. Dr. Okan Ünal ile Dr. Fazıl Hüsem
  • Projenin, Karabük Üniversitesi yürütücülüğünde yapılacağını aktaran Hüsem, "Proje ekibinde Bartın Üniversitesi ve yurt dışı paydaşları olarak İtalya'dan Politecnico di Milano ile Güney Kore'den Sun Moon Üniversitesi yer alıyor. Ayrıca endüstri kuruluşu olarak teker ve dingil üretimi noktasında önemli yatırımlar yapan KARDEMİR de projenin endüstriyel paydaşlarından biri olarak destek sağlamaktadır." ifadesini kullandı.
Abone Ol Google News
Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?
Ekonomi

Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?

Koronaviürüs salgınında vaka ve can kaybı sayısının artması ile endişelerin daha da yükseldiği piyasalarda dolar/TL kuru haftanın son işlem gününe 6,63 seviyelerinde başladı. Euro/TL ise 7,19 seviyesinde.
ABD ordusunu karıştıran koronavirüs mektubu: Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı
Dünya

ABD ordusunu karıştıran koronavirüs mektubu: Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı

USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanının, Kovid-19 virüsü tespit edilen personelinin tamamının karaya çıkarılmasına ilişkin Amerikan Donanması'na gönderdiği mektubu, aynı zamanda basına ve komuta zincirinin dışındaki kişilere de gönderdiği gerekçesiyle görevinden alındığı bildirildi. ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreter Vekili Thomas Modly "ABD Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı Brett Crozier, Uçak Gemisi Taarruz Grubu Komutanı Oramiral Stuart Baker tarafından görevinden alındı. Gemide çok karmaşık ve güvenli iletişim kanalları olmasına rağmen mektup güvenli olmayan, tasnif dışı bir e-mail ile yollanmış. Sadece komuta zincirindeki kişilere değil, aynı zamanda başka birçok kişiye gönderilmiş" açıklamasında bulundu.
Erdoğan'ın işareti ile peş peşe hibe çağrısına çıktılar: 220 milyon TL verilecek
Ekonomi

Erdoğan'ın işareti ile peş peşe hibe çağrısına çıktılar: 220 milyon TL verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüs salgını ile mücadele için destek vereceklerini açıkladığı kalkınma ajansları bir bir harekete geçti. Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmalarının desteklenmesi, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirenlere 220 milyon TL hibe verilecek. İl bazında en yüksek destek oranı İstanbul'da iken bu ili sırasıyla İzmir ve Ankara izliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.