Dünya Arakandaki zulme karşı kolektif hareket gerekli

Arakan’daki zulme karşı kolektif hareket gerekli

Ottowa Üniversitesi’nden Prof. Dr. John Packer, Arakanlı Müslümanlara yapılan zulmün sistematik olduğunu söyledi. Politik ve ekonomik sebeplerle devletlerin bu zulüme karşı koyamadığını belirten Parker, “Bu sebeple kolektif eylemler gerekli. Bir ya da birkaç devlet harekete geçtiğinde diğerlerinin de takip edeceğine inanıyorum. Ancak soru şu; buna kim liderlik edecek?” diye konuştu.

Nur Banu Aras Yeni Şafak
Arakanlı Müslümanlar
Arakanlı Müslümanlar

Yaklaşık yüz yıldır baskı ve şiddet altında yaşayan Arakanlı Müslümanlar, farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. 1942 yılında 150 bin kişinin öldürüldüğü katliamlar, günümüze kadar çok kez tekrarlandı. Son olarak 2012 ve 2016 yılında yaşanan olaylar, 2017 yılının Ağustos ayı itibariyle yeniden alevlendi. Dünyanın gözü önünde sistematik olarak zulüme uğrayan Arakanları Müslümanların durumuyla ilgili Ottowa Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Direktörü Prof. Dr. John Packer değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. John Packer

SOYKIRIM EKONOMİK BİR SERVET KAPANI

Myanmar’da kesinlikle şiddetli bir İslamofobi söz konusu olduğu hâlde Rohingyalıların durumunun farklı olduğunu belirten Packer, “Bu vakada dine başvuruluyor (bilhassa aşırılık yanlısı Budist rahiplerince), ancak Rohingya soykırımının tam anlamıyla veya temelde bir din meselesi olduğuna inanmıyorum. Aşırılıkçı Bamar milliyetçiliği, Rohingyaları nefret edilesi günah keçileri olarak hedefledi ve garip bir şekilde, geniş ölçekte antipati uyandıran baskıcı zorbalardan oluşan orduyu, yeni “ulus savunucularına” dönüştürdü. Bu bir çeşit sapkınlık... Sonunda, durum Rohingyalıların toprak ve mülklerinin birilerinin ellerine geçmesiyle neticelendi, bu yüzden soykırım aynı zamanda ekonomik bir servet kapanıdır” dedi.

KİM LİDERLİK EDECEK?

Rohingyalıların sayıca çok az olduğunu, güçten yoksun ve dış savunmadan mahrum olduğunu vurgulayan Packer şöyle devam etti: “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi 57 devlet bu konuda oldukça net. Ancak bahsi geçen aynı devletlerin çoğunun konuyla hususi bir bağları veya bu meseleden somut bir çıkarları yok ve gerçek şu ki Çin, Myanmar’ı desteklediği sürece Myanmar’a karşı pozisyon alan ve eylemde bulunan devletler için bazı ekonomik riskler olacaktır. Nitekim Myanmar, yatırım ve gelişim için harika fırsatlar sunuyor ve jeostratejik mülahazalar da söz konusu. Soykırım Sözleşmesinde 152 ülke yer alıyor (Türkiye ve kendi ülkem Kanada dâhil) ve ilke olarak bir dava açmak üzere hareket etmeliler. O hâlde, BM Güvenlik Konseyi de harekete geçmeli. Ancak politik ve ekonomik bedeller ferdî devlet eylemlerinin aleyhinedir. Bu sebeple kolektif ve koordineli eylemler gerçekten gerekli… Bir ya da birkaç devlet harekete geçtiği takdirde diğerlerinin de takip edeceğine inanıyorum. Ancak soru şu; buna kim liderlik edecek?”

Soykırım niyeti delillerle pekişti

  • Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara karşı şiddet eylemlerinin "soykırım niyetiyle" yapıldığının yeni delillerle pekiştiği ve hükümetin Müslümanlara karşı "sistematik ve geniş çaplı insanlık dışı eylem ve zulmünün" sürdüğünü duyurdu.
  • HÜKÜMET SORUMLU
  • BM'nin kurduğu Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu'nun, hazırladığı raporda Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara karşı "sistematik ve geniş çaplı insanlık dışı eylemleri ve zulmünün" sürdüğü vurgulandı. Soykırımın önlenmesi için çaba göstermeyen, soruşturmayan ve sorumluları cezalandırmayan Myanmar hükümeti Arakanlılara karşı soykırım eylemlerinden sorumlu tutuldu.

