Dünya Katar ve Mısır İsrail barış sürecini tehdit ediyor

Katar ve Mısır: İsrail barış sürecini tehdit ediyor

İsrail yönetiminin Filistin topraklarında yürüttüğü işgalci politikadan rahatsız olan Katar ve Mısır yönetimleri, Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etme kararının barış sürecini tehdit ettiğini açıkladı.İki ayrı hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, Kudüs ile başta Mescid-i Aksa olmak üzere kentteki kutsal mekanların statüsüne dokunulmamasına, yerleşim birimleri inşaatının derhal durdurulmasına ve Filistinli mültecilerin terk ettikleri evlerine geri dönmesinin sağlanmasına vurgu yapıldı.

Haber Merkezi AA
Toprakları işgal altında olan binlerce Filistinli yaşam mücadelesi veriyor.
Toprakları işgal altında olan binlerce Filistinli yaşam mücadelesi veriyor.

Mısır ve Katar, İsrail yönetiminin, Filistin topraklarında Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etme kararının barış sürecini tehdit ettiğini belirtti.

Katar ve Mısır'dan ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, İsrail'in 14-15 Ekim'de Batı Şeria'da 4 bin 948 konutun inşasını onaylamasına tepki gösterildi.

Katar haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, Katar'ın BM Daimi Temsilcisi Şeyha Alya Ahmed bin Seyf Al Sani, İsrail'in aldığı kararın, yasa dışı olduğu, iki devletli çözümü tehdit ettiği, ekonomik ve sosyal refah ile barışın önünde engel teşkil ettiğini ifade etti.

Al Sani, Filistin meselesinin adil ve kapsamlı çözümünün, Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve Arap Barış Girişimi temelinde İsrail ve Filistin arasında ciddi müzakereleri gerekli kıldığını vurguladı.

Filistinli genç Mescid-i Aksa baskını sırasında Kur'an okuyarak tepki gösterdi
OYNAT 00:51
Filistinli genç Mescid-i Aksa baskını sırasında Kur'an okuyarak tepki gösterdi
İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya cuma ve cumartesi günleri dışında her gün onlarca fanatik Yahudi baskın düzenliyor. Filistinli genç, baskın sırasında Kur'an okuyarak tepkisini gösterdi.

Kutsal mekanlara dokunmamalı

Kudüs ile başta Mescid-i Aksa olmak üzere kentteki kutsal mekanların statüsüne dokunulmaması gerektiğini kaydeden Al Sani, yerleşim birimleri inşaatının derhal durdurulması ve Filistinli mültecilerin terk ettikleri evlerine geri dönmesini istedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hafız ise yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesinin uluslararası meşruiyete ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı olduğunu ifade etti.

Hafız açıklamada, söz konusu kararın, taraflar arasındaki güvensizliği artırdığını, iki devletli çözümü tehdit ettiğini ve Filistin tarafıyla yapıcı bir diyalog başlatılması şansını yok ettiğini kaydetti.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now (Barış Şimdi), daha önce yaptığı açıklamada, İsrail Sivil Yönetimine bağlı Yüksek Planlama Konseyi'nin 14-15 Ekim'de Batı Şeria'da 4 bin 948 konutun inşasını onayladığını duyurmuştu.

Açıklamada, söz konusu kararla 2020'nin Yahudi yerleşim birimi inşalarında en yüksek rakamın görüldüğü yıl olarak kayıtlara geçtiği ifade edilmişti.

BAE-Suud ihanet ortaklığı: Filistin topraklarında İsrail ilhakının önünü açtılar
DÜNYA
BAE-Suud ihanet ortaklığı: Filistin topraklarında İsrail ilhakının önünü açtılar

269 yasadışı yerleşim birimi var

Peace Now'ın verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Gazzelilerin yaşam savaşı
DÜNYA
Gazzelilerin yaşam savaşı

İsrail Filistinlilerin 'Sembolik köyü'nü yıktı
DÜNYA
İsrail Filistinlilerin 'Sembolik köyü'nü yıktı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.