TeknolojiPopüler navigasyon uygulaması Yandexten ilginç öneriler

Popüler navigasyon uygulaması Yandex’ten ilginç öneriler

Dünya çapında milyonlarca insanın kullandığı Yandex Navigasyon uygulaması, özellikle İstanbul'da yaptığı ilginç yol önerileriyle dikkat çekiyor. En kısa mesafeyi sunmak için çeşitli yöntemler deneyen uygulamanın, zaman zaman bazı şoförlere uyduğu ve etik kuralların dışına çıktığı göze çarpıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Yandex Navigasyon, Türkiye'de en çok tercih edilen navigasyon uygulamaları arasında bulunuyor.
Yandex Navigasyon, Türkiye'de en çok tercih edilen navigasyon uygulamaları arasında bulunuyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen navigasyon uygulamaları arasında Yandex Navigasyon yer alıyor. Rus arama motoru Yandex’in geliştirdiği uygulama o kadar iyi ki, trafik yoğunluğuna göre istediğiniz mesafeye en kısa sürede nasıl gidebileceğini hızlı bir şekilde hesaplayıp önünüze sunuyor. Siz Yandex’in sunduğu seçeneklerden istediğinizi seçerek devam edebiliyorsunuz. İster kısa mesafe, ister kısa, ister parasız yol…

Bilindiği üzere İstanbul, dünya çapında en sıkışık trafiğe sahip şehirler arasında yer alıyor. TomTom Trafik indeksine göre İstanbul, dünyanın en yoğun trafiğe sahip 6. şehri. İlk sırada ise yüzde 66’lık oranla Mexico City yer alıyor.

Hal böyle olunca Yandex Navigasyon uygulaması da kullanıcılarına en kısa mesafeyi sunmak için çeşitli yöntemler deniyor. Hatta uygulamanın da sonunda bazı şoförlere uyduğunu ve etik kuralların dışına çıktığını görüyoruz.

Yukarıda görülen örnekte trafik o kadar sıkışık ki, uygulama yolun kenarındaki benzinliğe girerek diğer araçların önüne geçilmesini tavsiye ediyor. Bu şekilde birkaç dakika tasarruf sağlanması öngörülüyor.

Yine bu örnekte de kırmızı ışıktan kurtulmak için yan yola girip sonra diğer araçların önüne geçilmesi ve bu sayede kırmızı ışıkta beklemenin gereksiz olduğu tavsiye ediliyor. Tabii Yandex Navigasyon tüm bu önerileri trafik kuralları dahilinde veriyor. Yani bu ufak detaylar, (gitmeyen) trafiğin işleyişinde herhangi bir aksaklığa sebep vermiyor.

Bu görüntüde ise İstanbul Anadolu Yakasında o kadar çok trafik var ki Yandex Navigasyon, Kadıköy’den Kavacık’a gitmek için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden karşıya geçip, ardından FSM Köprüsü’nden tekrar geçmenin bile daha kısa süreceğini gözler önüne seriyor. Zira diğer türlü trafik süresi 46 ve 54 dakika olarak gözüküyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.