Türkiye’nin eline bakıyorlar

  • Packer, Türkiye’nin son birkaç yıldır Arakanlı Müslümanların sesi olduğunu ve bu konuda tutarlı bir tutum sergilediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konuda yüksek sesle konuştuğunu ve Kızılay’ın sürekli yardım gönderdiğini hatırlatan Packer, “Rohingyalılar, Türkiye’nin eline bakıyor; durumu Türkiye’ye bağlı. Türkiye’yi bu konuda daha proaktif görmek güzel olur” şeklinde konuştu.

"Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar kan bankalarına ulaşamıyor"
DÜNYA
"Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar kan bankalarına ulaşamıyor"
Münbiç gelin bizi kurtarın diyor

Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü dönüşü gazetecilere konuştu.
Kritik görüşme

Kritik görüşme

​ABD Başkan Yardımcısı Pence perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.
611e yükseldi

611'e yükseldi

​Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı.
Şehitler uğurlandı

Şehitler uğurlandı

​Barış Pınarı şehitlerinin naaşları memleketlerine gönderildi.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
PKK yine<br>sivilleri vurdu

PKK yine
sivilleri vurdu

Düzenlenen saldırılarda 6 kişi şehit oldu 15 sivil yaralandı.
Rejim kılığına girdiler

Rejim kılığına girdiler

​Münbiç cephesinde kara propaganda savaşı yaşanıyor.
Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partililer yaptırımları yeterli bulmadı.
'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

​Deprem uzmanları İstanbul'da bir araya geldi.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

HDP'li vekilden polise tehdit

HDP'li vekilden polise tehdit

​'Çok kötü sonuçlar oluşur, farklı eylemler olabilir'.
İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

​Adrese teslim 1 milyon TL'lik alımla araç kiralandı, 140 araç daha yolda.
Dünyaya duyurdular

Dünyaya duyurdular

Türk Konseyinden Barış Pınarı Harekatı'na tam destek.
ABD Münbiç'ten çekildi

ABD Münbiç'ten çekildi

​DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, açıklamalarda bulundu.
Çifte standart

Çifte standart

Türkiye'ye karşı ambargo yarışına giren AB ülkeleri Ortadoğu'da kanlı operasyonlara silah yığıyor.
Skandal karar:<br>Soruşturma başlattılar

Skandal karar:
Soruşturma başlattılar

​Millilerin 'asker selamı'nı hazmedemediler.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Münbiç’teki aşiretler 'gelin bizi kurtarın' diyor
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Münbiç’teki aşiretler 'gelin bizi kurtarın' diyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyareti dönüşünde Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin açıklamalarda gazetecilere bulundu. Operasyon sonucunda PKK/YPG’nin hızla mevzi kaybettiğini açıklayan Erdoğan, ABD’nin olası yaptırımları hakkında ise “Harekatı durdurun’ diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok” açıklamasında bulundu. Münbiç'e rejim güçlerinin girmesinin olumsuz bir durum olmadığını ifade eden Erdoğan, “Sonunda kendi topraklarıdır. Ama burada terör örgütlerinin kalmaması önemli. Oradaki aşiretler 'gelin bizi kurtarın' diyor” dedi.

Pentagon'dan yaptırım açıklaması: Bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir
Dünya

Pentagon'dan yaptırım açıklaması: Bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir

ABD Savunma Bakanlığı iki ülke arasındaki silah satışlarının Milli Savunma Bakanlığına yönelik yaptırımlardan etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını duyurdu. Pentagon yetkilisi, "Hazine Bakanlığı, henüz hazırlamamış ise de hazırlıyordur, yaptırımlar kapsamında devam eden faaliyetlerin etkilenmemesi için genel bir muafiyet hazırlıyor. Burada amaç askeri satışları ve diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır. Bu ilişki uzun, güçlü bir askeri ilişki ki bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir" diye konuştu.
Türkiye bir askerimizi şehit eden Suriye Rejimi güçlerini vurdu: “Bedelini ağır ödettik”
Dünya

Türkiye bir askerimizi şehit eden Suriye Rejimi güçlerini vurdu: “Bedelini ağır ödettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 18 sivil ve 3 askerin şehit olduğunu belirten Erdoğan, şehitlerimizden birinin hayatını Suriye rejimi tarafından gelen top atışı sonucunda kaybettiğini ifade ederken bunun bedelinin Suriye rejimine çok ağır şekilde ödetildiğini duyurdu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.