Özgün Uyku Apnesi nedir? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyku Apnesi nedir? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyku apnesi sendromu, horlama ve nefes darlığı belirtileriyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Erkeklerde görülme riski kadınlara oranla daha fazladır. Uyku apnesinin en yaygın görülen çeşidi basit horlama adıyla bilinir. Horlama esnasında nefes almakta güçlük çeken hastalar gece boyu birçok kez uyanır. Uyku apnesine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Uyku apnesinde doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Uyku apnesinin belirtileri nelerdir? İşte, tüm detaylar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Uyku apnesine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Uyku apnesinde doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?
Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, solunumun uyku esnasında ani ve tekrarlayıcı bir şekilde durduğu ciddi bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesi sorunu yaşayanların sadece bir gece içerisinde yüzlerce kez solunumu durabiliyor. Bu durum gece boyunca vücuda çok daha az oranda oksijen gitmesi anlamına gelir. Dolayısıyla kana çok az oranda oksijen karışır ve bu durum vücudun tüm sistemlerini, istisnasız tüm organlarını olumsuz yönde etkiler. Mide de bu organlar arasında bulunuyor. Uyku apnesine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Uyku apnesinde doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Uyku apnesinin belirtileri nelerdir? İşte, tüm detaylar...

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek sesle horlama (genellikle obstrüktif uyku apnesinde daha belirgindir)
  • • Başkasının şahit olduğu uykuda solunum durması atakları
  • • Uykudan ani uyanmalar (daha çok merkezi uyku apnesinde olur)
  • • Sabahları uyandığında ağız kuruluğu ya da boğaz ağrısının bulunması
  • • Uykusuzluk çekme
  • • Sabahları olan ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı
  • • Sabah baş ağrıları
  • • Depresif ruh hali
  • • Sinirlilik
  • • Dikkat sorunları

Uyku Apnesi Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Uyku Apnesine Doğal Tedavi Yöntemleri

1-Papatya Çayı:

Papatya çayı doğal bir sakinleştiricidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki fincan içilebilir.

2-Altınmühür Bitkisi:

Son yıllarda hem Türkiye'de hem de dünya genelinde daha sık tüketilen altınmühür bitkisi, uyku kalitesini arttırır. Horlama sorunu olan kişiler yatmadan önce fincan altınmühür çayı içebilir.

3-Nane Yaprağı:

Uyku sağlığı için nane yaprağı da öneriliyor. Nane yaprağından yapılan bitki çayları horlamaya, kronik yorgunluğa ve baş ağısına iyi gelir.

5-Ada Çayı:

Uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler ada çayına bal ilave ederek içebilir. Ada çayının içerisinde yer alan vitamin ve mineraller diğer uyku bozukluklarına da iyi gelir.

Uyku apnesi ile yorgun kalkmayın
HAYAT
Uyku apnesi ile yorgun kalkmayın
İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti
Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti. "Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim." diyen Johnson, dünyanın en iyi görevini bıraktığı için çok üzgün olduğunu dile getirdi. İngiltere’de bakanlar da dahil 50’den fazla hükümet görevlisinin art arda istifa etmesi siyasi krize neden olmuştu. Johnson Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle uzun süredir eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’nın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir saldırı sonucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmelerde ekonomi, yatırımlar, savunma sanayii, teknoloji, sağlık ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen yıl 3.5 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimizi kısa zamanda yakalayacağımızı gösteriyor. Hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleme imkanına da kavuşacağız. Yerli ve milli aşımız Turkovac'ın Malezya'da kullanımına sunulması dahil, aşı teknoloji transferi gibi konularda müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.