Dünya Boşnaklara soykırım tehdidi Irkçı Sırplar yeni Srebrenitsa peşinde

Boşnaklara soykırım tehdidi: Irkçı Sırplar yeni Srebrenitsa peşinde

Balkan ülkesi Karadağ’da hafta sonu yapılan genel seçimin ardından Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonlar sürerken, bu kez de Pljevlja (Taşlıca) şehrindeki İslam Birliği binası hedef alındı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​ Boşnaklara soykırım tehdidi: Irkçı Sırplar yeni Srebrenitsa peşinde ​
Fotoğraf: Arşiv

Binanın camları kimliği bilinmeyen kişilerce kırılırken, içeri atılan bir kağıdın üzerinde şehirdeki Müslüman Boşnaklara yönelik tehditkar ifadeler yer aldı. Kağıdın üzerinde, Pljevlja’nın da 1995 yılında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitsasoykırımı gibi olacağı yazılırken, son günlerde yapılanlar şehirdeki Müslümanlar arasında endişe yarattı.

Pljevlja baş imamı Samir Kadribasic, saldırının dün gece düzenlendiğini belirterek “Bu saldırı artık çok fazla. İşlerin nereye varacağını bilmiyorum ancak karşı tarafın da tepki vermesi ile bir kaos çıkmasından korkuyorum.” dedi.

Srebrenitsa acısının 25. yılı: 1000 cenaze hala kayıp
DÜNYA
Srebrenitsa acısının 25. yılı: 1000 cenaze hala kayıp

Srebrenitsa annesinden Nobel Ödüllü yazara: Katliamın kanıtı işte bu mezarlık
DÜNYA
Srebrenitsa annesinden Nobel Ödüllü yazara: Katliamın kanıtı işte bu mezarlık

“TÜRKLER BURADAN GİDİN” SLOGANLARI

  • Şehirdeki Boşnakların artık kendilerini güvende hissetmediğini söyleyen Kadribasic, bu durumun yalnızca Boşnaklar için değil diğer milletlerden Karadağ vatandaşları için de tehlikeli olduğunu ifade etti. Kadribasic, pazar günkü seçim sonrası yaşananların Karadağ’da 1990’lı yılları hatırlattığını sözlerine ekledi. Karadağ’daki seçimde Sırp Ortodoks Kilisesine (SPC) yakınlığı ile bilinen Demokrat Cephe (DF) öncülüğündeki ittifak önemli bir başarı elde etmiş ve diğer muhalif ittifaklarla mecliste çoğunluğu ele geçirmişti. DF yanlısı aşırı Sırp milliyetçiler ilk geceden itibaren seçim kutlamalarında birçok provokatif eylem ve saldırı gerçekleştirdi. Pljevlja’da daha önce de Müslüman Boşnaklara yönelik “Türkler buradan gidin” sloganları atılmış, tehditkar duvar yazıları yazılmıştı.

Bitmeyen acı: Srebrenitsa Soykırımı
DÜNYA
Bitmeyen acı: Srebrenitsa Soykırımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Srebrenitsa soykırımı tarih boyunca asla unutulmayacak
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Srebrenitsa soykırımı tarih boyunca asla unutulmayacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.