|
Euro Bölgesi resesyonda ama…

Avrupa Birliği, Türkiye’nin ana ihracat pazarlarının başında geliyor. Türkiye’nin dış ticaretinin yarıya yakının Avrupa Birliği ile. Bu bakımdan AB’deki her türlü veri ve gelişme bizi yakından ilgilendiriyor.

Yakından takip ettiğimiz verilerin başında ise AB’nin büyümesi var. Özellikle para birimi olarak Euro kullanan 20 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’ndeki gelişmeleri ihracatçılarımızın yakından takip etmesi gerekiyor. Ancak Türkiye için bu denli önemli olan Euro Bölgesi’nden kötü haberler var.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi olan Eurostat verilerine göre; Euro Bölgesi teknik olarak resesyona girmiş durumda. Eurostat’in son verilerle revize ettiği büyüme rakamlarına göre Euro Bölgesi 2023 yılının ilk çeyreğinde %0,1 küçülmüş durumda. 2022’nin son çeyreğinde de %0,1’lik küçülme yaşandığı için Euro Bölgesi teknik olarak resesyona girmiş oluyor.

Yukarıdaki tablo Türkiye’nin ana ihracat pazarında yaşandığı için kötü haber anlamına geliyor. Ancak Türkiye’nin ihracat pazarı Euro Bölgesi ile sınırlı değil ve diğer ülkelerden gelen veriler Türkiye’nin ihracat iklimindeki iyileşmenin sürmesini sağlıyor.

Hatırlayacağınız üzere evvelki yazılarımdan birisinde İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapmıştım. Bugün konuyu uzatmayacağım ancak yine de kısaca mevzu bahis olan endeks ile ilgili birkaç bilgi vereyim.

Türkiye İhracat İklimi Endeksi’ni İstanbul Sanayi Odası (İSO) hesaplıyor. Elde edilen son verilere göre ihracat talep koşullarında üst üste dördüncü ay iyileşme gerçekleşti.

Endeksten elde edilen verilere göre; Türk imalatçılarının ihracat talep koşullarında aylık bazda güçlü bir iyileşmeye var. Söz konusu iyileşmeye katkı sağlayan ana pazarlardan birisi ABD. Bunun dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’daki ekonomik aktivite belirgin şekilde artıyor.

Euro Bölgesi’nde problemler artarken başkaca ülke ve/veya bölgelerdeki ekonomik aktivite Türkiye’nin ihracat ikliminin güçlenmesini de sağlamış oluyor. Diğer yandan seçimlerin ardından kurulan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ekonomide ivedilikle çözmesi gereken sorunlar var. Örneğin ekonomi politikasına ilişkin yol haritası henüz ilan edilmedi. Bu durum kur tarafındaki volatiliteyi de artırıyor. Diğer yandan kurdaki yukarı yönlü hareketlerin “geçişkenlik” kapsamında enflasyon oluşturacağını öngörüyorum. Ayrıca bankaların kredi kanallarını açmasının da bir an önce tesis edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 4 aydır üst üste olumlu sinyaller veren ana dış ticaret pazarlarımızın potansiyel getirisinin çok uzağında kalınır.

#Ekonomi
#Enflasyon
#Faiz
#İhracat
#Levent Yılmaz
6 ay önce
default-profile-img
Euro Bölgesi resesyonda ama…
Aramızda ne çok Ahmet Nihat varmış!
Pislik her tarafa bulaştı
Fatih Terim Fonu’ndaki “Kadın Kastelli” yahut “Böyle enseye, böyle tokat!”
Küresel vicdan Batı’yı yola getirdi: İsrail yalnızlaşıyor
Sezai Karakoç’u anmak