Dünya Antartikayı geçen ilk insan olarak tarihe geçti

​Antartika'yı geçen ilk insan olarak tarihe geçti

Antartika'yı geçen ilk insan olarak tarihe geçti

Amerikalı maceraperest Colin O'Brady hiçbir yardım almadan yaklaşık bin 500 kilometre yol katederek buzullarla kaplı kıtayı baştan sona 54 günde geçti.

Haber Merkezi Diğer
Colin O'Brady
Colin O'Brady

Colin O'Brady hiçbir yardım almadan yaklaşık bin 500 kilometre yol katederek buzullarla kaplı kıtayı baştan sona 54 günde geçti.

  • Amerikalı sporcu ve maceraperest Colin O'Brady hiçbir yardım almadan tek başına Antarktika kıtasını baştan sona geçen ilk insan oldu. 33 yaşındaki O'Brady kuzeyden güneye doğru yürüyerek buzullarla kaplı kıtadaki, bin 482 kilometrelik güzergahı 54 günde tamamladı.

DW'de yer alan habere göre, O'Brady'nin tarihe geçen bu yolculuğunu Portland'daki ailesi ve yakınları da GPS yardımıyla internet üzerinden takip etti. O'Brady güzergahı tamamlamasının ardından başarısını ailesine telefonla bildirdi.

O'Brady "İmkansız bir ilk" olarak tanımladığı yolculuğu sırasında çektiği fotoğrafları ve notlarını Instagram sayfası üzerinden anlık olarak takipçileriyle paylaştı.


Çarşamba günkü paylaşımında güzergahın son 129 kilometresini tamamlamak için büyük bir çaba sarf ettiğini belirten O'Brady, "Son 32 saat hayatımın en zorlu saatleri olsa da, aynı zamanda yaşadığım en iyi anlardı" diye yazdı. Amerikalı maceraperest güzergahın bu son etabını uyumadan geçirdi. O'Brady çoğunlukla tırmanışla geçen yolculuğu için yanına 170 kilogram ağırlığında malzeme aldı.

Acı çektim, ölümüne korktum

O'Brady yolculuğunun 37'nci gününde yaptığı paylaşımda bir fotoğrafını yayınladı ve fiziksel olarak ne kadar değiştiğini vurguyarak "Artık yolculuğun başındaki aynı kişi değilim, bunu yüzümden anlayabiliyor musunuz? Acı çektim, ölümüne korktum, üşüdüm ve yalnız hissettim. Güldüm, dans ettim, mutluluk gözyaşları döktüm..." diye yazdı.

REKLAM
https://www.w3.org/1999/xlink"... stroke="none" stroke-width="1" fill="none" fill-rule="evenodd">
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Day 50: STRUNG OUT BUT STILL MOVING. I can’t believe I been out here all alone for 50 days. Even having lived it, I can’t quite wrap my mind around it. This wind storm still has not subsided so I spent another day getting beat down. Fingers crossed I catch a break on the weather soon. I’ve been writing a lot about the mental game as it’s clearly the most crucial part of this challenge (or any challenge for that matter). However today I want to honor my body and health. I wholeheartedly believe that nothing in life is more important that being healthy. Without that it’s hard to do or do fully. I’m so fortunate to have parents that instilled that in me from a young age, teaching me the importance of healthy eating and exercise. My dad is an organic farmer so I guess you could say it’s in my blood. Despite feeling exhausted and worn out, I’m grateful for having lived a healthy lifestyle, for without that I’m certain my body would have given up by now. And on the health front, I’m glad to be partnered with @Grandrounds who go above and beyond to guide people to the highest quality healthcare. It’s incredible to know they provide access to medical expertise literally anywhere on the planet! #GrandRounds #TheImpossibleFirst #BePossible

REKLAM

Colin O'Brady (@colinobrady)'in paylaştığı bir gönderi ()


O'Brady'den farklı olarak 1997'de Antarktika'yı tek başına geçen Norveçli Borge Ousland kayaklar üzerindeki hareketini hızlandırmaya yardımcı rüzgar paraşütü kullanmıştı.2016'da ise kıtayı tek başına geçmeye çalışan İngiliz Henry Worsley'in yolculuğu ölümle son bulmuştu. Worsley'in arkadaşı olan 49 yaşındaki Louis Rudd onun anısına bu amaca ulaşmak için 3 Kasım'da O'Brady ile beraber yola çıkmıştı. Henüz yolculuğunu tamamlayamayan Rudd'un önünde bir kaç günü daha olduğu tahmin ediliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.